[სასამართლოს პოლიტიკურ იარაღად გადაქცევის საფრთხესთან დაკავშირებით] / ნინო ნაცვალაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 2 მაისი. - N115. - გვ.2[MFN: 129337]
UDC:  3497.9(479.22)
მიშველაძე, რეზო (მწერალი, კომენტარის ავტორი);  ნასარიძე, გიგა (ა/ო "საქართველოს არ იყიდება" დამფუძნებელი, კომენტარის ავტორი);  ჯანელიძე, ნუცა (მუსიკოსი, კომენტარის ავტორი);  ოთხმეზური, გიორგი (ისტორიკოსი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  საზოგადოების წარმომადგენლების მოსაზრებები
თემატიკა:  სასამართლო.
1. გორგაძე, გიორგი
დაჭერილებისა და დასაჭერების მასობრივი ვაქცინაცია / გ. გორგაძე // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2010. - 22-28 სექტემბერი. - N34. - გვ.17[MFN: 129338]
UDC:  61 + 328.185](479.22)
ანოტაცია:  ჯანდაცვის სისტემაში არსებულ კორუფციასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  კვიტაშვილი სანდრო (ჯანდაცვის მინისტრი); ფრუიძე ნიკოლოზ (ჯანდაცვის მინისტრის მოადგილე).
თემატიკა:  ჯანდაცვა; კორუფცია.
1. კაკაურიძე, თამთა
ევროსამართლის პრევენცია - სახელმწიფო მომჩივანებთან მორიგებას ცდილობს / თამთა კაკაურიძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 2 მაისი. - N115. - გვ.3[MFN: 129339]
UDC:  34 + 005.953.6](479.22)
წულუკიანი, თეა (საქართველოს იუსტიციის მინისტრი, კომენტარის ავტორი);  კაციტაძე, ნათია (საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის იურისტი);
ანოტაცია:  ქართული საქმეეებისგან სტრასბურგის სასამართლოს განტვირთვის პროცესის დაწყებისა და სახელმწიფოს მიერ დაზარალებულებისთვის კომპენსაციის გაცემის შესახებ
თემატიკა:  სამართალი; კომპენსაციები.
1. ბანკი "რესპუბლიკა", ფონდ "ცისკართან" ერთად, მზრუნველობამოკლებულ ბავშვებს საზოგადოებასთან ინტეგრაციაში ეხმარება // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 2 მაისი. - N115. - გვ.3[MFN: 129340]
UDC:  336.71 + 061.27 + 364-54 + 364.53.2](479.22)
კანდელაკი, თეიკო (ბანკ "რესპუბლიკის" კორპორაციული კომუნიკაციის დეპარტამეტის უფროსი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ბანკ "რესპუბლიკისა" და საქველმოქმედო ფონდ "ცისკარის" ურთიერთობა რუსთავის მცირე საოჯახო ტიპის სახლთან
თემატიკა:  ბანკები; საქველმოქმედო ფონდები; ბავშვთა სახლები.
"1 მაისი განსაკუთრებულად დასამახსოვრებელი დღე გახდება!". პოლიციამ დაკავებულები გაათავისუფლა. სტუდენტები ამბობენ, რომ პატრულის აგრესია არაადეკვატური იყო / თაკო მათეშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 2 მაისი. - N115. - გვ.4[MFN: 129341]
UDC:  327.321(479.22)
კობახიძე, ოთო (სტუდენტი, კომენტარის ავტორი);  ჯოხაძე, ლაშა (საპატრულო პოლიციის სამმართველოს უფროსის მოადგილე, კომენტარის ავტორი);  გიორგობიანი, ნინო (შინაგან საქმეთა სამინისტროს საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსი, კომენტარის ავტორი);  აბაშიძე, ლევან ("ლაბორატორია 1918"-ის წარმომადგენელი, კომენტარის ავტორი);  ბახტურიძე, იდა ("ფემინისტების დამოუკიდებელი ჯგუფის" წევრი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  1-ელ მაისს სტუდენტთა მანიფესტაციის დროს განვითარებული მოვლენების შესახებ
თემატიკა:  მშრომელთა საერთაშორისო დღე.
"ვისაც საბუთი ხელზე არ ექნება, საზღვარს ვერ გადმოკვეთს". ცხინვალი აღდგომის დღესასწაულზე "სასაზღვრო" კონტროლს არ ამსუბუქებს / მარი ოთარაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 2 მაისი. - N115. - გვ.5[MFN: 129342]
UDC:  323.173](479.22:479.225)
ზაქარეიშვილი, პაატა (რეინტეგრაციის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი, კომენტარის ავტორი);