რეგიონებში საწარმოები იხურება. მსოფლიო ფინანსური კრიზისი საქართველოში პერიფერიებიდან შემოდის // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 3 თებერვალი. - N26. - ჩანართი: business რეზონანსი. - N46. - გვ.7,10[MFN: 11799]
ანოტაცია:  რეგიონებში საწარმოების დახურვის მიზეზები. ქართველი ექსპერტების კომენტარები
პერსონალია:  არჩვაძე სოსო (ექსპერტი); ხუხაშვილი გია (ექსპერტი).
ორგანიზაცია:  ბენტონური თიხის ქარხანა "ასკანა"; ქსნის მინის ქარხანა; ყველის დამამზადებელი საწარმო "ტრანსპორტელი".
გეოგ.დასახელება:  ოზურგეთი; დედოფლისწყარო; თბილისი.
თემატიკა:  ეკონომიკა; საწარმოები.
საკვანძო სიტყვები:  ეკონომიკური კრიზისი; წიგნის ბაზრობები; სისტემური კრიზისი; კრედიტების გაუქმება.
1. ფშავლიშვილი, ლილი
"ბითიეი ბანკმა" 2008 წელი მოგებით დაამთავრა : ინტერვიუ / ლილი ფშავლიშვილი ; ესაუბრა მარიამ ხიდაშელი // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 3 თებერვალი. - N26. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N46. - გვ.8[MFN: 11800]
ანოტაცია:  "ბითიეი ბანკის" საქმიანობისა და მომავალი გეგმების შესახებ
საკვანძო სიტყვები:  რეორგანიზაცია; ფინანსური მოგება; ფინანსური რესურსი; ბიზნესის დაკრედიტება.
უმუშევართა ნაკადი მდინარედ გადაიქცევა. გილაურს ერთი პრიორიტეტი და უამრავი თავსატეხი აქვს // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 3 თებერვალი. - N26. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N46. - გვ.9[MFN: 11801]
ანოტაცია:  ხელისუფლების მინიმალური შესაძლებლობები უმუშევრობის პრობლემების დასაძლევად საქართველოში
პერსონალია:  გილაური ნიკა (პრემიერ-მინისტრი); ნარმანია დავით (ეკონომიკის ექსპერტი); თვალაბეიშვილი ვიტალი (სააქციო საზოგადოება "ელმავალმშენებლის" ხარისხის მართვის დირექტორი).
თემატიკა:  ეკონომიკა; უმუშევრობა.
1. ღია ბარათი // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 19 თებერვალი. - N42. - გვ.11[MFN: 11802]
ანოტაცია:  საზოგადოება "სამურზაყანოს" საინიციატივო ჯგუფის წერილი გალის რაიონიდან დევნილთა სოციალური და პოლიტიკური მნიშვნელობის პრობლემებზე
"ოქროს ბუმბულით" დაწერილი საბავშვო წიგნები. "ბაზისბანკმა" ლიტერატურული კონკურსის გამარჯვებულები დააჯილდოვა // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 3 თებერვალი. - N26. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N46. - გვ.9[MFN: 11803]
ანოტაცია:  "ბაზისბანკის" დაფინანსებით და მისი უშუალო მხარდაჭერით ჩატარებული კონკურსის შესახებ. საუბრობენ კონკურსის გამარჯვებულები
პერსონალია:  ხადური თამარ ("ბაზისბანკის" საზოგადოებასთან ურთიერთობის განყოფილების მენეჯერი); დავითაშვილი ნატო (კონკურსის პირველი ადგილის მფლობელი); ფხაკაძე თამარ (კონკურსის მეორე ადგილის მფლობელი); თოფურია თეა (კონკურსის მესამე ადგილის მფლობელი).
თემატიკა:  ქართული ლიტერატურა; ლიტერატურული კონკურსები.
მედიის თავისუფლების ხარისხის გასაუმჯობესებლად ახალი ინიციატივა მზადდება : ინტერვიუ / კ. კუკავა ; ესაუბრა გიორგი ფუტკარაძე // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 19 თებერვალი. - N42. - გვ.16[MFN: 11804]
ანოტაცია:  "კონსერვატორული პარტიის" წევრი საუბრობს ამავე პარტიისა და დამოუკიდებელ მედია-ექსპერტთა ჯგუფის ახალ, რამდენიმეპუნქტიან ინიციატივაზე, მედიის თავისუფლების ხარისხის გაუმჯობესების კუთხით
თემატიკა:  თავისუფალი მედია.
1. საქართველოს საფონდო ბირჟა: 2008 წლის შედეგების მიმოხილვა // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 18 თებერვალი. - N41. - გვ.12[MFN: 11805]
თემატიკა:  საფონდო ბირჟები.