ანოტაცია:  ჟურნალისტის საუბარი საკუთარი საქმიანობის შესახებ
მაკა ბურდული კანის კინოფესტივალზე მიიწვიეს : ინტერვიუ / მაკა ბურდული ; ესაუბრა ეკა ირემაშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 9 მაისი. - N108. - გვ.12[MFN: 129850]
UDC:  791.22(479.22)
ანოტაცია:  საუბარი კინორეჟისორთან მის მიერ გადაღებული მოკლემეტრაჟიანი ფილმის "ომი და სიყვარული" კანის ფესტივალზე ჩვენების შესახებ
თემატიკა:  მოკლემეტრაჟიანი ფილმები.
საყოველთაო აღწერა 12 წლის შემდეგ / თათია ჩაფიჩაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 6 აპრილი. - N89. - გვ.4[MFN: 129851]
ჭელიძე, ზაზა (სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის აღმასრულებელი დირექტორი, კომენტარის ავტორი);  წულაძე, გია (დემოგრაფიული ინსტიტუტის წევრი, ილიას უნივერსიტეტის პროფესორი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  საქართველოს მოსახლეობის საყოველთაო აღწერის ჩასატარებლად დაგეგმილი სამუშაოების შესახებ, რომელიც ორ ეტაპად განხორციელდება
მოხსენიებული პირები:  ნარმანია დავით (საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრი).
თემატიკა:  მოსახლეობის აღწერა.
ირმა ინაშვილის მიმართვა შინაგან საქმეთა მინისტრს ბატონ ირაკლი ღარიბაშვილს! // ვერსია. - თბილისი, 2013. - 15-16 მაისი. - N53(809). - გვ.2[MFN: 129852]
UDC:  070.422 + 342.7](479.22)
ანოტაცია:  ჟურნალისტ ირმა ინაშვილის მიმართვა შს მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილს ცილისწამების კამპანიასთან დაკავშირებით, რომელიც მიზანმიმართულად ეწევა ჟურნალისტების, პოლიტიკოსების, საზოგადო მოღვაწეებისა თუ რიგითი ადამიანების დისკრედიტაციას
პერსონალია:  ფარესაშვილი გიორგი (ჟურნალისტი); ხვედელიძე გელა (შს მინისტრის მოადგილე); ხუხაშვილი გია (პრემიერ-მინისტრის მრჩეველი).
თემატიკა:  ჟურნალისტები; ადამიანის უფლებები; ფარული ჩანაწერები.
1. ჯაყელი, კახაბერ
"ჯაყელთა გვარი მოითხოვს, რომ არ მოხდეს რაბათის თემის პოლიტიზება". კახაბერ ჯაყელის თქმით, დაუშვებელია "ყოფილ დამპყრობელს ვკითხოთ აზრი ჩვენი ძეგლების შესახებ" : ინტერვიუ / კახაბერ ჯაყელი ; ესაუბრა ია აბულაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 6 აპრილი. - N89. - გვ.5-6[MFN: 129853]
UDC:  725.82 + 94](479.22)
ანოტაცია:  ჯაყელთა საგავარეულო სახლის წარმომადგენელი, პროფესორი საუბრობს ახალციხის რაბათის და მის ტერიტორიაზე არსებული ნაგებობების, როგორც ქართველი ერის კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლების ისტორიის შესახებ
თემატიკა:  ციხე-სიმაგრეები; საქართველოს ისტორია.
საკვანძო სიტყვები:  ახალციხის აია სოფია (ე.წ. ახმედის მეჩეთი).
1. ივანიშვილი, ბიძინა
"გამაკრიტიკეთ, რამდენიც გნებავთ, მე მომავალშიც ასეთი ვიქნები!" / ბიძინა ივანიშვილი ; მოამზადა მაია მიშელაძემ // ვერსია. - თბილისი, 2013. - 15-16 მაისი. - N53(809). - გვ.3-4[MFN: 129854]
ანოტაცია:  პრემიერ-მინისტრ ბიძინა ივანიშვილის პრესკოფერენცია
1. "მწვანე ალტერნატივა" პრემიერის განცხადებას უარყოფს : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2013. - 16-22 მაისი. - N324. - გვ.2[MFN: 129855]
UDC:  621.311.21
ანოტაცია:  ხუდონჰესის პროექტის თაობაზე მთავრობის კონსულტაციების საჭიროების შესახებ გარემოსდამცავ ორგანიზაციებთან - "მწვანე ალტერნატივას" განცხადება
საკვანძო სიტყვები:  ხუდონჰესი.