[საქართველოს პრეზიდენტის მიერ სტუდენტებთან შეხვედრისას გამოყენებული ლექსიკის შესახებ] / ნინო ნაცვალაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 11 მაისი. - N122. - გვ.2[MFN: 130586]
" მე მგონი, უსუფაშვილსა და ალასანიას აქვთ ინფორმაცია, თუ ვინაა საპრეზიდენტო კანდიდატი". წარდგენის შემთხვევაში, მარგველაშვილი მზადაა მმართველი კოალიციის საპრეზიდენტო კანდიდატობა იტვირთოს : ინტერვიუ / გიორგი მარგველაშვილი ; ესაუბრა თაკო მათეშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 11 მაისი. - N122. - გვ.3,11[MFN: 130587]
ანოტაცია: საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი და ვიცე-პრემიერი საუბრობს კოალიციაში საპრეზიდენტო კანდიდატის შერჩევის საკითხსა და უნივერსიტეტების ავტონომიის შესაძლო შეზღუდვის საკითხთან დაკავშირებით
ალექსანდრე ანქვაბი: "მოსკოვის საპატრიარქომ აფხაზეთის ეკლესია თავის შემადგენლობაში უნდა მიიღოს" ; შ. მარსაგიშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 25-26 მაისი. - N122. - გვ.3[MFN: 130588]
• ანქვაბი, ალექსანდრე (აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი); ბესარიონ (აფხაზური ეკლესიის წინამძღოლი, აპლია, კომენტარის ავტორი); დოროთეი (საბეძნეთის ეკლესიის მსახური, დბარი, კომენტარის ავტორი);
პერსონალია:დანიელ (ცხუმ-აფხაზეთის ეპარქიის ხელმძღვანელი, მიტროპოლიტი, დათუაშვილი).
სიცოცხლის ტრფიალი (ღვინო, ქალი და რელიგია ომარ ხაიამის პოეზიაში) // მწერლის გაზეთი. - თბილისი, 2013. - 15 თებერვალი-15 მარტი. - N1. - გვ.7[MFN: 130592]
ანზორ აბრალავა: "მერაბიშვილს საქართველო თავის კანტორად მიაჩნდა". სასულიერო პირებს ჰქონდათ სრულიად ბუნებრივი, ადამიანური რეაქცია : ინტერვიუ / ა. აბრალავა ; ესაუბრა შ. კოწოწაშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 25-26 მაისი. - N122. - გვ.4[MFN: 130593]
ანოტაცია: "ახალი მემარჯვენეების" ლიდერის შეფასებები მთავრობის საქმიანობასთან დაკავშირებით ქვეყანაში ეკონომიკური სტაბილურობის, საგარეო ორიენტაციისა და უსაფრთხოების საკითხების შესახებ
"უალკოჰოლო სასმელების მარკირებით მხოლოდ შვეიცარული კომპანია და მისი ლობისტები იხეირებენ" : ინტერვიუ / ლ.კალანდაძე // კვირის ქრონიკა. - თბილისი, 2013. - 27 მაისი-2 ივნისი. - N21. - გვ.6[MFN: 130595]