გახდება თუ არა პატიაშვილისათვის ანატოლი სობჩაკის არქივი საბედისწერო? // რეზონანსი. - , 2000. - 14 მარტი. - N69. - გვ.4[MFN: 118677]
ანოტაცია:  საარჩევნო კამპანია საქართველოში
პერსონალია:  პატიაშვილი ჯუმბერ (საქართველოს პრეზიდენტობის კანდიდატი); აბაშიძე ასლან (საქართველოს პრეზიდენტობის კანდიდატი); შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); სობჩაკი ანატოლი (პოლიტიკოსი).
თემატიკა:  საარჩევნო კამპანია.
დაუწერელი წერილებიდან : [ჩანაწერები] // ლიტერატურული გაზეთი. - , 2012. - 30 ნოემბერი-13 დეკემბერი. - N87. - გვ.1-3,7[MFN: 118678]
1. ლიქოკელი, ლია
სულის სახელი; მეზობელი; წასვლა; ჭრუტი; კაქტუსი; დაბადების დღე : [ლექსები] // ლიტერატურული გაზეთი. - , 2012. - 30 ნოემბერი-13 დეკემბერი. - N87. - გვ.4-5[MFN: 118679]
მოქალაქეთა კავშირში არსებულმა დაპირისპირებამ მთელი საქართველო მოიცვა : ინტერვიუ / მ.მაჭავარიანი ; ჩაიწერა ს.ქვლივიძემ // რეზონანსი. - , 2002. - 12 მარტი. - N66. - გვ.3[MFN: 118680]
ანოტაცია:  ინტერვიუ შემოსავლების სამსახურის ყოფილ მინისტრთან "მოქალაქეთა კავშირში" არსებულ დაპირისპირებასთან დაკავშირებით
ტიხრული მინანქრიდან ტვიფრულ ფერწერამდე // რეზონანსი. - , 2001. - 16-22 სექტემბერი. - N227. - გვ.4[MFN: 118681]
UDC:  27-526.64(479.22)
ანოტაცია:  ვანო არჩვაძის ხატწერის შესახებ.
თემატიკა:  ხატწერა.
სააკაშვილის გადადგომა მამა ტარიელ სიკინჭალაშვილისგან "ნაკურთხია"?! // ალია. - , 2012. - 20-26 დეკემბერი. - N97. - გვ.14[MFN: 118682]