[სასამართლოს პოლიტიკურ იარაღად გადაქცევის საფრთხესთან დაკავშირებით] / ნინო ნაცვალაძე // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 2 მაისი. - N115. - გვ.2[MFN: 129337 ]
UDC: 3497.9(479.22)
• მიშველაძე, რეზო (მწერალი, კომენტარის ავტორი); ნასარიძე, გიგა (ა/ო "საქართველოს არ იყიდება" დამფუძნებელი, კომენტარის ავტორი); ჯანელიძე, ნუცა (მუსიკოსი, კომენტარის ავტორი); ოთხმეზური, გიორგი (ისტორიკოსი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: საზოგადოების წარმომადგენლების მოსაზრებები
თემატიკა: სასამართლო .
გორგაძე, გიორგი
დაჭერილებისა და დასაჭერების მასობრივი ვაქცინაცია / გ. გორგაძე // საქართველო და მსოფლიო . - თბილისი, 2010. - 22-28 სექტემბერი. - N34. - გვ.17[MFN: 129338 ]
UDC: 61 + 328.185](479.22)
ანოტაცია: ჯანდაცვის სისტემაში არსებულ კორუფციასთან დაკავშირებით
პერსონალია: კვიტაშვილი სანდრო (ჯანდაცვის მინისტრი); ფრუიძე ნიკოლოზ (ჯანდაცვის მინისტრის მოადგილე).
თემატიკა: ჯანდაცვა ; კორუფცია .
კაკაურიძე, თამთა
ევროსამართლის პრევენცია - სახელმწიფო მომჩივანებთან მორიგებას ცდილობს / თამთა კაკაურიძე // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 2 მაისი. - N115. - გვ.3[MFN: 129339 ]
UDC: 34 + 005.953.6](479.22)
• წულუკიანი, თეა (საქართველოს იუსტიციის მინისტრი, კომენტარის ავტორი); კაციტაძე, ნათია (საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის იურისტი);
ანოტაცია: ქართული საქმეეებისგან სტრასბურგის სასამართლოს განტვირთვის პროცესის დაწყებისა და სახელმწიფოს მიერ დაზარალებულებისთვის კომპენსაციის გაცემის შესახებ
თემატიკა: სამართალი ; კომპენსაციები .
ბანკი "რესპუბლიკა", ფონდ "ცისკართან" ერთად, მზრუნველობამოკლებულ ბავშვებს საზოგადოებასთან ინტეგრაციაში ეხმარება // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 2 მაისი. - N115. - გვ.3[MFN: 129340 ]
UDC: 336.71 + 061.27 + 364-54 + 364.53.2](479.22)
• კანდელაკი, თეიკო (ბანკ "რესპუბლიკის" კორპორაციული კომუნიკაციის დეპარტამეტის უფროსი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: ბანკ "რესპუბლიკისა" და საქველმოქმედო ფონდ "ცისკარის" ურთიერთობა რუსთავის მცირე საოჯახო ტიპის სახლთან
თემატიკა: ბანკები ; საქველმოქმედო ფონდები ; ბავშვთა სახლები .
"1 მაისი განსაკუთრებულად დასამახსოვრებელი დღე გახდება!". პოლიციამ დაკავებულები გაათავისუფლა. სტუდენტები ამბობენ, რომ პატრულის აგრესია არაადეკვატური იყო / თაკო მათეშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 2 მაისი. - N115. - გვ.4[MFN: 129341 ]
UDC: 327.321(479.22)
• კობახიძე, ოთო (სტუდენტი, კომენტარის ავტორი); ჯოხაძე, ლაშა (საპატრულო პოლიციის სამმართველოს უფროსის მოადგილე, კომენტარის ავტორი); გიორგობიანი, ნინო (შინაგან საქმეთა სამინისტროს საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსი, კომენტარის ავტორი); აბაშიძე, ლევან ("ლაბორატორია 1918"-ის წარმომადგენელი, კომენტარის ავტორი); ბახტურიძე, იდა ("ფემინისტების დამოუკიდებელი ჯგუფის" წევრი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: 1-ელ მაისს სტუდენტთა მანიფესტაციის დროს განვითარებული მოვლენების შესახებ
თემატიკა: მშრომელთა საერთაშორისო დღე .
"ვისაც საბუთი ხელზე არ ექნება, საზღვარს ვერ გადმოკვეთს". ცხინვალი აღდგომის დღესასწაულზე "სასაზღვრო" კონტროლს არ ამსუბუქებს / მარი ოთარაშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 2 მაისი. - N115. - გვ.5[MFN: 129342 ]
UDC: 323.173](479.22:479.225)
• ზაქარეიშვილი, პაატა (რეინტეგრაციის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: ახალგორში შესვლის პრობლემებთან დაკავშირებით
თემატიკა: ოკუპირებული ტერიტორიები .
მერკვილიშვილი, მურმან
მინდაპურიდან - სინგაპურამდე / მ. მერკვილიშვილი // საქართველო და მსოფლიო . - თბილისი, 2010. - 22-28 სექტემბერი. - N34. - გვ.19[MFN: 129343 ]
ანოტაცია: პოლიტიკური ფელეტონი
თემატიკა: პროზა .
ქანთარია, ნუკრი
ახალი კანონი თეატრების უფლებების დაცვას ითვალისწინებს, - აცხადებენ "ოცნებაში" : ინტერვიუ / ნუკრი ქანთარია ; ესაუბრა სალომე სიგუა // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 2 მაისი. - N115. - გვ.5[MFN: 129344 ]
UDC: 792 + 340.130.53](479.22)
ანოტაცია: საპარლამენტო უმრავლესობის წევრი, რეჟისორი საუბრობს "პროფესიული თეატრების შესახებ" კანონთან დაკავშირებით
თემატიკა: თეატრი ; კანონმდებლობა .
პაიჭაძე, დავით (ისტორიის მეცნიერებათა დოქტორი)
მოსაზრებები საქართველოს წინაშე მდგომი შიდა-პოლიტიკური გამოწვევების თაობაზე / დავით პაიჭაძე // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 2 მაისი. - N115. - გვ.6[MFN: 129345 ]
UDC: 94(479.22)
ანოტაცია: საქართველოს ისტორიის უკანასკნელი ოცი წლის მანძილზე დეზინტეგრაციული პროცესების შესახებ პოლიტიკასა და სოციალური სფეროში
მშვიდობაძე, ნინო
ხუთსულიანი ოჯახი, რომლის ყოველთვიური შემოსავალი 200 ლარია / ნინო მშვიდობაძე // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 2 მაისი. - N115. - გვ.6[MFN: 129346 ]
UDC: 364.65(479.22)
• მჭედლიშვილი, მაყვალა (სოციალურად დაუცველი პირი, კომენტარის ავტორი); კუჭუხიძე, დავით (სოციალური მომსახურების სააგენტოს ლანჩხუთის განყოფილების უფროსის მოვალეობის შემსრულებელი);
ანოტაცია: ლანჩხუთში, კუპრეიშვილის ქუჩა 34-ში მცხოვრები მაყვალა მჭედლიშვილის ხუთშვილიანი ოჯახის მძიმე სოციალური პირობების შესახებ
თემატიკა: სოციალურად დაუცველი პირები .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 12930 | 12931 | 12932 | 12933 | 12934 | 12935 | 12936 | 12937 | 12938 | 12939 | 12940 | შემდეგი » ბოლო »»