ანოტაცია:  საქართველოს მსუბუქი მრეწველობის განვითარების შესაძლებლობების შესახებ
თემატიკა:  მსუბუქი მრეწველობა.
უახლოეს დღეებში კახეთი შეიძლება კიდევ დაისეტყვოს / თიკო მათეშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 16 მაისი. - N127. - გვ.3[MFN: 129971]
UDC:  551.578.7(479.22)
კირვალიძე, დავით (სოფლის მეურნეობის მინისტრი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  სეტყვის მიერ შექმნილი პრობლემებისა და მათი პრევენციის შესაძლებლობაზე
თემატიკა:  სეტყვა.
"ქაშუეთის ეკლესიის წინ ტანგა-ტრუსიკიანმა კაცებმა არ უნდა ჩაიარონ!" როგორ დაიცავს ქაშუეთის მიმდებარე ტერიტორიას სამოქალაქო მოძრაობა სექსუალური უმცირესობებისაგან / ნინო კომახიძე // ვერსია. - თბილისი, 2013. - 17-19 მაისი. - N54(810). - გვ.8[MFN: 129972]
გაბედავა, გიორგი ("დაიცავი ზნეობის" ლიდერი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  17 მაისს, ჰომოფობიასა და ტრანსფობიასთან ბრძოლის საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით დაგეგმილი საპროტესტო აქციების შესახებ
თემატიკა:  სექსუალური უმცირესობები; საპროტესტო აქციები.
1. ლორთქიფანიძე, მარიკა (ისტორიკოსი)
ვინ ითხოვს სამცხე-ჯავახეთში მედრესების გახსნას : ინტერვიუ / მ.ლორთქიფანიძე; ი.კოკაია ; ესაუბრა ნ.კვიტაშვილი // ყველა სიახლე. - თბილისი, 2013. - 15-21 მაისი. - N20. - გვ.13[MFN: 129973]
UDC:  325.2-054.75(=353.1)
კოკაია, ირაკლი (დევნილთა და განსახლების სამინისტროს ლტოლვილთა და რეპატრიაციის სამმართველოს უფროსი);
ანოტაცია:  "თურქი-მესხების" საქართველოში დაბრუნების პრობლემებზე
ლანჩხუთის გამგებელი კლუბზე, სტადიონზე, გრიგოლეთის ბაზასა და სპონსორზე : ინტერვიუ / ზ. ურუშაძე ; ჩაიწერა მ. გურულმა // ლელო. - თბილისი, 2013. - 13 მაისი. - N110. - გვ.4[MFN: 129974]
UDC:  796.332 + 352.075](479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ ლანჩხუთის გამგებელთან ლანხუთის საფეხბურთო კლუბ "გურიასთან" დაკავშირებით
თემატიკა:  საფეხბურთო კლუბები; გამგებლები.
1. გაბიანი, ანზორ
პროკურატურის ძველი თანამშრომლები საქმეში ჩაუხედავ ხალხს აბრიყვებენ / ა. გაბიანი // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2013. - 15-21 მაისი. - N17. - გვ.16[MFN: 129975]
ანოტაცია:  ივანიშვილისადმი გაგზავნილი წერილი პროკურატურაში არსებულ დარღვევებთან დაკავშირებით
თემატიკა:  პროკურატურა.
1. დავლიანიძე, იური (საქართველოს "წითელ ჯვართან" არსებული სამაშველო სამსახურის - "სანთელი" მაშველი)
უკანასკნელი რეისი. თვითმფრინავი აფეთქდა და ეკიპაჟიან-მგზავრებიანად ყველა შიგ გამოიწვა" : ინტერვიუ / ი.დავლიანიძე ; ესაუბრა ი.ხარშილაძე // ყველა სიახლე. - თბილისი, 2013. - 15-21 მაისი. - N20. - გვ.14[MFN: 129976]
ანოტაცია:  თბილისის აეროპორტში მომხდარ 1992 წლის 20 ივლისის ტრაგედიაზე ტუ-154 ტიპის თვითმფრინავის აფეთქებასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  ავიაკატასტროფები.
1. გოგუაძე, დავით (კინორეჟისორი და მკვლევარი, ხვამლის ექსპედიციის წევრი)
ხვამლი - საქართველოს საიდუმლო სახელმწიფო ხაზინა? : ინტერვიუ / დ. გოგუაძე ; ესაუბრა თამარ მჟავია // საერთო გაზეთი. - თბილისი, 2013. - 15-21 მაისი. - N16(250). - გვ.24[MFN: 129977]
UDC:  94 + 902](479.22)
ანოტაცია:  ხვამლის ექსპედიციის გარშემო
პერსონალია:  გაბიძაშვილი გურამ (ხვამლის ექსპედიციის ხელმძღვანელი).
თემატიკა:  ისტორია; არქეოლოგია; ექსპედიციები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 12993 | 12994 | 12995 | 12996 | 12997 | 12998 | 12999 | 13000 | 13001 | 13002 | 13003 |  შემდეგი »  ბოლო »»