გაკაპიკებული საქართველო // ვერსია. - თბ., 2009. - 25-26 თებერვალი. - N23(231). - გვ.9[MFN: 11713]
ანოტაცია:  ერთთეთრიანი და ორთეთრიანი მონეტები
პერსონალია:  ფურცვანიძე კობა (ეკონომისტი).
თემატიკა:  ეკონომიკა; ფული.
1. მაჭავარიანი, ნუკრი
რატომ დატოვა თანამდებობა პედაგოგთა და მეცნიერთა პროფკავშირების ვიცე-პრეზიდენტმა? : ინტერვიუ / ნუკრი მაჭავარიანი ; ესაუბრა ნინო ხარშილაძე // ვერსია. - თბ., 2009. - 25-26 თებერვალი. - N23(231). - გვ.9[MFN: 11714]
განუკითხაობა კახეთში. ნასვამი პოლიციელების მხრიდან უდანაშაულო ადამიანების ცემა-წამება ტრადიციად იქცა. ვინ ბლოკავს სტატისტიკურ მონაცემებს // ვერსია. - თბ., 2009. - 25-26 თებერვალი. - N23(231). - გვ.11[MFN: 11715]
გეოგ.დასახელება:  სიღნაღი; დედოფლისწყარო.
საკვანძო სიტყვები:  პატრული; ბოშები; განუკითხაობა.
გაზაფხულზე რუსეთი ახალ ომს იწყებს! : ინტერვიუ / ირაკლი სესიაშვილი ; ესაუბრა "მედიანიუსი" // ვერსია. - თბ., 2009. - 25-26 თებერვალი. - N23(231). - გვ.12[MFN: 11716]
ფოტოები:  ირაკლი სესიაშვილი
პერსონალია:  ფელგენგაუერი პაველ (სამხედრო ექსპერტი).
1. მედიაჰოლდინგის საინიციატივო ჯგუფი. საქართველოს პარლამენტის ანტიკრიზისული საბჭოს თავმჯდომარეს ბატონ გია თორთლაძეს // ვერსია. - თბ., 2009. - 25-26 თებერვალი. - N23(231). - გვ.12[MFN: 11717]
ანოტაცია:  იმ ვანდალურ აქტთან დაკავშირებით, რომელიც 2007 წლის 10 აგვისტოს განხორციელდა გამომცემლობა "სამშობლოს" შენობაში განთავსებული 100-მდე ჟურნალ-გაზეთის რედაქციისა და სხვა საინფორმაციო საშუალებების მიმართ