ქართული "კარმენის" ბრიტანული წარმოდგენა // პრაიმტაიმი . - , 2012. - 1 ოქტომბერი. - N39. - გვ.36-37[MFN: 110349 ]
ანოტაცია: ქორეოგრაფიული დრამის, სპექტაკლ "კარმენის" წარმატების შესახებ.
მოხსენიებული პირები: ფურცელაძე კოტე (დამდგმელი ქორეოგრაფი); ალექსიშვილი ანა (მსახიობი); სოლოღაშვილი აჩიკო (მსახიობი).
ელისო ჩაფიძე: "ხელისუფლებას ჩემი ლიკვიდაცია სურს" // ახალი თაობა . - , 2012. - 16 აგვისტო. - N194. - გვ.3[MFN: 110350 ]
ანოტაცია: ტყიბულში კოალიცია "ქართული ოცნების" მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატის განცხადება ხელისუფლების მიერ მისი შესაძლო ლიკვიდაციის შესახებ.
მოხსენიებული პირები: ჩაფიძე ელისო (კოალიცია "ქართული ოცნების" მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატი).
გიგაური, თეონა
203 დამკვირვებელს აკრედიტაციაზე უარი არჩევნების წინა ღამეს უთხრეს // რეზონანსი . - , 2012. - 1 ოქტომბერი. - N267. - გვ.15[MFN: 110351 ]
ანოტაცია: არასამთავრობო ორგანიზაციისთვის "ყოფილი პოლიტპატიმრები ადამიანის უფლებებისთვის" განკუთვნილი აკრედიტაციების შეფერხების მიზეზების შესახებ.
მოხსენიებული პირები: კაკაბაძე ნანა (ა/ო "ყოფილი პოლიტპარტირები ადამიანის უფლებებისთვის" ხელმძღვანელი).
ნიკოლეიშვილი, გელა
გელა ნიკოლეიშვილი: "არჩევნების წინ პატარა კონფლიქტებს უნდა ველოდოთ" : ინტერვიუ / გელა ნიკოლეიშვილი ; ესაუბრა ნონა ცაბაძე // ახალი თაობა . - , 2012. - 16 აგვისტო. - N194. - გვ.5[MFN: 110352 ]
ანოტაცია: ინტერვიუ ადვოკატთან საქართველოში მიმდინარე წინასაარჩენვნო პროცესების შესახებ.
ხიდირბეგიშვილი, არნო
რაზეა ბაასი, ანუ რატომ დასჭირდა სოფლის შენებას ერთი კაი ბასი... // საქართველო და მსოფლიო . - თბილისი, 2009. - 21-27 ოქტომბერი. - N34. - გვ.16[MFN: 110353 ]
ანოტაცია: საქართველო ამერიკისა და რუსეთის საგარეო პოლიტიკის ფოკუსში
გვერდები: «« პირველი « წინა | 11031 | 11032 | 11033 | 11034 | 11035 | 11036 | 11037 | 11038 | 11039 | 11040 | 11041 | შემდეგი » ბოლო »»