მერაბიშვილი და "ინკვიზიცია". რაბათის ციხის რესტავრაციასთან დაკავშირებით გამართული შეკრება ყოფილმა პრემიერმა პროტესტის ნიშნად დატოვა / სალომე სარიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 6 აპრილი. - N89. - გვ.3-4[MFN: 129844]
• მერაბიშვილი, ივანე ("ნაციონალური მოძრაობის" გენერალური მდივანი, კომენტარის ავტორი); ოდიშარია, გურამ (საქართველოს კულტურის მინისტრი, კომენტარის ავტორი); ვაჩეიშვილი, ნიკოლოზ (კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტოს ყოფილი ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: საქართველოს კულტურის სამინისტროში გამართული შეხვედრის შესახებ
ნინა სუბლატს ქართული შოუბიზნესის შეცვლა უნდა : ინტერვიუ / ნ. სუბლატი ; ესაუბრა თამარ გონგაძე // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2013. - 13 მაისი. - N19. - გვ.44-45[MFN: 129845]
• მერაბიშვილი, ვანო ("ნაციონალური მოძრაობის" გენერალური მდივანი, კომენტარის ავტორი); ვაჩნაძე, მელორ (ყოფილი პოლიტპატიმარი, კომენტარის ავტორი); გოგიჩაიშვილი, ლევან (ყოფილი პოლიტპატიმარი, სამოქალაქო ჩართულობის ცენტრის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი); აფხაიძე, შოთა (ყოფილი პოლიტპატიმარი, ევრაზიის ინსტიტუტის ექსპერტი, კომენტარის ავტორი); გიორგობიანი, ნინო (საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს პრესსამსახურის უფროსი, კომენტარის ავტორი); წიკლაური, ნუგზარ (საპარლამენტო უმცირეობის წევრი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: ყოფილი პოლიტპატიმრების მიერ "ნაციონალური მოძრაობის" საწინააღმდეგო აქციის გამართვის შესაძლებლობასთან დაკავშირებით
Financial Times: ოქტომბრის არჩევნების შემდეგ საქართვლოს მიმართ ინვესტორების ნდობა დაეცემა // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2013. - 16-22 მაისი. - N324. - გვ.2[MFN: 129847]
მოხსენიებული პირები:ნარმანია დავით (საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრი).