ჩერქეზთა გენოციდის აღიარება შეცდომა იყო : ინტერვიუ / დ. ხორავა ; ესაუბრა ე. კახიანი // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2013. - 1-14 მაისი. - N16. - გვ.11[MFN: 129284]
ვინც ნატოზე ბევრს ლაპარაკობს, მან ყველაზე კარგად იცის - არანაირი ნატო არ იქნება! / ლ. მიროტაძე // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2013. - 1-14 მაისი. - N16. - გვ.12,13[MFN: 129285]
ანოტაცია: საქართველოს კულტურის მინისტრის მოადგილე საუბრობს რაბათის ციხის რესტავრაციის დროს დარღვეული ნორმების გამოსწორებისა და ტაო-კლარჯეთში მიმდინარე სამუშაოების შესახებ
გიორხელიძე: ეკონომიკაში მძიმე მდგომარეობა მთლიანად ძველი ხელისუფლების დამსახურებაა : ინტერვიუ / დემურ გიორხელიძე ; ესაუბრა ია აბულაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 4 აპრილი. - N87. - გვ.3,15[MFN: 129289]
ანოტაცია: ექსპერტი და ანალიტიკოსი საუბრობს საქართველოს ეკონომიკაში არსებული მძიმე ვითარების მიზეზებსა და ქვეყნის ეკონომიკური განვითარების სტრატეგიის შემუშავების აუცილებლობის შესახებ
• ნიკოლაიშვილი, გიორგი (ტექნიკური ზედამხედველობის სამსახურის ყოფილი თანამშრომელი, კომენტარის ავტორი); რევია, ირაკლი (ტექნიკური ზედამხედველობის სამსახურის ყოფილი თანამშრომელი, კომენტარის ავტორი); ობოლაძე, რამაზ (სამშენებლო ზედამხედველობის სააგენტოს უფროსის მოადგილე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: საქართველოში არსებულ საწარმოებში უსაფრთხოების წესების შემოწმების შეწყვეტის მიზეზებსა და ტექნიკური ზედამხედამხედველობის სამსახურიდან თანამშრომლების დათხოვნის შესახებ
გამარჯვების დღეს გილოცავთ. ძვირფასო ვეტერანებო! : ინტერვიუ / ლ. დოლიძე ; ესაუბრა გ. კორძაძე // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2013. - 1-14 მაისი. - N16. - გვ.16.17[MFN: 129291]
შინაგან საქმეთა ყოფილი მინისტრი იხსენებს, როგორ დაიწვა თბილისის ოპერისა და ბალეტის თეატრი / გ. გვეტაძე // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2013. - 1-14 მაისი. - N16. - გვ.18,19[MFN: 129292]