UDC:  620.9 + 328.185](479.22)
ანოტაცია:  სათბობ-ენერგეტიკის სამინისტროსა და პროკურატურის ერთობლივ სხდომაზე - კორუფციის შესახებ სამინისტროში
პერსონალია:  დარჩია ბადრი ("თბილსრესის" დირექტორი, კორუფციაში დადანაშაულებული).
თემატიკა:  ენერგეტიკა; კორუფცია.
გიორგი ავალიშვილის "მგზავრობა" // მენორა. - , 2012. - აგვისტო. - N11. - გვ.3[MFN: 119935]
ანოტაცია:  ქართველი მწერლისა და მოგზაურის გიორგი ავალიშვილის წიგნის "მგზავრობის" შესახებ, რომელშიც აღწერილია იერუსალიმში მოგზაურობა.
1. ონოფრიშვილი, დავით
როგორია 2013 წლის "ოცნების" ბიუჯეტი : ინტერვიუ / დ. ონოფრიშვილი ; ესაუბრა ნ. დოლიძე // ყველა სიახლე. - , 2012. - 19-25 დეკემბერი. - N51. - გვ.3-4[MFN: 119936]
ანოტაცია:  ინტერვიუ პარლამენტის საბიუჯეტო-საფინანსო კომიტეტის თავმჯდომარე დავით ონოფრიშვილთან 2013 წლის ბიუჯეტის შესახებ
სააკაშვილი კოჰაბიტაციაზე უარს ამბობს // რეზონანსი. - , 2012. - 22 დეკემბერი. - N349. - გვ.1-2[MFN: 119937]
UDC:  342.511 + 329](479.22)
ანოტაცია:  საქართველოს პრეზიდენტის ბოლო განცხადებასთან დაკავშირებით, რომელიც პიარტექნოლოგთა აზრით "ნაციონალური მოძრაობის" და პირადად პრეზიდენტის რეიტინგის მკვეთრ ვარდნას გამოიწვევს.
მოხსენიებული პირები:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); საყვარელიძე რამაზ (პოლიტოლოგი); გამზარდია არჩილ (კომუნიკაციების სპეციალისტი).
ორგანიზაცია:  "ნაციონალური მოძრაობა".
თემატიკა:  პრეზიდენტები; პოლიტიკური პარტიები და მოძრაობები.
1. ჭანია, გიორგი
"რეზონანსის" კორესპონდენტი აფხაზებს ტყვედ ჩაუვარდა და გალის რაიონის უშიშროების უფროსს ინტერვიუ ჩამოართვა // რეზონანსი. - , 1997. - 4 თებერვალი. - N30. - გვ.1-2[MFN: 119938]
UDC:  323.173(479.224)