ანოტაცია:  ინტერვიუ საქართველოს ძიუდოისტთა ახალგაზრდული ნაკრების მთავარ მწვრთნელთან
Российские депутаты поговорят с Иванишвили. Москва хочет убедительных доказательств лояльности Тбилиси // Независимая газета. - , 2013. - 22 апреля. - N83. - С.6[MFN: 128459]
UDC:  327(379.22:470)
ანოტაცია:  О предстоящей встрече премьер-министра Грузии с российской делегацией.
პერსონალია:  Саакашвили Михаил (президент Грузии).
მოხსენიებული პირები:  Хухашвили Гия (советник премьер-министра Грузии).
გეოგ.დასახელება:  Страсбург.
რატომ არ დააპატიმრეს, ბაჩო ახალაიას გარდა, სხვა მაღალჩინოსნები?! : ინტერვიუ / მამუკა არეშიძე ; ესაუბრა ნონა ცაბაძე // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 23 აპრილი. - N95. - გვ.2[MFN: 128460]
UDC:  329 + 323.233](479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ ექსპერტთან კავკასიის საკითხებში "ნაციონალური მოძრაობის" მიერ 19 აპრილს ჩატარებული საპროტესტო აქციის შესახებ
კობა დავითაშვილი დავით სერგეენკოს წინააღმდეგ. ივანიშვილი მინისტრის გაკრიტიკების გამო დავითაშვილს ეჩხუბა // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 23 აპრილი. - N95. - გვ.3[MFN: 128461]
UDC:  368 + 328.13](479.22)
ანოტაცია:  პარლამენტარ კობა დავითაშვილის ბრალდებები ჯანდაცვის მინისტრის მიმართ საყოველთაო დაზღვევასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  სერგეენკო დავით (ჯანდაცვის მინისტრი).
თემატიკა:  დაზღვევა; მინისტრები.
არჩილ კბილაშვილი დათა ახალაიას დაჭერას აღარ აპირებს. ახალაიები ახალ პოლიტიკურ პარტიას ქმნიან // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 23 აპრილი. - N95. - გვ.3[MFN: 128462]
UDC:  35.08(479.22)
ანოტაცია:  კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტის ყოფილი უფროსის პროკურატურასთან შესაძლო თანამშრომლობის შესახებ
პერსონალია:  ახალაია დათა (კონსტიტუციის უსაფრთხოების დეპარტამენტის ყოფილი უფროსი).
მოხსენიებული პირები:  კბილაშვილი არჩილ (მთავარი პროკურორი); კილაძე ელისო (არასამთავრობო ორგანიზაცია "ჩემი საქართველოს" თავმჯდომარე).
თემატიკა:  მაღალჩინოსნები.
1. კვარაცხელია, ავთანდილ
"პოლიცია დამდევს, ნარკომანი ხარო, სიცოცხლეში სიგარეტი არ მომიწევია" : ინტერვიუ / ა. კვარაცხელია // რეზონანსი. - , 1999. - 3 აგვისტო. - N209. - გვ.1,4[MFN: 128463]
UDC:  334.716.3 + 347.9](479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ ფაბრიკა "ამირანის" ყოფილ დირექტორ ავთანდილ კვარაცხელიასთან სამეთვალყურეო საბჭოსთან დაპირისპირების შესახებ
პერსონალია:  მორჩილაძე ილია (ბიზნესმენი); იოსელიანი ოთარ (ბიზნესმენი); რეხვიაშვილი ციური (ფაბრიკა "ამირანის" სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე).
თემატიკა:  ფაბრიკები; სასამართლოები.
"კობა დავითაშვილი გუნდიდან უნდა წავიდეს, რადგან სერგეენკო სწორედ მისი გუნდის მიერ არჩეული მინისტრია!" : ინტერვიუ / გია ხუხაშვილი ; ესაუბრა ნინო კომახიძე // ვერსია. - , 2013. - 24-25 აპრილი. - N46(802). - გვ.2[MFN: 128464]
UDC:  32 + 329 + 328.13](479.22)
ანოტაცია:  საუბარი პოლიტოლოგ გია ხუხაშვილთან დეპუტატ კობა დავითაშვილსა და ჯანდაცვის მინისტრ დავით სერგეენკოს კონფლიქტის შესახებ
თემატიკა:  პოლიტიკა; პოლიტიკური პარტიები; მინისტრები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 12842 | 12843 | 12844 | 12845 | 12846 | 12847 | 12848 | 12849 | 12850 | 12851 | 12852 |  შემდეგი »  ბოლო »»