1. კრიზისმა ჩრდილოეთ ევროპამდეც მიაღწია. სკანდინავია რეცესიამ მოიცვა : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2009. - 10-16 მარტი. - N8. - გვ.15[MFN: 12397]
UDC:  338.124.4(48)
ანოტაცია:  ფინანსური კრიზისი სკანდინავიის ქვეყნებში
გეოგ.დასახელება:  შვეიცარია; შვედეთი.
1. გლობალური ნაციონალიზაცია ამერიკული ფინანსური გიგანტების მოლოდინში : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2009. - 10-16 მარტი. - N8. - გვ.15[MFN: 12398]
UDC:  338.124.4(100)
ანოტაცია:  იზრდება აშშ-ისა და ევროპის ბანკებისა და სადაზღვევო კომპანიების სახელმწიფოზე დამოკიდებულება
საკვანძო სიტყვები:  ბანკების ნაციონალიზაცია; საბანკო აქტივების დაზღვევა.
1. ხარისხიანი პიარი უხარისხო გვარჯილით. წელს გლეხებს 35 პროცენტიან გვარჯილას ურიგებენ, სტანდარტული 70 პროცენტიანის ნაცვლად // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2009. - 10-16 მარტი. - N8. - გვ.16[MFN: 12399]
ანოტაცია:  სოფლის მეურნეობის სამინისტრომ უფასოდ დაურიგა გლეხებს გვარჯილა
ორგანიზაცია:  რუსთავის აზოტის ქარხანა.
საკვანძო სიტყვები:  სასუქი.
1. რატომ აჩეხინებენ გლეხებს ვენახს კახეთში. ყურძნის ჯიშების ჩანაცვლების დაფარული მიზანი // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2009. - 10-16 მარტი. - N8. - გვ.16[MFN: 12400]
UDC:  634.8(479.221.2)
ანოტაცია:  კახეთში არარენტაბელური ვაზის ჩანაცვლება გაეროს განვითარების პროგრამის ხელშეწყობით მიმდინარეობს
საკვანძო სიტყვები:  ვაზის გაჩეხვა; ქინძმარაულის ჯიშის ყურძენი.
1. გვარამია, ალექსანდრე
როგორ ზრდიან ხელოვნურად მიწის გადასახადს : ინტერვიუ / ა.გვარამია ; ესაუბრა ა.ექიზაშვილი // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2009. - 10-16 მარტი. - N8. - გვ.16[MFN: 12401]
UDC:  631 + 336.22](479.22)
ანოტაცია:  სასოფლო-სამეურნეო მიწის გადასახადებზე
პერსონალია:  გვარამია ალექსანდრე ("მიწის მესაკუთრეთა უფლებების დაცვის ასოციაციის" უფროსი სამართლებრივი ანალიტიკოსი).
თემატიკა:  სოფლის მეურნეობა; გადასახადები.
საკვანძო სიტყვები:  მიწის ხარისხი; მიწის შეფასება; მიწის საკუთრების უფლება.
1. ღაღანიძე, გიორგი
"მაღალი პოლიტიკური რისკები საინვესტიციო გარემოს ნაკლებად მიმზიდველს ხდის" : ინტერვიუ / გ.ღაღანიძე ; ესაუბრა თ.მათეშვილი // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2009. - 10-16 მარტი. - N8. - გვ.17[MFN: 12402]
ანოტაცია:  ინვესტიციების შემოდინება საქართველოში და 2009 წლის პროგნოზები
პერსონალია:  ღაღანიძე გიორგი (მეცნიერი).
საკვანძო სიტყვები:  საკუთრების ხელშეუხებლობა.
საქართველოში ავტომანქანების გაყიდვები მკვეთრად შემცირდა // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2009. - 10-16 მარტი. - N8. - გვ.17[MFN: 12403]
UDC:  629.33 + 339.5(479.22)
ანოტაცია:  მდგომარეობა ქართულ საავტომობილო ბაზარზე
თემატიკა:  ავტომობილები; ვაჭრობა.
საკვანძო სიტყვები:  ავტოკრედიტების გაუქმება.
1. კალანდაძე, ბესო
ბესიკ კალანდაძე მეუღლეს ცილისწამებისათვის სასამართლოში უჩივის : ინტერვიუ / ბესიკ კალანდაძე ; ესაუბრა ეკა ლემონჯავა // რეზონანსი. კვირის. - თბ., 2008. - 25 მაისი. - N139. - გვ.1,11[MFN: 12404]
ანოტაცია:  საუბარი მომღერალთან შემოქმედების შესახებ
თემატიკა:  ესტრადა; ქართველი მომღერლები.
ბოლივუდი სიღნაღში - საქართველოში ინდურ ფილმს გადაიღებენ // რეზონანსი. კვირის. - თბ., 2008. - 25 მაისი. - N139. - გვ.16[MFN: 12405]
ანოტაცია:  ინდური კინოკომპანიის "გუპტა-არცის და კინო-ტელესაერთაშორისო ინსტიტუტის ხელმძღვანელის რავი გუპტას ვიზიტი საქართველოში
თემატიკა:  ინდური კინო.
"სხვა საქართველო აქ არის!...". ჟურნალ ემიგრანტების კიდევ ერთი სახეცვლილება // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 25 მაისი. - N139. - ჩანართი: ემიგრანტები. - N1.. - გვ.1[MFN: 12406]
ანოტაცია:  გამოცემა ჟურნალ "ემიგრანტის" შესახებ
მოხსენიებული პირები:  ცხოიძე ნინო (ჟურნალ ემიგრანტის მთავარი რედაქტორი).
თემატიკა:  მედია; მასმედია.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 1236 | 1237 | 1238 | 1239 | 1240 | 1241 | 1242 | 1243 | 1244 | 1245 | 1246 |  შემდეგი »  ბოლო »»