როგორც იქნა, გურამ შარაძის მკვლელობის თემას ტაბუ აეხსნა" - ამბობს რუსუდან შარაძე. ნამდვილი მკვლელების დასჯას უკვე არასმთავრობოებიც მოითხოვენ // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2009. - 2 მარტი. - N53. - გვ.6[MFN: 11940]
ფოტოები:  გურამ შარაძე; რუსუდან შარაძე
ანოტაცია:  გურამ შარაძის მკვლელობის საქმის თავიდან გამოძიების მოთხოვნა
პერსონალია:  შარაძე გურამ (აკადემიკოსი); შარაძე რუსუდან (გ. შარაძის ქალიშვილი).
ლაპარაკი საქმის ნაცვლად // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 20 თებერვალი. - N43. - ჩანართი: რეგიონული ბიუჯეტი. - 20 თებერვალი. - N10[MFN: 11941]
ანოტაცია:  ადმინისტრაციული ხარჯების გადაჭარბებული მაჩვენებელი კახეთის რეგიონში
თემატიკა:  საბიუჯეტო ორგანიზაციები; ადმინისტრაციული ხარჯები.
1. შენგელაია, გიორგი
ალასანიას ვურჩიე, არ გაკარებოდა "რესპუბლიკელებსა" და "მემარჯვენეებს", მაგრამ მან ჩემი რჩევა არ გაითვალისწინა : ინტერვიუ / გიორგი შენგელაია ; ესაუბრა შორენა გოგოლაძე // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2009. - 26 თებერვალი-5 მარტი. - N008(527). - გვ.6[MFN: 11942]
ანოტაცია:  რეჟისორის მოსაზრება ირაკლი ალასანიას "რესპუბლიკელებთან და ახლებთან" ალიანსის შექმნის თაობაზე
პერსონალია:  ალასანია ირაკლი ("ალიანსი საქართველოსათვის" თავმჯდომარე); ბერძენიშვილი ლევან ("რესპუბლიკური პარტიის" წევრი).
საკვანძო სიტყვები:  ვადამდელი არჩევნები.
1. ლილუაშვილი, დავით
არჩევნები კარდაკარ ჩამოვლის პრინციპით. ალტერნატიული არჩევნები ოფიციალურად 1 მარტიდან დაიწყება : ინტერვიუ / დ. ლილუაშვილი ; ესაუბრა ლ. ბერიძე // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2009. - 2 მარტი. - N53. - გვ.6[MFN: 11943]
ანოტაცია:  ეროვნული კრების ატერნატიული ცესკო 1 მარტიდან ოფიციალურ საარჩევნო პროცესს დაიწყებს და დედაქალაქსა და რეგიონში ხელმოწერებს შეაგროვებს
პერსონალია:  ლილუაშვილი დავით (ეროვნული კრების ალტერნატიული ცესკოს თავმჯდომარე).
1. ბაბაევი, ალი
აზერბაიჯანელები საქართველოს ტერიტორიულ მთლიანობას ვუჭერთ მხარს და არავითარ ავტონომიას არ ვითხოვთ : ინტერვიუ / ალი ბაბაევი ; ესაუბრა ფრიდონ დოჩია // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2009. - 26 იანვარი-5 მარტი. - N008(527). - გვ.6[MFN: 11944]
ანოტაცია:  აზერბაიჯანელთა კონგრესის თავმჯდომარე ინტერვიუში კატეგორიულად არ ეთანხმება საქართველოში აზერბაიჯანული ენის სახელმწიფო ენად გამოცხადებასა და საქართველოში ავტონომიური რესპუბლიკების არსებობას
პერსონალია:  გულმამედოვი დაშგინ (პოლიტოლოგი).