საიას სააკაშვილის წინააღმდეგ სასამართლოში სარჩელი შეაქვს / შ. გონგლაძე // ახალი თაობა . - თბილისი, 2013. - 16 მაისი. - N114. - გვ.2[MFN: 129848 ]
UDC: 342.511 + 061.2](479.22)
• კოჟორიძე, კახა (ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: პრეზიდენტის მიერ სტუდენტების შეხვედრაზე ზურა ვაგაზაშვილის მისამართით გაკეთებული განცხადების თაობაზე
პერსონალია: სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ივანიშვილი ბიძინა (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი).
თემატიკა: პრეზიდენტები ; არასამთავრობო ორგანიზაციები .
კოვზირიძე, დავით
მძიმე კაცთან გადაცემის მიღმა : ინტერვიუ / დ. კოვზირიძე ; ესაუბრა დეა თავბერიძე // პრაიმტაიმი . - თბილისი, 2013. - 13 მაისი. - N19. - გვ.46-47[MFN: 129849 ]
UDC: 070(479.22)(092)
ანოტაცია: ჟურნალისტის საუბარი საკუთარი საქმიანობის შესახებ
თემატიკა: ჟურნალისტები .
ბურდული, მაკა
მაკა ბურდული კანის კინოფესტივალზე მიიწვიეს : ინტერვიუ / მაკა ბურდული ; ესაუბრა ეკა ირემაშვილი // ახალი თაობა . - თბილისი, 2013. - 9 მაისი. - N108. - გვ.12[MFN: 129850 ]
UDC: 791.22(479.22)
ანოტაცია: საუბარი კინორეჟისორთან მის მიერ გადაღებული მოკლემეტრაჟიანი ფილმის "ომი და სიყვარული" კანის ფესტივალზე ჩვენების შესახებ
თემატიკა: მოკლემეტრაჟიანი ფილმები .
ჩაფიჩაძე, თათია
საყოველთაო აღწერა 12 წლის შემდეგ / თათია ჩაფიჩაძე // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 6 აპრილი. - N89. - გვ.4[MFN: 129851 ]
UDC: 314(479.22)
• ჭელიძე, ზაზა (სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის აღმასრულებელი დირექტორი, კომენტარის ავტორი); წულაძე, გია (დემოგრაფიული ინსტიტუტის წევრი, ილიას უნივერსიტეტის პროფესორი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: საქართველოს მოსახლეობის საყოველთაო აღწერის ჩასატარებლად დაგეგმილი სამუშაოების შესახებ, რომელიც ორ ეტაპად განხორციელდება
მოხსენიებული პირები: ნარმანია დავით (საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრი).
თემატიკა: მოსახლეობის აღწერა .
ირმა ინაშვილის მიმართვა შინაგან საქმეთა მინისტრს ბატონ ირაკლი ღარიბაშვილს! // ვერსია . - თბილისი, 2013. - 15-16 მაისი. - N53(809). - გვ.2[MFN: 129852 ]
ანოტაცია: ჟურნალისტ ირმა ინაშვილის მიმართვა შს მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილს ცილისწამების კამპანიასთან დაკავშირებით, რომელიც მიზანმიმართულად ეწევა ჟურნალისტების, პოლიტიკოსების, საზოგადო მოღვაწეებისა თუ რიგითი ადამიანების დისკრედიტაციას
პერსონალია: ფარესაშვილი გიორგი (ჟურნალისტი); ხვედელიძე გელა (შს მინისტრის მოადგილე); ხუხაშვილი გია (პრემიერ-მინისტრის მრჩეველი).
თემატიკა: ჟურნალისტები ; ადამიანის უფლებები ; ფარული ჩანაწერები .
ჯაყელი, კახაბერ
"ჯაყელთა გვარი მოითხოვს, რომ არ მოხდეს რაბათის თემის პოლიტიზება". კახაბერ ჯაყელის თქმით, დაუშვებელია "ყოფილ დამპყრობელს ვკითხოთ აზრი ჩვენი ძეგლების შესახებ" : ინტერვიუ / კახაბერ ჯაყელი ; ესაუბრა ია აბულაშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 6 აპრილი. - N89. - გვ.5-6[MFN: 129853 ]
UDC: 725.82 + 94](479.22)
ანოტაცია: ჯაყელთა საგავარეულო სახლის წარმომადგენელი, პროფესორი საუბრობს ახალციხის რაბათის და მის ტერიტორიაზე არსებული ნაგებობების, როგორც ქართველი ერის კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლების ისტორიის შესახებ
თემატიკა: ციხე-სიმაგრეები ; საქართველოს ისტორია .
საკვანძო სიტყვები: ახალციხის აია სოფია (ე.წ. ახმედის მეჩეთი) .
ივანიშვილი, ბიძინა
"გამაკრიტიკეთ, რამდენიც გნებავთ, მე მომავალშიც ასეთი ვიქნები!" / ბიძინა ივანიშვილი ; მოამზადა მაია მიშელაძემ // ვერსია . - თბილისი, 2013. - 15-16 მაისი. - N53(809). - გვ.3-4[MFN: 129854 ]
UDC: 32 + 328.131](479.22)
ანოტაცია: პრემიერ-მინისტრ ბიძინა ივანიშვილის პრესკოფერენცია
თემატიკა: პოლიტიკა ; პრემიერ-მინისტრები .
"მწვანე ალტერნატივა" პრემიერის განცხადებას უარყოფს : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები . - თბილისი, 2013. - 16-22 მაისი. - N324. - გვ.2[MFN: 129855 ]
UDC: 621.311.21
ანოტაცია: ხუდონჰესის პროექტის თაობაზე მთავრობის კონსულტაციების საჭიროების შესახებ გარემოსდამცავ ორგანიზაციებთან - "მწვანე ალტერნატივას" განცხადება
თემატიკა: ჰიდროელექტროსადგურები .
საკვანძო სიტყვები: ხუდონჰესი .