3-ჯერ გაზრდილი მიმართვიანობა და გაკოტრების ზღვარზე მყოფი სადაზღვეოები. ახალი სამედიცინო დაზღვევის თავისებურებები და შედეგები // რეზონანსი. - , 2012. - 1 ოქტომბერი. - N267. - გვ.9,15[MFN: 110340]
ანოტაცია: სახელმწიფო დაზღვევის ახალ პროგრამასთან დაკავშირებული პრობლემების შესახებ.
მოხსენიებული პირები:ალაფიშვილი ლევან (კონტროლის პალატის დაგეგმვისა და ანალიზის დეპარტამენტის ყოფილი უფროსი, ექსპერტი სადაზღვევო საკითხებში); გიგოლაშვილი გიორგი ("სადაზღვევო ინსტიტუტის" პრეზიდენტი).
საია სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის წინააღმდეგ. ახალგაზრდა იურისტები მაკონტროლებლებს კანონსაწინააღმდეგო აქტის გამოცემაში ადანაშაულებენ // ახალი თაობა. - , 2012. - 16 აგვისტო. - N194. - გვ.2[MFN: 110343]
ანოტაცია: სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის მიერ გამოქვეყნებული ბრძანების შესახებ, რომლითაც მთელი რიგი ვალდებულებები უდგინდებათ საარჩევნო სუბიექტებს, მაუწყებლობასა და გაზეთებს.
ავადმყოფობა და დეკრეტში გასვლა აკრძალულია! რატომ დაითხოვეს სამსახურიდან 50 ექიმი // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2009. - 21-27 ოქტომბერი. - N34. - გვ.13[MFN: 110344]
ანოტაცია: არჩევნების დამთავრების შემდეგ პოლიტიკური პარტიების სავარაუდო მოქმედებების შესახებ.
მოხსენიებული პირები:პატარაია გიორგი ("ნაციონალური მოძრაობის" პრესსამსახურის უფროსი); ვეფხვაძე ლევან ("ქრისტიან-დემოკრატების" ერთ-ერთი ლიდერი); გამყრელიძე დავით ("ახალი მემარჯვენეების" ლიდერი); ფანჯიკიძე მაია (კოალიცია "ქართული ოცნების" პრესსპიკერი).
მთაწმინდის პანთეონი იხურება. ახლა საით? : ინტერვიუ / ნ. ჯობაძე ; ესაუბრა ა. სანებლიძე // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2009. - 21-27 ოქტომბერი. - N34. - გვ.14[MFN: 110347]