ვიქტორ დოლიძის ბებიის მიერ დაარსებულ ბავშვთა მე-16 პოლიკლინიკას დახურვას უპირებენ // ვერსია. - , 2013. - 8-9 აპრილი. - N39(795). - გვ.12[MFN: 127088]
მოხსენიებული პირები:  ბეზერაშვილი რუსუდან (ოკულისტი); იოსელიანი დავით (მე-16 პოლიკლინიკის მთავარი ექიმი).
თემატიკა:  პოლიკლინიკები.
1. ჩიქოვანი, პაატა
რატომ ამოიღეს უმაღლესების პროგრამიდან პედაგოგიკა და მეთოდიკა? : ინტერვიუ / პ. ჩიქოვანი ; ესაუბრა თ. ოქრუაშვილი // ალია. - , 2013. - 26-27 მარტი. - N25. - გვ.10[MFN: 127089]
UDC:  378.4 + 37.013](479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ ისტორიკოს პაატა ჩიქოვანთან
თემატიკა:  უმაღლესი საგანმანათლებლო პროგრამები; პედაგოგიკა.
გორში საქველმოქმედო წარმოდგენები გაიმართება // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 5 აპრილი. - N80. - გვ.10[MFN: 127090]
ანოტაცია:  ივანე მაჩაბლის სახელობის სახელმწიფო დრამატული თეატრის რეჟისორ გოჩა კაპანაძის სპექტაკლის "მე ბებია, ილიკო და ილარიონი" წარმოდგენის შესახებ გორის კულტურის სახლში
1. თოიძე, გიორგი
როგორ იზარალა გაგუას ონკოლოგიურმა კლინიკამ ინტერვიუებით 250 000? როგორ უწევს ონკოცენტრს კონკურენციას მარდალეიშვილის კერძო კლინიკა? : ინტერვიუ / გ. თოიძე; თ. ჩაჩხიანი ; ესაუბრა ნ. ვარდიაშვილი // ალია. - , 2013. - 26-27 მარტი. - N25. - გვ.11[MFN: 127091]
UDC:  614.21 + 347.952.7](479.22)
ჩაჩხიანი, თეიმურაზ
ანოტაცია:  ინტერვიუ ონკოლოგიური საავადმყოფოს წამყვან სპეციალისტებთან გიორგი თოიძესთან და თეიმურაზ ჩაჩხიანთან ქონების დაყადაღების შესახებ
ორგანიზაცია:  ონკოლოგიური ცენტრი.
თემატიკა:  საავადმყოფოები; ქონებრივი დავა.
ხელოვნების მუზეუმში კონცეპტუალური გამოფენა გაიხსნება // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 5 აპრილი. - N80. - გვ.10,12[MFN: 127092]
ანოტაცია:  კონცეპტუალური გამოფენის "ჰიპერპოზიცია - ინსტალაციიდან სკულპტურამდე" შესახებ
მოხსენიებული პირები:  ვერულაშვილი ანა (ეროვნული მუზეუმის წარმომადგენელი).
რა ინფორმაცია აქვს ბერეზოვსკის გარდაცვალებაზე პატარკაციშვილის მეგობარ გოგა ხაინდრავას? : ინტერვიუ / გ. ხაინდრავა ; ესაუბრა ნ. სამხარაძე // ალია. - , 2013. - 26-27 მარტი. - N25. - გვ.12[MFN: 127093]
ანოტაცია:  ინტერვიუ რეჟისორ გოგა ხაინდრავასთან
პერსონალია:  ბერეზოვსკი ბორის (ბიზნესმენი).
1. ჩრდილელი, ოთარ
"ნაციონალების" მაჟორიტარი კანდიდატი, რომელსაც ასაიდუმლოებენ : ინტერვიუ / ო. ჩრდილელი ; ესაუბრა ნ. თვალაბეიშვილი // ალია. - , 2013. - 26-27 მარტი. - N25. - გვ.13[MFN: 127094]
ანოტაცია:  ინტერვიუ პარლამენტარ ოთარ ჩრდილელთან საპარლამენტო შუალედურ არჩევნებთან დაკავშირებით
რითი განსხვავდებიან ე.წ ახალი თაობის ვეტერანები მეორე მსოფლიო ომის ვეტერანებისგან // ვერსია. - , 2013. - 8-9 აპრილი. - N39(795). - გვ.12[MFN: 127095]
თემატიკა:  ვეტერანები.
მოზარდ მაყურებელთა თეატრში "კუკარაჩას" პრემიერაა // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 5 აპრილი. - N80. - გვ.12[MFN: 127096]
ანოტაცია:  "კუკარუაჩას" დამდგმელი რეჟისორის შალვა გაწერელიას ხსოვნისადმი მიძღვნილი სპექტაკლის "კუკარაჩას" პრემიერის შესახებ ნოდარ დუმბაძის სახელობის სახელმწიფო ცენტრალური საბავშვო თეატრის სცენაზე
პერსონალია:  ხვთისიაშვილი დიმიტრი (მოზარდ მაყურებელთა თეატრის მმართველი); ბაღათურია ოთარ (რეჟისორი).
მსახიობ ნოდარ მგალობლიშვილის რჩევები ახალ ხელისუფლებას : ინტერვიუ / ნოდარ მგალობლიშვილი ; ესაუბრა ნათია ვასაძე // ვერსია. - , 2013. - 8-9 აპრილი. - N39(795). - გვ.13[MFN: 127097]
UDC:  32 + 792.071](479.22)
ანოტაცია:  საუბარი მსახიობ ნოდარ მგალობლიშვილთან საქართველოში მიმდინარე მოვლენებთან დაკავშირებით
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 12705 | 12706 | 12707 | 12708 | 12709 | 12710 | 12711 | 12712 | 12713 | 12714 | 12715 |  შემდეგი »  ბოლო »»