სამაგისტრო გამოცდების ქულები 3 წელს შეინახება : ინტერვიუ / მ. მიმინოშვილი ; ესაუბრა მარი ოთარაშვილი // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 5 მარტი. - N56. - გვ.12[MFN: 12093]
ანოტაცია:  საუბარი გამოცდების ეროვნული ცენტრის დირექტორთან 2009 წლის ერთიან ეროვნულ და სამაგისტრო გამოცდებთან დაკავშირებით
თემატიკა:  მაგისტრატურა; ერთიანი ეროვნული გამოცდები; სამაგისტრო გამოცდები.
1. სოკოლოვი, ბორის
სოკოლოვი: რუსეთში რევოლუციური ცვლილებები 2010 ან 2011 წელსაა შესაძლებელი : ინტერვიუ / ბორის სოკოლოვი ; ესაუბრა კობა ბენდელიანი // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 5 თებერვალი. - N28. - გვ.5[MFN: 12094]
ანოტაცია:  ცნობილი ისტორიკოსი და ლიტერატურათმცოდნე, პროფესორი საუბრობს ეკონომიკური კრიზისის ფონზე რუსეთში შექმნილ სოციალურ-პოლიტიკურ ვითარებაზე, პოლიტიკური პროცესების განვითარების სავარაუდო სცენარებსა და საქართველო-რუსეთის მომავალ ურთიერთობებზე
50-დღიანი პროგრამა თურმე "სოჩიკებსაც" ეხება. ინდივიდუალური მრიცხველები ფიქციაა, "ენერგო პრო" მოსახლეობას ფულს მაინც კომუნალური მრიცხველებით ახდევინებს // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 19 აპრილი. - N105. - გვ.7[MFN: 12095]
მოხსენიებული პირები:  ხეთაგური ალექსანდრე (ენერგეტიკის მინისტრი).
თემატიკა:  ენერგომომსახერება.
რეგიონის ჟურნალისტებს ჩინოვნიკური განუკითხაობა ყელში ამოუვიდათ // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 5 თებერვალი. - N28. - გვ.6[MFN: 12096]
ანოტაცია:  რეგიონებში მომუშავე ჟურნალისტების საგანგებო განცხადება, სადაც ისინი გმობენ ადგილობრივი მმართველობის მიერ მედიის წარმომადგენლების მიმართ განხორციელებულ ზეწოლას და ტოტალურ ტერორს. ჟურნალისტისა და ჩინოვნიკების კომენტარები
პერსონალია:  ანთაძე ია (ჟურნალისტი); მარტაშვილი სოსო (გურჯაანის პოლიციის უფროსი); ღვინიაშვილი გიორგი (კახეთის რაიონის გუბერნატორი).
თემატიკა:  რეგიონული მედია.