"მე ამომრჩევლების ინფორმაციას დავეყრდენი" : ინტერვიუ / ზ. სიორიძე ; ესაუბრა გ. კალანდაძე // რეზონანსი . - , 1999. - 3 აგვისტო. - N209. - გვ.1-2[MFN: 128455 ]
UDC: 324 + 347.963](479.22)
ანოტაცია: ინტერვიუ პარლამენტის საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის თავმჯდომარესთან, ოზურგეთის მაჟორიტარ ზაზა სიორიძესთან "ვეტერანთა მოსყიდვის საქმის" შესახებ
პერსონალია: ჭანტურია ფრიდონ (პროკურორის თანაშემწე); აბაშიძე ასლან (აჭარის მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე).
თემატიკა: არჩევნები ; პროკურატურა .
ხუციშვილი, დაჩი
დაჩი ხუციშვილი: ძირითადში მოხვედრის იმედი მაქვს : ინტერვიუ / დ. ხუციშვილი ; ჩაიწერა მ. მამულაშვილმა // ლელო . - , 2013. - 17 აპრილი. - N89. - გვ.4[MFN: 128456 ]
ანოტაცია: ინტერვიუ ქართველ ფეხბურთელთან
თემატიკა: ქართველი ფეხბურთელები .
"პასუხი ჩემთვის მოულოდნელი და მძიმე არ იყო!" რა კითხვები დაუსვეს ბიძინა ივანიშვილს ევროსაბჭოში // ვერსია . - , 2013. - 24-25 აპრილი. - N46(802). - გვ.2[MFN: 128457 ]
UDC: 328.131(479.22) + 327(479.22)+341.217(4)
ანოტაცია: საქართველოს პრემიერ-მინისტრ ბიძინა ივანიშვილის ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის საგაზაფხულო სესიაზე წარმოთქმული სიტყვის შესახებ
თემატიკა: პრემიერ-მინისტრები ; საქართველო-ევროსაბჭოს ურთიერთობები .
გუგავა, გია
გუგავა რეზერვს ხედავს : ინტერვიუ / გ. გუგავა ; ჩაიწერა ი. თავაძემ // ლელო . - , 2013. - 17 აპრილი. - N89. - გვ.10[MFN: 128458 ]
UDC: 796.853.23(479.22)
ანოტაცია: ინტერვიუ საქართველოს ძიუდოისტთა ახალგაზრდული ნაკრების მთავარ მწვრთნელთან
თემატიკა: ძიუდო .
Симонян, Юрий
Российские депутаты поговорят с Иванишвили. Москва хочет убедительных доказательств лояльности Тбилиси // Независимая газета . - , 2013. - 22 апреля. - N83. - С.6[MFN: 128459 ]
UDC: 327(379.22:470)
ანოტაცია: О предстоящей встрече премьер-министра Грузии с российской делегацией.
მოხსენიებული პირები: Хухашвили Гия (советник премьер-министра Грузии).
გეოგ.დასახელება: Страсбург .
არეშიძე, მამუკა
რატომ არ დააპატიმრეს, ბაჩო ახალაიას გარდა, სხვა მაღალჩინოსნები?! : ინტერვიუ / მამუკა არეშიძე ; ესაუბრა ნონა ცაბაძე // ახალი თაობა . - თბილისი, 2013. - 23 აპრილი. - N95. - გვ.2[MFN: 128460 ]
UDC: 329 + 323.233](479.22)
ანოტაცია: ინტერვიუ ექსპერტთან კავკასიის საკითხებში "ნაციონალური მოძრაობის" მიერ 19 აპრილს ჩატარებული საპროტესტო აქციის შესახებ
თემატიკა: პოლიტიკური პარტიები ; საპროტესტო აქციები .
მარსაგიშვილი, შორენა
კობა დავითაშვილი დავით სერგეენკოს წინააღმდეგ. ივანიშვილი მინისტრის გაკრიტიკების გამო დავითაშვილს ეჩხუბა // ახალი თაობა . - თბილისი, 2013. - 23 აპრილი. - N95. - გვ.3[MFN: 128461 ]
UDC: 368 + 328.13](479.22)
ანოტაცია: პარლამენტარ კობა დავითაშვილის ბრალდებები ჯანდაცვის მინისტრის მიმართ საყოველთაო დაზღვევასთან დაკავშირებით
პერსონალია: სერგეენკო დავით (ჯანდაცვის მინისტრი).
მოხსენიებული პირები: ივანიშვილი ბიძინა (პრემიერ-მინისტრი).
თემატიკა: დაზღვევა ; მინისტრები .
არჩილ კბილაშვილი დათა ახალაიას დაჭერას აღარ აპირებს. ახალაიები ახალ პოლიტიკურ პარტიას ქმნიან // ახალი თაობა . - თბილისი, 2013. - 23 აპრილი. - N95. - გვ.3[MFN: 128462 ]
UDC: 35.08(479.22)
ანოტაცია: კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტის ყოფილი უფროსის პროკურატურასთან შესაძლო თანამშრომლობის შესახებ
პერსონალია: ახალაია დათა (კონსტიტუციის უსაფრთხოების დეპარტამენტის ყოფილი უფროსი).
მოხსენიებული პირები: კბილაშვილი არჩილ (მთავარი პროკურორი); კილაძე ელისო (არასამთავრობო ორგანიზაცია "ჩემი საქართველოს" თავმჯდომარე).
თემატიკა: მაღალჩინოსნები .
კვარაცხელია, ავთანდილ
"პოლიცია დამდევს, ნარკომანი ხარო, სიცოცხლეში სიგარეტი არ მომიწევია" : ინტერვიუ / ა. კვარაცხელია // რეზონანსი . - , 1999. - 3 აგვისტო. - N209. - გვ.1,4[MFN: 128463 ]
UDC: 334.716.3 + 347.9](479.22)
ანოტაცია: ინტერვიუ ფაბრიკა "ამირანის" ყოფილ დირექტორ ავთანდილ კვარაცხელიასთან სამეთვალყურეო საბჭოსთან დაპირისპირების შესახებ
პერსონალია: მორჩილაძე ილია (ბიზნესმენი); იოსელიანი ოთარ (ბიზნესმენი); რეხვიაშვილი ციური (ფაბრიკა "ამირანის" სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე).
თემატიკა: ფაბრიკები ; სასამართლოები .
ხუხაშვილი, გია
"კობა დავითაშვილი გუნდიდან უნდა წავიდეს, რადგან სერგეენკო სწორედ მისი გუნდის მიერ არჩეული მინისტრია!" : ინტერვიუ / გია ხუხაშვილი ; ესაუბრა ნინო კომახიძე // ვერსია . - , 2013. - 24-25 აპრილი. - N46(802). - გვ.2[MFN: 128464 ]
UDC: 32 + 329 + 328.13](479.22)
ანოტაცია: საუბარი პოლიტოლოგ გია ხუხაშვილთან დეპუტატ კობა დავითაშვილსა და ჯანდაცვის მინისტრ დავით სერგეენკოს კონფლიქტის შესახებ
თემატიკა: პოლიტიკა ; პოლიტიკური პარტიები ; მინისტრები .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 12842 | 12843 | 12844 | 12845 | 12846 | 12847 | 12848 | 12849 | 12850 | 12851 | 12852 | შემდეგი » ბოლო »»