ქართველები ამერიკაში წყალგაყვანილობის მილით გადაძვრნენ : ინტერვიუ / ხ. ჩარკვიანი ; ესაუბრა ე. ჩაფიძე // რეზონანსი. - , 2001. - 18 მაისი. - N131. - გვ.6[MFN: 116180]
UDC:  325.2(=353.1)(73)
ანოტაცია:  ინტერვიუ ამერიკაში მცხოვრებ ქართველთან იქ მცხოვრები ქართველების შესახებ.
კორუფციული ხვრელები მანდატურის სამსახურის ბიუჯეტში // ვერსია. - , 2012. - 28-29 ნოემბერი. - N136(743). - გვ.11[MFN: 116181]
UDC:  373.5 + 328.185](479.22)
თემატიკა:  სკოლები; კორუფცია.
საკვანძო სიტყვები:  მანდატურები.
"მერაბიშვილმა მილიონ შვიდასი ათასი ევრო მიითვისა" // ახალი თაობა. - , 2012. - 28 ნოემბერი. - N283. - გვ.2[MFN: 116182]
ანოტაცია:  "უფლებადამცველთა გაერთიანების" პრესკონფერენცია მიძღვნილი 2010 წლის 7 აგვისტოს ნარკოტიკული საშუალებების ტრანზიტით გადაზიდვის ბრალდებით დაპატიმრებასთან დაკვშირებით.
პერსონალია:  მერაბიშვილი ვანო (ყოფილი პრემიერ-მინისტრი); ბოჭორიშვილი ნუგზარ (ბიზნესმენი); ზაუტაშვილი ანასტასია (ბრალდებული); ჩეჩელაშვილი გიორგი (ბრალდებული); სვანიძე მევლუდ (ბრალდებული); მესუმიანი რომან (ბრალდებული).
მოხსენიებული პირები:  მჟავანაძე ნიკოლოზ ("უფლებადამცველთა გაერთიანების" თავმჯდომარე); გურაშვილი თამაზ (ადვოკატი); გიოშვილი მაკა (ადვოკატი); ლომიძე ირაკლი (ადვოკატი).
საკვანძო სიტყვები:  ნარკოტრანზიტი.
ნატომ დაგვიბარა // ყველა სიახლე. - , 2012. - 14-20 ნოემბერი. - N46. - გვ.2[MFN: 116183]
UDC:  327.51 + 327(479.22)
ანოტაცია:  პრაღაში, ნატოს საპარლამენტო ასამბლეაზე გაკეთებული განცხადებების შესახებ, რომელიც საქართველოს ახალი ხელისუფლების ქმედებებს შეეხებოდა.
პერსონალია:  რასმუსენი ანდერს ფოგ (ნატოს გენერალური მდივანი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ივანიშვილი ბიძინა (პრემიერ-მინისტრი); მგალობლიშვილი გეგა (ნატოში საქართველოს წარმომადგენელი).
საპარლამენტო ოპოზიცია ერთიანდება : ინტერვიუ / ზ. ტყემალაძე ; ესაუბრა ს. ქვლივიძე // რეზონანსი. - , 2001. - 18 მაისი. - N131. - გვ.7[MFN: 116184]
UDC:  328.1 + 342.537](479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ პარლამენტართან მინისტრთა კაბინეტის კანონპროექტთან დაკავშირებით.
თემატიკა:  მინისტრთა კაბინეტი; კანონპროექტები.
"ახალაია დედა ტერეზა არ არის და ვერც იქნება" : ინტერვიუ / სოსო ცისკარიშვილი ; ესაუბრა ნათია დოლიძე // ყველა სიახლე. - , 2012. - 14-20 ნოემბერი. - N46. - გვ.3[MFN: 116185]
ანოტაცია:  ინტერვიუ ექსპერტთან მიმდინარე პოლიტიკური პროცესების შესახებ.
პერსონალია:  ახალაია ბაჩო (თავდაცვის ყოფილი მინისტრი).
რეალის პრეზიდენტის კომპანიას ბათუმი-არენის აშენება სურს // ლელო. - , 2012. - 22 ნოემბერი. - N277. - გვ.2[MFN: 116186]
UDC:  725.826(479.22)
ანოტაცია:  ბათუმში სტადიონის აშენების საკითხთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები:  ყიფიანი ლევან (საქართველოს სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა მინისტრი); პერესი ფლორენტინო (მადრიდის საფეხბურთო კლუბ "რეალის" პრეზიდენტი).
თემატიკა:  სტადიონები.
სააკაშვილი გადადგა! // ყველა სიახლე. - , 2012. - 14-20 ნოემბერი. - N46. - გვ.3[MFN: 116187]
ანოტაცია:  კვირის მიმდინარე პოლიტიკური პროცესების შესახებ.
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ახალაია ბაჩო (თავდაცვის ყოფილი მინისტრი); თუთბერიძე თეა (თავისუფლების ინსტიტუტის წევრი).
საკვანძო სიტყვები:  კვირის ჩაროზ(გ)ი.
"ზოგიერთი მეოცნებე ამბობს: ვინ ეკითხება რასმუსენს?" : ინტერვიუ / დავით დარჩიაშვილი ; ესაუბრა ნინო კვიტაშვილი // ყველა სიახლე. - , 2012. - 14-20 ნოემბერი. - N46. - გვ.4[MFN: 116188]
ანოტაცია:  ინტერვიუ პარლამენტის წევრთან.
პერსონალია:  რასმუსენი ანდერს ფოგ (ნატოს გენერალური მდივანი).
1. ნანიტაშვილი, თამაზ
"თქვენი გაზეთის მეშვეობით მივმართავ ბიძინა ივანიშვილს, პირამიდათერაპიას ერის გადარჩენა შეუძლია" : ინტერვიუ / თამაზ ნანიტაშვილი ; ესაუბრა ნინო ლურსმანაშვილი // ვერსია. - , 2012. - 28-29 ნოემბერი. - N136(743). - გვ.12[MFN: 116189]
UDC:  001.894 + 615](479.22)
ანოტაცია:  საუბარი გამომგონებელ თამაზ ნანიტაშვილთან პირამიდოთერაპიასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  გამოგონებები; მკურნალობა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 11614 | 11615 | 11616 | 11617 | 11618 | 11619 | 11620 | 11621 | 11622 | 11623 | 11624 |  შემდეგი »  ბოლო »»