"კოტე მახარაძე დღევანდელი კომენტატორებისგან ისე განსხვავდებოდა, როგორც ცა და დედამიწა" : ინტერვიუ / გ. თორაძე ; ესაუბრა ნ. კვიტაშვილი // ყველა სიახლე. - , 2012. - 5-11 დეკემბერი. - N49. - გვ.22[MFN: 119397]
UDC:  791.44.071.1(479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ რეჟისორ გოგი თორაძესთან განვლილ შემოქმედებით გზასა და ქვეყანაში მიმდინარე საზოგადოებრივ პროცესებზე
პერსონალია:  ოვაშვილი გიორგი (რეჟისორი); ფიფია რომან (თბილისის "დინამოს" პრეზიდენტი).
თემატიკა:  რეჟისორები.
1. ლორთქიფანიძე, დავით
განვლილმა 2012 წელმა კიდევ ერთი ყორღანის საიდუმლოს ახადა ფარდა : ინტერვიუ / დ. ლორთქიფანიძე ; ესაუბრა ხათუნა მგალობლიშვილი // პრაიმტაიმი. - , 2012. - 27 დეკემბერი. - N53. - გვ.46[MFN: 119398]
ანოტაცია:  საქართველოს ეროვნული მუზეუმის დირექტორის საუბარი გასული წლის მნიშვნელოვან მიღწევებზე არქეოლოგიაში.
"პროფილი" წარმოგიდგენთ - "ქართული ბრენდის დღის" მეათე დაჯილდოება // პრაიმტაიმი. - , 2012. - 27 დეკემბერი. - N53. - გვ.47[MFN: 119399]
UDC:  06.05(479.22)
მოხსენიებული პირები:  ფხაკაძე თამარ (გაზეთ "პრაიმტაიმის" პრეზიდენტი); თოლორაია ნატა ("ნატალის" დამფუძნებელი); ასათიანი მაია (ტელეგადაცემა "პროფილის" წამყვანი); ბაკურაძე მარიკა ("იმედის გმირების" ჟურნალისტი); ჯინორია მურმან (მსახიობი).
ორგანიზაცია:  საზოგადოებასთან ურთიერთობის სააგენტო "პროფილი".
თემატიკა:  დაჯილდოებები.
1. კევლიშვილი, კონსტანტინე
"კორუფციაა, როცა თბილისის მერი წელიწადში სამჯერ ლას-ვეგასში დადის ახლობლებთან ერთად" : ინტერვიუ / კ. კევლიშვილთან ; ესაუბრა ნ.მაისურაძე // ყველა სიახლე. - , 2012. - 5-11 დეკემბერი. - N49. - გვ.23[MFN: 119400]
UDC:  316.3-053.2(479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ საყმაწვილო პროექტ "ყველაზე ჭკვიანის" მონაწილესთან, 52-ე საჯარო სკოლის მე-9 კლასის მოსწავლეს კონსტანტინე კევლიშვილთან
თემატიკა:  ბავშვები.
1. დარახველიძე, დავით
დევნილთა მინისტრის პირობა: "2016 წელს ყველა დევნილი დაკანონებულ ფართებში იქნება შესახლებული!" : ინტერვიუ / დავით დარახველიძე ; ესაუბრა ნინო კომახიძე // ვერსია. - , 2012. - 24-25 დეკემბერი. - N147(754). - გვ.10[MFN: 119401]