ირმა ინაშვილის მიმართვა შინაგან საქმეთა მინისტრს ბატონ ირაკლი ღარიბაშვილს! // ვერსია. - თბილისი, 2013. - 15-16 მაისი. - N53(809). - გვ.2[MFN: 129852]
ანოტაცია:  ჟურნალისტ ირმა ინაშვილის მიმართვა შს მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილს ცილისწამების კამპანიასთან დაკავშირებით, რომელიც მიზანმიმართულად ეწევა ჟურნალისტების, პოლიტიკოსების, საზოგადო მოღვაწეებისა თუ რიგითი ადამიანების დისკრედიტაციას
პერსონალია:  ფარესაშვილი გიორგი (ჟურნალისტი); ხვედელიძე გელა (შს მინისტრის მოადგილე); ხუხაშვილი გია (პრემიერ-მინისტრის მრჩეველი).
თემატიკა:  ჟურნალისტები; ადამიანის უფლებები; ფარული ჩანაწერები.
UDC:  725.82 + 94](479.22)
ანოტაცია:  ჯაყელთა საგავარეულო სახლის წარმომადგენელი, პროფესორი საუბრობს ახალციხის რაბათის და მის ტერიტორიაზე არსებული ნაგებობების, როგორც ქართველი ერის კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლების ისტორიის შესახებ
თემატიკა:  ციხე-სიმაგრეები; საქართველოს ისტორია.
საკვანძო სიტყვები:  ახალციხის აია სოფია (ე.წ. ახმედის მეჩეთი).
"გამაკრიტიკეთ, რამდენიც გნებავთ, მე მომავალშიც ასეთი ვიქნები!" / ბიძინა ივანიშვილი ; მოამზადა მაია მიშელაძემ // ვერსია. - თბილისი, 2013. - 15-16 მაისი. - N53(809). - გვ.3-4[MFN: 129854]
ანოტაცია:  პრემიერ-მინისტრ ბიძინა ივანიშვილის პრესკოფერენცია
1. "მწვანე ალტერნატივა" პრემიერის განცხადებას უარყოფს : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2013. - 16-22 მაისი. - N324. - გვ.2[MFN: 129855]
UDC:  621.311.21
ანოტაცია:  ხუდონჰესის პროექტის თაობაზე მთავრობის კონსულტაციების საჭიროების შესახებ გარემოსდამცავ ორგანიზაციებთან - "მწვანე ალტერნატივას" განცხადება
საკვანძო სიტყვები:  ხუდონჰესი.