[საქართველოს პრეზიდენტის მიერ სტუდენტებთან შეხვედრისას გამოყენებული ლექსიკის შესახებ] / ნინო ნაცვალაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 11 მაისი. - N122. - გვ.2[MFN: 130586]
მანჯავიძე, ზურა (მომღერალი, კომენტარის ავტორი);  ნასარიძე, გიგა (ა/ო "საქართველო არ იყიდება" დამფუძნებელი, კომენტარის ავტორი);  ანთაძე, ია (მედიაექსპერტი, კომენტარის ავტორი);  ნანეიშვილი, თემურ (ფიზიოლოგი, კომენტარის ავტორი);
1. მარგველაშვილი, გიორგი
" მე მგონი, უსუფაშვილსა და ალასანიას აქვთ ინფორმაცია, თუ ვინაა საპრეზიდენტო კანდიდატი". წარდგენის შემთხვევაში, მარგველაშვილი მზადაა მმართველი კოალიციის საპრეზიდენტო კანდიდატობა იტვირთოს : ინტერვიუ / გიორგი მარგველაშვილი ; ესაუბრა თაკო მათეშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 11 მაისი. - N122. - გვ.3,11[MFN: 130587]
UDC:  342.843.17 + 378.4](479.22)
ანოტაცია:  საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი და ვიცე-პრემიერი საუბრობს კოალიციაში საპრეზიდენტო კანდიდატის შერჩევის საკითხსა და უნივერსიტეტების ავტონომიის შესაძლო შეზღუდვის საკითხთან დაკავშირებით
თემატიკა:  პრეზიდენტობის კანდიდატები; უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებები.
ალექსანდრე ანქვაბი: "მოსკოვის საპატრიარქომ აფხაზეთის ეკლესია თავის შემადგენლობაში უნდა მიიღოს" ; შ. მარსაგიშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 25-26 მაისი. - N122. - გვ.3[MFN: 130588]
UDC:  27-725 + 271.22](479.22)
ანქვაბი, ალექსანდრე (აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი);  ბესარიონ (აფხაზური ეკლესიის წინამძღოლი, აპლია, კომენტარის ავტორი);  დოროთეი (საბეძნეთის ეკლესიის მსახური, დბარი, კომენტარის ავტორი);
პერსონალია:  დანიელ (ცხუმ-აფხაზეთის ეპარქიის ხელმძღვანელი, მიტროპოლიტი, დათუაშვილი).
თემატიკა:  პატრიარქები; ეკლესიები.
ტენდერის ჩავარდნის გამო, პარლამენტის თბილისში გადმოტანა ფერხდება / თათია ჩაფიჩაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 11 მაისი. - N122. - გვ.3-4[MFN: 130589]
UDC:  35.073.541(083.78)(479.22-25)
გოშაძე, შოთა (პარლამენტის აპარატის უფროსის მოადგილე, კომენტარის ავტორი);  ძიძიგური, ზვიად (პარლამენიტის ვიცე-სპიკერი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  თბილისში პარლამენტის შენობის სხდომათა დარბაზების აღდგენა-რეკონსტრუქციაზე გამოცხადებული ტენდერის ჩავარდნის მიზეზები
თემატიკა:  პარლამენტის შენობა; ტენდერი.
1. ოტობაია, გური
ნიჟარაში მბორგავი ოკეანე / გ. ოტობაია // მწერლის გაზეთი. - თბილისი, 2013. - 15 თებერვალი - 15 მარტი. - N1. - გვ.6. - 20 მარტი - 20 აპრილი. - N2. - გვ.8. - რეცენზია გურამ ოდიშარიას რომანზე "შავი ზღვის ოკეანე", თბ., "მერანი", 2000[MFN: 130590]
თემატიკა:  ქართული პროზა.
1. ჰოლანდიელები "ჯორჯიან უოთერ ენდ ფაუერის" ქიმიურ-მიკრობიოლოგიური ლაბორატორიის მუშაობას გაეცნენ" // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 24 მაისი. - N135. - გვ.9[MFN: 130591]
UDC:  628.1(479.22:492)
ანოტაცია:  "ჯორჯიან უოთერ ენდ ფაუერის" ურთიერთთანამშრომლობის შესახებ ჰოლანდიის წყალმომარაგების კომპანიასთან გამოცდილების გაზიარების მიზნით
თემატიკა:  წყალმომარაგება.
საკვანძო სიტყვები:  წყლის მონიტორინგი; კონფერენციები.
1. დათუკიშვილი, ლევან
სიცოცხლის ტრფიალი (ღვინო, ქალი და რელიგია ომარ ხაიამის პოეზიაში) // მწერლის გაზეთი. - თბილისი, 2013. - 15 თებერვალი-15 მარტი. - N1. - გვ.7[MFN: 130592]
UDC:  821.222.1
პერსონალია:  ხაიამი ომარ (სპარსი პოეტი, ფილოსოფოსი(XI-XIIსს.)).
თემატიკა:  სპარსული პოეზია.
1. აბრალავა, ანზორ (პროფესორი, მოძრაობა "სოლიდარობის" ლიდერი)
ანზორ აბრალავა: "მერაბიშვილს საქართველო თავის კანტორად მიაჩნდა". სასულიერო პირებს ჰქონდათ სრულიად ბუნებრივი, ადამიანური რეაქცია : ინტერვიუ / ა. აბრალავა ; ესაუბრა შ. კოწოწაშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 25-26 მაისი. - N122. - გვ.4[MFN: 130593]
UDC:  35.08 + 323.233 + 613.885](479.22)
ანოტაცია:  ყოფილი დეპუტატის დამოკიდებულება ბოლო დროს განვითარებული მოვლენებისადმი, კერძოდ მაღალჩინოსანთა დაკავება და სექსუალურ უმცირესობათა აქციები
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); მერაბიშვილი ვანო ("ნაციონალური მოძრაობის" გენერალური მდივანი, ბრალდებული); ჭიაბერაშვილი ზურაბ (კახეთის გუბერნატორი).
თემატიკა:  მაღალჩინოსნები; საპროტესტო აქციები; სექსუალური უმცირესობები.
ახალი ხელისუფლების მმართველობასთან დაკავშირებული 2 პრობლემა. "ახალი მემარჯვენეების" აზრით, "წინასაარჩევნოდ ბიზნესის, ეკონომიკის, დასაქმების კუთხით გაცემული დაპირებები წარსულს ჩაბარდა" / რუსიკო მაჩაიძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 11 მაისი. - N122. - გვ.4[MFN: 130594]
UDC:  328.13 + 329](479.22)
ჩიხრაძე, ფიქრია ("ახალი მემარჯვენეების" ლიდერი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  "ახალი მემარჯვენეების" ლიდერის შეფასებები მთავრობის საქმიანობასთან დაკავშირებით ქვეყანაში ეკონომიკური სტაბილურობის, საგარეო ორიენტაციისა და უსაფრთხოების საკითხების შესახებ
ორგანიზაცია:  ახალი მემარჯვენეები, პოლიტიკური პარტია.
თემატიკა:  მთავრობა; პოლიტიკური პარტიები და მოძრაობები.
1. კალანდაძე, ლევან (ეკონომიკის ექსპერტი)
"უალკოჰოლო სასმელების მარკირებით მხოლოდ შვეიცარული კომპანია და მისი ლობისტები იხეირებენ" : ინტერვიუ / ლ.კალანდაძე // კვირის ქრონიკა. - თბილისი, 2013. - 27 მაისი-2 ივნისი. - N21. - გვ.6[MFN: 130595]
UDC:  663.86(479.22)
ანოტაცია:  უალკოჰოლო სასმელების აქციზური მარკით ნიშანდების საკითხთან დაკავშირებით
თემატიკა:  უალკოჰოლო სასმელები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 13055 | 13056 | 13057 | 13058 | 13059 | 13060 | 13061 | 13062 | 13063 | 13064 | 13065 |  შემდეგი »  ბოლო »»