კრიზისმა ჩრდილოეთ ევროპამდეც მიაღწია. სკანდინავია რეცესიამ მოიცვა : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები . - თბ., 2009. - 10-16 მარტი. - N8. - გვ.15[MFN: 12397 ]
UDC: 338.124.4(48)
ანოტაცია: ფინანსური კრიზისი სკანდინავიის ქვეყნებში
გეოგ.დასახელება: შვეიცარია ; შვედეთი .
თემატიკა: ეკონომიკური კრიზისი .
გლობალური ნაციონალიზაცია ამერიკული ფინანსური გიგანტების მოლოდინში : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები . - თბ., 2009. - 10-16 მარტი. - N8. - გვ.15[MFN: 12398 ]
UDC: 338.124.4(100)
ანოტაცია: იზრდება აშშ-ისა და ევროპის ბანკებისა და სადაზღვევო კომპანიების სახელმწიფოზე დამოკიდებულება
საკვანძო სიტყვები: ბანკების ნაციონალიზაცია ; საბანკო აქტივების დაზღვევა .
ხარისხიანი პიარი უხარისხო გვარჯილით. წელს გლეხებს 35 პროცენტიან გვარჯილას ურიგებენ, სტანდარტული 70 პროცენტიანის ნაცვლად // ბანკები და ფინანსები . - თბ., 2009. - 10-16 მარტი. - N8. - გვ.16[MFN: 12399 ]
UDC: 631(479.22)
ანოტაცია: სოფლის მეურნეობის სამინისტრომ უფასოდ დაურიგა გლეხებს გვარჯილა
ორგანიზაცია: რუსთავის აზოტის ქარხანა .
საკვანძო სიტყვები: სასუქი .
რატომ აჩეხინებენ გლეხებს ვენახს კახეთში. ყურძნის ჯიშების ჩანაცვლების დაფარული მიზანი // ბანკები და ფინანსები . - თბ., 2009. - 10-16 მარტი. - N8. - გვ.16[MFN: 12400 ]
UDC: 634.8(479.221.2)
ანოტაცია: კახეთში არარენტაბელური ვაზის ჩანაცვლება გაეროს განვითარების პროგრამის ხელშეწყობით მიმდინარეობს
თემატიკა: მევენახეობა .
საკვანძო სიტყვები: ვაზის გაჩეხვა ; ქინძმარაულის ჯიშის ყურძენი .
გვარამია, ალექსანდრე
როგორ ზრდიან ხელოვნურად მიწის გადასახადს : ინტერვიუ / ა.გვარამია ; ესაუბრა ა.ექიზაშვილი // ბანკები და ფინანსები . - თბ., 2009. - 10-16 მარტი. - N8. - გვ.16[MFN: 12401 ]
UDC: 631 + 336.22](479.22)
ანოტაცია: სასოფლო-სამეურნეო მიწის გადასახადებზე
პერსონალია: გვარამია ალექსანდრე ("მიწის მესაკუთრეთა უფლებების დაცვის ასოციაციის" უფროსი სამართლებრივი ანალიტიკოსი).
თემატიკა: სოფლის მეურნეობა ; გადასახადები .
საკვანძო სიტყვები: მიწის ხარისხი ; მიწის შეფასება ; მიწის საკუთრების უფლება .
ღაღანიძე, გიორგი
"მაღალი პოლიტიკური რისკები საინვესტიციო გარემოს ნაკლებად მიმზიდველს ხდის" : ინტერვიუ / გ.ღაღანიძე ; ესაუბრა თ.მათეშვილი // ბანკები და ფინანსები . - თბ., 2009. - 10-16 მარტი. - N8. - გვ.17[MFN: 12402 ]
ანოტაცია: ინვესტიციების შემოდინება საქართველოში და 2009 წლის პროგნოზები
პერსონალია: ღაღანიძე გიორგი (მეცნიერი).
საკვანძო სიტყვები: საკუთრების ხელშეუხებლობა .
საქართველოში ავტომანქანების გაყიდვები მკვეთრად შემცირდა // ბანკები და ფინანსები . - თბ., 2009. - 10-16 მარტი. - N8. - გვ.17[MFN: 12403 ]
UDC: 629.33 + 339.5(479.22)
ანოტაცია: მდგომარეობა ქართულ საავტომობილო ბაზარზე
თემატიკა: ავტომობილები ; ვაჭრობა .
საკვანძო სიტყვები: ავტოკრედიტების გაუქმება .
კალანდაძე, ბესო
ბესიკ კალანდაძე მეუღლეს ცილისწამებისათვის სასამართლოში უჩივის : ინტერვიუ / ბესიკ კალანდაძე ; ესაუბრა ეკა ლემონჯავა // რეზონანსი. კვირის . - თბ., 2008. - 25 მაისი. - N139. - გვ.1,11[MFN: 12404 ]
ანოტაცია: საუბარი მომღერალთან შემოქმედების შესახებ
თემატიკა: ესტრადა ; ქართველი მომღერლები .
ბოლივუდი სიღნაღში - საქართველოში ინდურ ფილმს გადაიღებენ // რეზონანსი. კვირის . - თბ., 2008. - 25 მაისი. - N139. - გვ.16[MFN: 12405 ]
ანოტაცია: ინდური კინოკომპანიის "გუპტა-არცის და კინო-ტელესაერთაშორისო ინსტიტუტის ხელმძღვანელის რავი გუპტას ვიზიტი საქართველოში
თემატიკა: ინდური კინო .
ცხოიძე, ნინო
"სხვა საქართველო აქ არის!...". ჟურნალ ემიგრანტების კიდევ ერთი სახეცვლილება // რეზონანსი . - თბ., 2008. - 25 მაისი. - N139. - ჩანართი: ემიგრანტები. - N1.. - გვ.1[MFN: 12406 ]
ანოტაცია: გამოცემა ჟურნალ "ემიგრანტის" შესახებ
მოხსენიებული პირები: ცხოიძე ნინო (ჟურნალ ემიგრანტის მთავარი რედაქტორი).
თემატიკა: მედია ; მასმედია .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 1236 | 1237 | 1238 | 1239 | 1240 | 1241 | 1242 | 1243 | 1244 | 1245 | 1246 | შემდეგი » ბოლო »»