23 სკოლადამთავრებული ახალგორის სკოლებში // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 24 მაისი. - N135. - გვ.3[MFN: 130537]
UDC:  373 + 323.173](479.22:479.225)
ცოტნიაშვილი, სოსო (სამხრეთ ოსეთის დროებითი ადმინისტრაციის განათლების განყოფილების უფროსი, კომენტარის ავტორი);  პაპუნაშვილი, გუგზარ (წეროვანის დევნილთა ჩასახლებაში გახსნილი სკოლის დირექტორი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  სკოლების შესახებ ახალგორის რაიონში
თემატიკა:  საჯარო სკოლები; კონფლიქტური რეგიონები.
ზღუდავს თუ არა ახალი კანონპროექტი უნივერსიტეტების დამოუკიდებლობას. რამდენიმე უმაღლესი პრეზიდენტს ვეტოს სთხოვს . "ოცნება" ბჭობს, ვეტოს დაძლევა ღირს თუ არა / თაკო მათეშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 10 მაისი. - N121. - გვ.5,11[MFN: 130538]
UDC:  378.4 + 342.537.3](479.22)
თევზაძე, გიგი (ილიაუნის რექტორი, კომენტარის ავტორი);  რატიანი, სერგო (პარლამენტის განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე, კომენტარის ავტორი);  ჩაფიძე, ელისო (პარლამენტის განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  უმაღლესი სასწავლებლებისთვის კერძო სამართლის იურიდიული პირის ნაცვლად საჯარო სამართლის იურიდიული პირის სტატუსის მინიჭების კანონპროექტთან დაკავშირებით
თემატიკა:  უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებები; კანონპროექტები.
წითელას შემთხვევები ივნისამდე მოიმატებს, იზრდება აცრილთა რაოდენობაც / თათია ჩაფიჩაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 10 მაისი. - N121. - გვ.5[MFN: 130539]
UDC:  616.9(479.22)
ეზუგბაია, მარიკა (ინფექციური პათოლოგიური ცენტრის კლინიკური დირექტორი, კომენტარის ავტორი);  იმნაძე, პაატა (დაავადებათა ევროვნული ცენტრის სამეცნიერო საბჭოს ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  წითელას გავრცელების ზრდის პროცესთან დაკავშირებით
თემატიკა:  ინფექციური დაავადებები.
1. ჯიბლაძე, გიორგი (აკადემიკოსი)
ღია წერილი ჩემს მეგობრებს / გიორგი ჯიბლაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 10 მაისი. - N121. - გვ.6-7. - წერილი დაიწერა 11/IV-1989 წ.[MFN: 130540]
ანოტაცია:  ქართულ-აფხაზური ურთიერთობები. გამოხმაურება აფხაზების ცნობილ მიმართვაზე დამოუკიდებლობის მოთხოვნის შესახებ
1. მესხია, გენადი (საქართველოს ენერგეტიკის აკადემიის აკადემიკოსი)
მთავარი აქცენტი "ენერგეტიკული სიღარიბის" დაძლევაზე უნდა გაკეთდეს / გენადი მესხია // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 10 მაისი. - N121. - გვ.8[MFN: 130541]
UDC:  620.9 + 364.65](479.22)
ანოტაცია:  სოციალურად დაუცველი მოსახლეობისთვის "ენერგეტიკული სიღარიბის" პროგრამის შემუშავების აუცილებლობის შესახებ
თემატიკა:  ენერგეტიკა; სოციალურად დაუცველი პირები.
მთავრობა და ეროვნული ბანკი სხვადასხვა ორბიტაზე მოძრაობენ / მაკა ხარაზიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 10 მაისი. - N121. - გვ.9[MFN: 130542]
UDC:  338(479.22)
ქადაგიძე, გიორგი (ეროვნული ბანკის პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი);  ონოფრიშვილი, დავით (პალამენტის საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);  არჩვაძე, სოსო (სტატისტიკის ექსპერტი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  საქართველოს ეკონომიკური მაჩვენებლის შემცირების საკითხთან დაკავშირებით
ხადურის ბრძანება 7 თვის შემდეგ გაუქმდება / მაკა ხარაზიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 10 მაისი. - N121. - გვ.9[MFN: 130543]
UDC:  656.025.4(479.22)
ანოტაცია:  "საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს" მოთხოვნა გადამზიდავებისთვის დაწესებული რეგულაციების გაუქმების ვადასთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები:  ხადური ნოდარ (საქართველოს ფინანსთა მინისტრი).
თემატიკა:  გადაზიდვები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 13050 | 13051 | 13052 | 13053 | 13054 | 13055 | 13056 | 13057 | 13058 | 13059 | 13060 |  შემდეგი »  ბოლო »»