უმაღლესებში ნაკლები კონკურსი იქნება : ინტერვიუ / ს.ჯანაშია ; მოამზადა მ.ოთარაშვილმა // რეზონანსი. ბასტა. - თბ., 2008. - 17 თებ.. - N043. - გვ.1,8[MFN: 1142]
UDC:  37 + 37.091.212.2(479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ეროვნული სასწავლო გეგმებისა და შეფასების ცენტრის დირექტორთან ს.ჯანაშიასთან 2008 წლის ერთიან ეროვნულ გამოცდებზე არსებულ სიახლეებთან დაკავშირებით
საკვანძო სიტყვები:  არაქართულენოვანი სკოლები; 12-წლიანი სწავლება .
ექიმი ერისთავი ციხეში პატიმრებს მკურნალობს. საცოლის დაჭრის გამო ბრალდებულს 7 წელი მიუსაჯეს // ვერსია. - თბილისი, 2008. - 28-30 მარტი. - N36(91). - გვ.5[MFN: 1143]
ანოტაცია:  პატიმარ იგორ ერისთავთან დაკავშირებით
პერსონალია:  აბესაძე თამარ (ადვოკატი).
"გეოდენტის" მფლობელს საკუთარ კაბინეტში, პაციენტებისა და ექიმების თვალწინ, 5 ტყვია დაახალს! // ვერსია. - თბილისი, 2008. - 28-30 მარტი. - N36(91). - გვ.5[MFN: 1144]
ანოტაცია:  სტომატოლოგიური კლინიკა "გეოდენტის" მფლობელის ივანე ონიანის მკვლელობასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ონიანი ტარიელ (კანონიერი ქურდი).
1. მოსიაშვილი, ილია
"ბიზნესი კომუნისტებმა მასწავლეს!" რით ამაყობს ბაზალეთის სასტუმროთა ქსელის მფლობელი, ილია მოსიაშვილი : ინტერვიუ / ილია მოსიაშვილი ; ესაუბრა ვანო პავლიაშვილი // ვერსია. - თბილისი, 2008. - 28-30 მარტი. - N36(91). - გვ.6[MFN: 1145]