იუბილარი "ალტა" "სამსუნგის" სმარტფონების ოფიციალური პარტნიორი გახდა // რეზონანსი. - , 2012. - 8 ნოემბერი. - N305. - გვ.9[MFN: 115276]
UDC:  338.242 + 339.3](479.22)
ანოტაცია:  კომპანია "ალტასა" და კომპანია "სამსუნგის" ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმის ხელისმოწერის საზეიმო ღონისძიების შესახებ.
მოხსენიებული პირები:  სანგ პილ ჩანი (კომპანია "სამსუნგის" კავკასიის რეგიონალური წარმომადგენობის უფროსი); კაკაბაძე ირაკლი (კომპანია "ალტას' დირექტორი).
თემატიკა:  ბიზნესი; ვაჭრობა.
1. ვოლსკა, გიორგი
გიორგი ვოლსკი: "ახალი მთავრობის" სახელმწიფოებრივი მიდგომა შიდა წინააღმდეგობებს ადვილად დაძლევს!" : ინტერვიუ / გიორგი ვოლსკი ; ესაუბრა ნინო ფირცხალავა // ვერსია. - , 2012. - 16-18 ნოემბერი. - N131(738). - გვ.2[MFN: 115277]
ანოტაცია:  საუბარი საქართველო-ევროკავშირის საპარლამენტო თანამშრომლობის კომიტეტის წევრ გიორგი ვოლსკისთან საქართველოში მიმდინარე პოლიტიკურ პროცესებსა და ქართულ-ევროპული უმაღლესი დონის შეხვედრებთან დაკავშირებით
"ის ხელისუფლება, ეტყობა, ჭკვიანი იყო და ჩუმად გააკეთა ყველაფერი, რასაც ესენი აკეთებენ, ვენდეტაა!" : ინტერვიუ / გ.ალანია ; ესაუბრა დ.მეფარიშვილი // კვირის ქრონიკა. - , 2012. - 19-25 ნოემბერი. - N47. - გვ.8-9[MFN: 115278]
UDC:  004.056.53(479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ ჩეხეთში ქართული სათვისტომოს წარმომადგენელ გიორგი ალანიასთან უკანონო მოსმენების ბრალდებით დაკავებული "კუდის" ერთ-ერთი თანამშრომლის, 19 წლის ვასილ ჯამალაშვილის შესახებ
პერსონალია:  ჯამალაშვილი ვასილ (კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტის თანამშრომელი); მერაბიშვილი ვანო (შს ყოფილი მინისტრი).
თემატიკა:  კიბერდანაშაული.
ლუდის ქაფიდან ახალი პარტია "იშვა". მეწარმეები პრეზიდენტისათვის ეკონომიკურ პოლიტიკაზე პასუხისმგებლობის მოხსნას აპირებენ // რეზონანსი. - , 1999. - 7 აპრილი. - N92. - გვ.1-2[MFN: 115279]
UDC:  329 + 334](479.22)
ანოტაცია:  მრეწველთა პარტიის შექმნის შესახებ
პერსონალია:  თოფაძე გოგი (ლუდის ქარხნის მფლობელი).
თემატიკა:  პოლიტიკური პარტიები; ბიზნესმენები.
რუსული საინფორმაციო არხები ხელმისაწვდომი ხდება // რეზონანსი. - , 2012. - 8 ნოემბერი. - N305. - გვ.11[MFN: 115280]
ანოტაცია:  რუსული საინფორმაციო არხების ხელმისაწვდომობისა და ცენტრალურ სამაუწყებლო ბადეში რუსული ფილმების ჩვენების შესაძლებლობის შესახებ.
მოხსენიებული პირები:  წერეთელი თეონა (ტელევიზია "სილქნეტის" საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის წარმომადგენელი); კაპანაძე რუსუდან (კომპანია "კავკასუს ონლაინის" წარმომადგენელი); ბაზლიძე ვახტანგ ("სუპერ-ტივის" გენერალური დირექტორი); ფალავანდიშვილი გეგა ("რუსთავი 2"-ის მარკეტინგის მენეჯერი); ანთაძე ია (მედიაექსპერტი).
1. ჩახვაძე, ლელა
"ვეტერინართა საქმე" ლანჩხუთში : ინტერვიუ / ლელა ჩახვაძე ; ესაუბრა ნინო მშვიდობაძე // რეზონანსი. - , 2012. - 8 ნოემბერი. - N305. - გვ.11[MFN: 115281]
UDC:  323 + 005.956](479.22)
ანოტაცია:  ვეტერინარი საუბრობს პოლიტიკური ზეწოლისა და სამსახურიდან დათხოვნის ფაქტებთან დაკავშირებით.
პერსონალია:  გოგუაძე გიორგი (ლანჩხუთის ყოფილი გამგებელი).
თემატიკა:  პოლიტიკა; სამსახურიდან გათავისუფლება.
"საქართველოს ეკონომიკა არის ქრონიკულად დაავადებული და ამ დაავადებას შეიძლება მოხმარებაზე ორიენტირებული ეკონომიკის სინდრომი ეწოდოს" / ლ.პაპავა ; ესაუბრა ნ.ჭიჭინაძე // ბანკები და ფინანსები. - , 2012. - 14 ნოემბერი. - N310. - გვ.3,6[MFN: 115282]
ანოტაცია:  ქართული ეკონომიკისა და მისი პრობლემების შესახებ - პროფესორ ლ.პაპავას საუბარი
საკვანძო სიტყვები:  მაკროეკონომიკა; თავისუფალი ვაჭრობა; საბანკო საქმე; ბიუჯეტი.
1. ხატისკაცი, ნინა
უმრავლესობა ომბუდსმენად ხატისკაცს ასახელებს : ინტერვიუ / ნინა ხატისკაცი ; ესაუბრა თეონა გიგაური // რეზონანსი. - , 2012. - 8 ნოემბერი. - N305. - გვ.15[MFN: 115283]
UDC:  351.9(479.22)
ანოტაცია:  ომბუდსმენობის კანდიდატი საუბრობს საპარლამენტო უმრავლესობის გადაწყვეტილებაზე მის კანდიდატურასთან დაკავშირებით და სამომავლოდ, ომბუდსმენის აპარატის საქმიანობის შესახებ.
თემატიკა:  სახალხო დამცველი.
როგორ აპირებენ "რუსთავი-2"-ის პროპაგანდისტულ მონსტრად გადაქცევას?! // კვირის ქრონიკა. - , 2012. - 19-25 ნოემბერი. - N47. - გვ.10[MFN: 115284]
ანოტაცია:  ტელეკომპანიის ახალი მფლობელისა და სამომავლო გეგმების შესახებ
პერსონალია:  გვარამია ნიკა ("რუსთავი-2"-ის გენერალური დირექტორი).
"ჩემთვის ეს ძალიან მტკივნეულია და მინდა, ამ საუბრით თემა საერთოდ დავხურო!" : ინტერვიუ / გუბაზ სანიკიძე ; ესაუბრა ნინო კომახიძე // ვერსია. - , 2012. - 16-18 ნოემბერი. - N131(738). - გვ.3[MFN: 115285]
ანოტაცია:  საუბარი პარლამენტარ გუბაზ სანიკიძესთან საქართველოში მიმდინარე პოლიტიკურ პროცესებსა და "ეროვნულ ფორუმთან" დაკავშირებით
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 11524 | 11525 | 11526 | 11527 | 11528 | 11529 | 11530 | 11531 | 11532 | 11533 | 11534 |  შემდეგი »  ბოლო »»