[ხელისუფლების მიერ აგვისტოს ომის გამოძიების საფრთხეების შესახებ] / ნინო ნაცვალაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 16 მაისი. - N127. - გვ.2[MFN: 129955]
ბელას გაელვება, ანუ ახსოვს რუსეთის ინტელიგენციას საქართველო? / ა. სანებლიძე // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2013. - 15-21 მაისი. - N17. - გვ.12,13[MFN: 129961]
"ასკანელი ძმების" კონიაკის ხარისხთან დაკავშირებით გაუგებრობა მალე გაირკვევა! / ნინო ლურსმანაშვილი // ვერსია. - თბილისი, 2013. - 17-19 მაისი. - N54(810). - გვ.7[MFN: 129962]
• კუნჭულია, გიორგი (საქართველოს ხარისხის ასოციაციის პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი); ბექაური, ირაკლი (კომპანია "ასკანელი ძმების" გენერალური დირექტორი, კომენტარის ავტორი); ჩხაიძე ასკანელი, ჯიმშერ (კომპანია "ასკანელი ძმების" დამაარსებელი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: ალკოჰოლის მწარმოებელი კომპანიას "ასკანელი ძმების" დამფუძნებლების პრესკონფერენციის შესახებ
• შეროზია, რევაზ (ენათმეცნიერი, ფილოლოგიის მეცნიერებათა დოქტორი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: ფოლფგანგ ფოიერშტაინის მიერ სოციალურ ქსელში გავრცელებულ ინფორმაციაზე ლაზების ენობრივი, ისტორიული და კულტურული მემკვიდრეობის შესახებ
პერსონალია:ფოიერშტაინი ვოლფგანგ (გერმანიაში ლაზთა საზოგადოება "კაჩკარის" დამაარსებელი); ჟვანია ისაკ (გერმანიაში მცხოვრები ლაზების ერთ-ერთი ჯგუფის ხელმძღვანელი).