რას ფიქრობს საზოგადოება პრეზიდენტის გადადგომაზე. "ქართულმა აკადემიამ" ამ საკითხზე, შესაძლოა, რეფერენდუმის ჩატარება მოითხოვოს : ინტერვიუ / თ. ნანეიშვილი ; ესაუბრა მ. ოთარაშვილი // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 13 თებერვალი. - N35. - გვ.5[MFN: 11349]
პერსონალია:  ნანეიშვილი თემური ("ქართული აკადემიის" წარმომადგენელი).
მეთიუ ბრაიზას გია მაისაშვილი შეცვლის? // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 14 თებერვალი. - N36. - გვ.1,4[MFN: 11350]
ანოტაცია:  აშშ-ს სახელმწიფო მდივნის მოადგილის თანაშემწის, მეთიუ ბრაიზას თანამდებობაზე "მომავლის პარტიის" ლიდერის, გია მაისაშვილის სავარაუდო დანიშვნის თაობაზე
1. "ბენდო-ანა" გრძელდება - პრეზიდენტი ანტიმონოპოლიური სამსახურის შექმნის წინააღმდეგია : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2009. - 17-23 თებ.. - N5. - გვ.2[MFN: 11351]
UDC:  658.114.6 + 338.246.025.2](476.22)
ანოტაცია:  პრეზიდენტი არ თანხმდება ანტიმონოპოლიური სამსახურის შექმნისა და დასაქმების შესახებ კანონის მიღების წინადადებას
თემატიკა:  ანტიმონოპოლიური სამსახური.
1. საქართველოს საგარეო ვალი 1 წლის განმავლობაში 31 პროცენტით გაიზარდა : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2009. - 17-23 თებ.. - N5. - გვ.2[MFN: 11352]
UDC:  336.273.3(479.22)
ანოტაცია:  2008 წლის განმავლობაში აღებული საგარეო ვალები
"კახა ბენდუქიძემ მთავრობის სხდომაზე საჯაროდ მიაყენა შეურაცხყოფა ნიკა გილაურს, რომელმაც ეს, ასევე, საჯაროდ გადაყლაპა და მშვიდად გააგრძელა თავისი სამთავრობო საქმიანობა..." : ინტერვიუ / ლ.პაპავა ; ესაუბრა დ.ტიკარაძე // კვირის ქრონიკა. - , 2009. - 2-8 თებერვალი. - N5. - გვ.37[MFN: 11353]
პერსონალია:  ბენდუქიძე კახა (სახელმწიფო მინისტრი); გილაური ნიკა (ენერგეტიკის მინისტრი).
1. შერგელაშვილი, თენგო
"რესპუბლიკური" პარტიის ეკონომიკური ხედვები : ინტერვიუ / თენგო შერგელაშვილი ; ესაუბრა ხათუნა ნონიაშვილი // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2009. - 12-19 თებერვალი. - N006(525). - ჩანართი: National BUSINESS. - 12-19 თებერვალი. - N006(60). - გვ.5[MFN: 11354]