საკვანძო სიტყვები: ნარკოტრანზიტი .
ნატომ დაგვიბარა // ყველა სიახლე . - , 2012. - 14-20 ნოემბერი. - N46. - გვ.2[MFN: 116183 ]
UDC: 327.51 + 327(479.22)
ანოტაცია: პრაღაში, ნატოს საპარლამენტო ასამბლეაზე გაკეთებული განცხადებების შესახებ, რომელიც საქართველოს ახალი ხელისუფლების ქმედებებს შეეხებოდა.
პერსონალია: რასმუსენი ანდერს ფოგ (ნატოს გენერალური მდივანი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ივანიშვილი ბიძინა (პრემიერ-მინისტრი); მგალობლიშვილი გეგა (ნატოში საქართველოს წარმომადგენელი).
თემატიკა: საქართველო-ნატოს ურთიერთობები .
საპარლამენტო ოპოზიცია ერთიანდება : ინტერვიუ / ზ. ტყემალაძე ; ესაუბრა ს. ქვლივიძე // რეზონანსი . - , 2001. - 18 მაისი. - N131. - გვ.7[MFN: 116184 ]
UDC: 328.1 + 342.537](479.22)
ანოტაცია: ინტერვიუ პარლამენტართან მინისტრთა კაბინეტის კანონპროექტთან დაკავშირებით.
თემატიკა: მინისტრთა კაბინეტი ; კანონპროექტები .
"ახალაია დედა ტერეზა არ არის და ვერც იქნება" : ინტერვიუ / სოსო ცისკარიშვილი ; ესაუბრა ნათია დოლიძე // ყველა სიახლე . - , 2012. - 14-20 ნოემბერი. - N46. - გვ.3[MFN: 116185 ]
ანოტაცია: ინტერვიუ ექსპერტთან მიმდინარე პოლიტიკური პროცესების შესახებ.
პერსონალია: ახალაია ბაჩო (თავდაცვის ყოფილი მინისტრი).
რეალის პრეზიდენტის კომპანიას ბათუმი-არენის აშენება სურს // ლელო . - , 2012. - 22 ნოემბერი. - N277. - გვ.2[MFN: 116186 ]
UDC: 725.826(479.22)
ანოტაცია: ბათუმში სტადიონის აშენების საკითხთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები: ყიფიანი ლევან (საქართველოს სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა მინისტრი); პერესი ფლორენტინო (მადრიდის საფეხბურთო კლუბ "რეალის" პრეზიდენტი).
თემატიკა: სტადიონები .
სააკაშვილი გადადგა! // ყველა სიახლე . - , 2012. - 14-20 ნოემბერი. - N46. - გვ.3[MFN: 116187 ]
ანოტაცია: კვირის მიმდინარე პოლიტიკური პროცესების შესახებ.
პერსონალია: სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ახალაია ბაჩო (თავდაცვის ყოფილი მინისტრი); თუთბერიძე თეა (თავისუფლების ინსტიტუტის წევრი).
საკვანძო სიტყვები: კვირის ჩაროზ(გ)ი .
"ზოგიერთი მეოცნებე ამბობს: ვინ ეკითხება რასმუსენს?" : ინტერვიუ / დავით დარჩიაშვილი ; ესაუბრა ნინო კვიტაშვილი // ყველა სიახლე . - , 2012. - 14-20 ნოემბერი. - N46. - გვ.4[MFN: 116188 ]
ანოტაცია: ინტერვიუ პარლამენტის წევრთან.
პერსონალია: რასმუსენი ანდერს ფოგ (ნატოს გენერალური მდივანი).
ნანიტაშვილი, თამაზ
"თქვენი გაზეთის მეშვეობით მივმართავ ბიძინა ივანიშვილს, პირამიდათერაპიას ერის გადარჩენა შეუძლია" : ინტერვიუ / თამაზ ნანიტაშვილი ; ესაუბრა ნინო ლურსმანაშვილი // ვერსია . - , 2012. - 28-29 ნოემბერი. - N136(743). - გვ.12[MFN: 116189 ]
UDC: 001.894 + 615](479.22)
ანოტაცია: საუბარი გამომგონებელ თამაზ ნანიტაშვილთან პირამიდოთერაპიასთან დაკავშირებით
თემატიკა: გამოგონებები ; მკურნალობა .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 11614 | 11615 | 11616 | 11617 | 11618 | 11619 | 11620 | 11621 | 11622 | 11623 | 11624 | შემდეგი » ბოლო »»