თემატიკა:  ქართველი ბალერინები.
ინვალიდები საგადასახადო შეღავათებს მოითხოვენ // რეზონანსი. - , 1997. - 4 ივნისი. - N150. - გვ.2[MFN: 122640]
UDC:  336.22 + 364.694](479.22)
ძნელაძე, გიორგი (ინვალიდთა საკოორდინაციო საბჭოს თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ინვალიდთა საკოორდინაციო საბჭოში შემავალი არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენელთა მოთხოვნაზე გადასახადებისგან გათავისუფლების შესახებ
თემატიკა:  გადასახადები; ინვალიდები.
1. "ალვა" - პრემიერა რუსთაველის თეატრში // ქართული თეატრის დღე. - , 2013. - 14 იანვარი. - გვ.55[MFN: 122641]
ანოტაცია:  ქართველი ქორეოგრაფის მარიამ ალექსიძის ბალეტ "ალვას" შესახებ.
თემატიკა:  ბალეტი.
1. ბარათაშვილი, ოთარ
"შეიძლება, უფლებამოსილების შეწყვეტის შემდეგ ბედი ბიზნესში ვცადო" : ინტერვიუ / ო. ბარათაშვილი ; ესაუბრა გ. კაპანაძე // რეზონანსი. - , 1999. - 12 მაისი. - N126. - გვ.6[MFN: 122642]
ანოტაცია:  ინტერვიუ თბილისის სასამართლოს მოსამართლე ოთარ ბარათაშვილთან სასამართლო მიმდინარე სასამართლო რეფორმისა და საკვალიფიკაციო გამოცდების შესახებ
1. ყაჯრიშვილი, გიორგი
"იმედი გვაქვს იგი მრავალ საინტერესო როლს შემოგვთავაზებს" // ქართული თეატრის დღე. - , 2013. - 14 იანვარი. - გვ.56-57[MFN: 122643]
UDC:  791.071(479.22)
ანოტაცია:  მსახიობ ნანა ფაჩუაშვილის შემოქმედების შესახებ.
მოხსენიებული პირები:  სტურუა რობერტ (რეჟისორი); ჩხეიძე თემურ (რეჟისორი); ჩხეიძე რეზო (რეჟისორი); ანდღულაძე დათო (რეჟისორი); ვარსიმაშვილი ავთო (რეჟისორი); კობიაშვილი ციცინო (რეჟისორი); კაპანაძე გოჩა (რეჟისორი); ჩართოლანი გიორგი (თეატრმცოდნე); თავაძე გოგა (რეჟისორი); დოლიძე ქეთი (რეჟისორი); ენუქიძე ანდრო (მსახიობი).
ნიკო ლეკიშვილი პრეზიდენტის დასაყრდენ ძალას ამზადებს : ინტერვიუ / ნ. ლეკიშვილი ; ჩაიწერა რ. მუმლაძემ // რეზონანსი. - , 2002. - 16 მარტი. - N70. - გვ.3[MFN: 122644]