ანოტაცია:  საზოგადოების წევრების აზრი საქართველოს ნატოში შესვლასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  საქართველო-ნატოს ურთიერთობა.
მიზანდარი: "რაბათი არავითარ შემთხვევაში არ დაინგრევა და ვერ დაინგრევა" : ინტერვიუ / მარინე მიზანდარი ; ესაუბრა სალომე სიგუა // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 4 აპრილი. - N87. - გვ.3[MFN: 129286]
UDC:  725.82(479.22)
მერაბიშვილი, ვანო ("ნაციონალური მოძრაობის" ლიდერი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  საქართველოს კულტურის მინისტრის მოადგილე საუბრობს რაბათის ციხის რესტავრაციის დროს დარღვეული ნორმების გამოსწორებისა და ტაო-კლარჯეთში მიმდინარე სამუშაოების შესახებ
თემატიკა:  ციხე-სიმაგრეები.
1. როგორ გაყიდა "ნაცმოძრაობამ" ბელორუსული ოპოზიცია // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2013. - 1-14 მაისი. - N16. - გვ.14[MFN: 129287]
ანოტაცია:  რუსი ლიბერალის სკანდალური სტატია გაზეთ "коммерсант"-ში
პერსონალია:  ლებედევი კონსტანტინე (რუსი ლიბერალი).
ორგანიზაცია:  "ნაციონალური მოძრაობა", პოლიტიკური პარტია.
ცისფერი ლაჟვარდი // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2013. - 1-14 მაისი. - N16. - გვ.15[MFN: 129288]
UDC:  316.83(44)
ანოტაცია:  საფრანგეთში მამათმავლობის დაკანონების შესახებ
გიორხელიძე: ეკონომიკაში მძიმე მდგომარეობა მთლიანად ძველი ხელისუფლების დამსახურებაა : ინტერვიუ / დემურ გიორხელიძე ; ესაუბრა ია აბულაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 4 აპრილი. - N87. - გვ.3,15[MFN: 129289]
ანოტაცია:  ექსპერტი და ანალიტიკოსი საუბრობს საქართველოს ეკონომიკაში არსებული მძიმე ვითარების მიზეზებსა და ქვეყნის ეკონომიკური განვითარების სტრატეგიის შემუშავების აუცილებლობის შესახებ
სახიფათო საწარმოები არ კონტროლდება, - ამბობენ ტექსამსახურის ყოფილი თანამშრომლები / ეკა ბასილაია // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 4 აპრილი. - N87. - გვ.4[MFN: 129290]
UDC:  331.45 + 005.956](479.22)
ნიკოლაიშვილი, გიორგი (ტექნიკური ზედამხედველობის სამსახურის ყოფილი თანამშრომელი, კომენტარის ავტორი);  რევია, ირაკლი (ტექნიკური ზედამხედველობის სამსახურის ყოფილი თანამშრომელი, კომენტარის ავტორი);  ობოლაძე, რამაზ (სამშენებლო ზედამხედველობის სააგენტოს უფროსის მოადგილე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  საქართველოში არსებულ საწარმოებში უსაფრთხოების წესების შემოწმების შეწყვეტის მიზეზებსა და ტექნიკური ზედამხედამხედველობის სამსახურიდან თანამშრომლების დათხოვნის შესახებ
ორგანიზაცია:  ტექნიკური ზედამხედველობის სამსახური.
თემატიკა:  შრომის უსაფრთხოება; სამსახურიდან გათავისუფლება.
1. დოლიძე, ლევან
გამარჯვების დღეს გილოცავთ. ძვირფასო ვეტერანებო! : ინტერვიუ / ლ. დოლიძე ; ესაუბრა გ. კორძაძე // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2013. - 1-14 მაისი. - N16. - გვ.16.17[MFN: 129291]