მასწავლებლების ხელფასები 70-80 ლარით იზრდება. წინასაახალწლოდ კი სკოლების თანამშრომლებს 60-65 ლარი დაურიგდებათ // რეზონანსი. - , 2012. - 24 დეკემბერი. - N351. - გვ.4[MFN: 120054]
UDC:  328.13 + 336.145](479.22)
ანოტაცია:  საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს 2013 წლის ბიუჯეტის პროექტში შეტანილი ცვლილებების შესახებ.
მოხსენიებული პირები:  სანიკიძე თამარ (საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე).
ორგანიზაცია:  საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო.
თემატიკა:  სამინისტროები; ბიუჯეტი.
საკვანძო სიტყვები:  პედაგოგთა ხელფასები; სტუდენტთა დაფინანსება.
1. ყარყარაშვილი, გია
"ნაციონალურ მოძრაობას", როგორც პოლიტიკურ სუბიექტს, მომავალი საერთოდ არ გააჩნია" : ინტერვიუ / გია ყარყარაშვილი ; ესაუბრა ნინო მშვიდობაძე // რეზონანსი. - , 2012. - 24 დეკემბერი. - N351. - გვ.5[MFN: 120055]
ანოტაცია:  საქართველოს თავდაცვის ყოფილი მინისტრი საუბრობს ქვეყანაში მიმდინარე პოლიტიკურ პროცესებზე.
1. მშვიდობაძე, ნინო
გურიაში სოფლის მხარდაჭერის პროგრამით გამოყოფილი თანხები კერძო საკუთრებას ხმარდებოდა // რეზონანსი. - , 2012. - 24 დეკემბერი. - N351. - გვ.5[MFN: 120056]
UDC:  911.373(083.97) + 336](479.22)
ანოტაცია:  სოფლის მხარდაჭერის პროგრამით ბიუჯეტიდან გამოყოფილი თანხების არამიზნობრივ ხარჯვასთან დაკავშირებით.
მოხსენიებული პირები:  გეგიძე გოგი (ლანჩხუთის მაჟორიტარი); ტრაპაიძე თამაზ (ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის ოზურგეთის ფილიალის ხელმძღვანელი).
თემატიკა:  სოფლები; პროგრამები; ფინანსები.
1. აფთარაშვილი, ბესო
"მე მივმართავ გიგი უგულავას, გააუქმოს "თბილისელების ადვოკატი", ეს არის ფულის საკეთებელი "ცეხი", იქ სოციალურად დაუცველი ადამიანებისთვის არაფერი კეთდება..." : ინტერვიუ / ბ.აფთარაშვილი ; ესაუბრა გ.ზედელაშვილი // კვირის ქრონიკა. - , 2013. - 7-13 იანვარი. - N1. - გვ.15[MFN: 120057]
ანოტაცია:  იურისტ ბესო აფთარაშვილის საუბარი დასაქმების პრობლემებთან დაკავშირებით
პერსონალია:  უგულავა გიგი (თბილისის მერი); უგრეხელიძე სევდია (მერიის თანამშრომელი).
თემატიკა:  დასაქმება.
1. მაჭარაძე, მარინე
ღია წერილი საქართველოს პრემიერ-მინისტრს და ჯანმრთელობის დაცვის მინისტრს // რეზონანსი. - , 2012. - 24 დეკემბერი. - N351. - გვ.6[MFN: 120058]
UDC:  614.212 + 323](479.22)
ანოტაცია:  N3 სამკურნალო პროფილაქტიკური ცენტრის თერაპიული განყოფილების გამგის მოთხოვნა პოლიტიკური ნიშნით შევიწროებული ექიმებისა და ექთნების პრობლემების გამოკვლევისა და მათი ორგანიზაციის პროფკავშირის თავმჯდომარის დადანაშაულების შესახებ პოლიტიკურ დევნაში.
თემატიკა:  სამკურნალო დაწესებულებები; პოლიტიკა.
1. კახიშვილი, კახა
"ადამიანები ზუსტად 8 წელი ელოდნენ იმ მომენტს, როდესაც მათი გამამწარებლები წარსდგებოდნენ სასამართლოს წინაშე!" : ინტერვიუ / კ.კახიშვილი ; ესაუბრა ნ.სამხარაძე // კვირის ქრონიკა. - , 2013. - 7-13 იანვარი. - N1. - გვ.16-17[MFN: 120059]
ანოტაცია:  საარჩევნო და პოლიტიკური ტექნოლოგიების კვლევის ცენტრის ხელმძღვანელ კახა კახიშვილის საუბარი საქართველოში პოლიტიკური ცვლილებების შედეგად შექმნილ ვითარებაზე
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ივანიშვილი ბიძინა (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი).