რა მოხდა საპატრიარქოში გამართულ შეხვედრაზე : ინტერვიუ / ირმა სოხაძე; მარინე ვეკუა ; ესაუბრა ლანა ბერიძე // რეზონანსი . - თბ., 2009. - 20 იანვარი. - N12. - გვ.4[MFN: 11416 ]
• ვეკუა, მარინე ;
ანოტაცია: საზოგადოებრივი მაუწყებლის "ბორდის" წევრები საუბრობენ პატრიარქთან შეხვედრის დეტალებზე გადაცემა "დიდი ათეულის" პროექტთან დაკავშირებით
თემატიკა: საქართველოს პატრიარქი ; ტელევიზია ; ტელეპროექტები .
მინდაძე, მიხეილი
ერთი სკოლის ისტორია : ინტერვიუ / მიხეილ მინდაძე ; ესაუბრა ეკა გულუა // რეზონანსი. მთელი კვირა . - თბ., 2008. - 21 აპრილი. - N107. - ჩანართი: ჩვენი ბიუჯეტი N3. - გვ.2[MFN: 11417 ]
ანოტაცია: საუბარი 126-ე სკოლის დირექტორთან სკოლის პრობლემებზე
თემატიკა: სკოლა .
ქართული ბანკები ზარალის თვლას ვერ აუდიან // რეზონანსი . - თბ., 2009. - 14 თებერვალი. - N36. - გვ.8[MFN: 11418 ]
თემატიკა: საბანკო სექტორი ; ფინანსური ზარალი .
სტუდენტის საშუალო თვიური ხარჯი 400 ლარს აღემატება // რეზონანსი. მთელი კვირა . - თბ., 2008. - 21 აპრილი. - N107. - ჩანართი: ჩვენი ბიუჯეტი N3. - გვ.5[MFN: 11419 ]
ანოტაცია: სტუდენტთა ცხოვრების პრობლემები საქართველოში
თემატიკა: უმაღლესი განათლება ; სტუდენტები .
"ნატახტარი" ქართული რაგბის განვითარებაზე იზრუნებს // რეზონანსი . - თბ., 2009. - 14 თებერვალი. - N36. - გვ.8[MFN: 11420 ]
ანოტაცია: თანამშრომლობის სამწლიანი მემორანდუმი კომპანია "ნატახტარსა" და საქართველოს რაგბის ფედერაციას შორის
პერსონალია: ნიჟარაძე გიორგი (საქართველოს რაგბის ფედერაციის პრეზიდენტი); კოჩაკი მეჰმედ (კომპანია "ნატახტარის" გენერალური დირექტორი).
თემატიკა: სპორტის პოპულარიზაცია ; ფინანსური მხარდაჭერა .
საყევარიშვილი, რეზო
რუსული კაპიტალი საქართველოს ოკუპირებას განაგრძობს // ბანკები და ფინანსები . - თბ., 2009. - 17-23 თებ.. - N5. - გვ.9[MFN: 11421 ]
UDC: 330(479.22)
ანოტაცია: სიახლეები ეკონომიკაში
ორგანიზაცია: საქართველოს რკინიგზა .
საკვანძო სიტყვები: სასუქის დარიგება გლეხებისათვის ; ვაზის გაჩეხვა ; უმუშევრობა .
სააკაშვილი 2 თვეში გადადგება : ინტერვიუ / რამაზ კლიმიაშვილი ; ესაუბრა ეკა ბასილაია // რეზონანსი . - თბ., 2009. - 20 იანვარი. - N12. - გვ.5[MFN: 11422 ]
ანოტაცია: პოლიტოლოგი საუბრობს საქართველოში მიმდინარე პოლიტიკურ პროცესებზე
თემატიკა: პოლიტიკა ; პოლიტიკური პროცესები .