დოლენჯაშვილი, თეონა (მწერალი)
"ხელისუფლების კარის მწერლების დრო ქვეყანაში ოქტორმბრის არჩევნების შემდეგ დასრულდა" : ინტერვიუ / თეონა დოლენჯაშაილი ; ესაუბრა რუსუდან შელია // ვერსია . - თბილისი, 2013. - 29-30 მაისი. - N59(815). - გვ.7[MFN: 130875 ]
UDC: 821.353.1 + 070 + 629,422.7](479.22)
ანოტაცია: პოეტ ვაჟა ოთარაშვილის ინტერვიუსთან დაკავშირებით, რომელიც ეხება კულტურის სამინისტროში ლიტერატურულ ჟურნალთან დაკავშირებით გამოცხადებულ ტენდერს
თემატიკა: მწერლები ; ჟურნალები ; ტენდერები .
გაფრინდაშვილი, ნონა (სახალხო კრების ლიდერი)
ნონა გაფრინდაშვილი: "ვინც სისხლშია გასვრილი, ყველა უნდა დაისაჯოს!" : ინტერვიუ / ნ. გაფრინდაშვილი ; ესაუბრა ნ. ცაბაძე // ახალი თაობა . - თბილისი, 2013. - 30 მაისი. - N126. - გვ.5[MFN: 130876 ]
UDC: 329 + 343.125.2 + 323.233](479.22)
ანოტაცია: 2011 წლის 26 მაისისა და ქვეყანაში სამართლიანობის აღდგენის შესახებ
პერსონალია: მერაბიშვილი ვანო ("ნაციონალური მოძრაობის" გენერალური მდივანი); ადეიშვილი ზურაბ (იუსტიციის ყოფილი მინისტრი); ივანიშვილი ბიძინა (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი); ბურჯანაძე ნინო ("დემოკრატიული მოძრაობა ერთიანი საქართველოსთვის" ლიდერი); ზურაბიშვილი სალომე (საგარეო საქმეთა ყოფილი მინისტრი).
თემატიკა: პოლიტიკური პარტიები ; დაკავება ; საპროტესტო აქციები .
Бетанели, Геогрий
Вето преодолено... Поправки в закон "Об общих судах" / Георгий Бетанели // Аргументы и факты . - Москва, 2013. - Май. - С.13[MFN: 130877 ]
UDC: 34.130.53 + 347.99](479.22)
• Саакашвили, Михаил (президент Грузии, автор комментария); Кублашвили, Константин (председатель Верховного суда Грузии, автор комментария); Имерлишвили, Ирина (член коалиции "Грузинская мечта", автор комментария); Минашвили, Акакий (член фракции "Единое Национальное движение", автор комментария);
თემატიკა: კანონები ; სასამართლოები .
ხუდონჰესის გარემოზე ზემოქმედება ბოლომდე ჯერაც დაუდგენელია / მარი ჩიტაია // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 30 მაისი. - N140. - გვ.7[MFN: 130878 ]
UDC: 621.311.21(479.22)
• კორლჰოფი, არენ (ჰოლანდიელი, გარემოს დაცვის საერთაშორისო ექსპერტი, კომენტარის ავტორი); სლუტვეხი, როი (ბიომრავალფეროვნების ექსპერტი, კომენტარის ავტორი); წერეთელი, პაატა ("ტრანს ელექტრიკა ჯორჯიას" გენერალური დირექტორი, კომენტარის ავტორი); გოგალაძე, ხათუნა (გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრი, კომენტარის ავტორი); არველაძე, რევაზ (ენერგეტიკოსი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: ხუდონის ჰიდროელექტროსადგურის მშენებლობის დაწყებამდე ხარისხიანი ექსპერტიზის საჭიროების შესახებ
საკვანძო სიტყვები: განსახლების გეგმა .
გაიხარაშვილი, დავით
წულუკიანი კბილაშვილს დაუპირისპირდა. ციხის "ბუნტის" საქმის ახალი დეტალები : ინტერვიუ / დ. გაიხარაშვილი ; ესაუბრა მარიამ ნადირაძე // პრაიმტაიმი . - თბილისი, 2013. - 27 მაისი. - N21. - გვ.16-17[MFN: 130879 ]
• გიგაური, ქეთევან (დავით გაიხარაშვილის დედა, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: თვითმხილველის, ყოფილი პატიმრის საუბარი 2006 წლის ციხის ბუნტისა და საკუთარი ჯანმრთელობის შესახებ
პერსონალია: წულუკიანი თეა (იუსტიციის მინისტრი); კბილაშვილი არჩილ (მთავარი პროკურორი).
თემატიკა: პატიმართა ამბოხი .
ნინო გიორგობიანი დავით საყვარელიძის განცხადებებს სიცრუეს უწოდებს ; ინფორმაცია "ნიუსპრესი" // ახალი თაობა . - თბილისი, 2013. - 30 მაისი. - N126. - გვ.6[MFN: 130880 ]
UDC: 351.745.5-057.91(479.22)
• გიორგობიანი, ნინო (შსს-ს საზაგადოებასთან ურთიერთობის დეპარტამენტის უფროსი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: კომენტარი დავით საყვარელიძის განცხადებაზე თენგიზ გუნავას საქმეზე დასჯილი პოლიციელის შესახებ
პერსონალია: საყვარელიძე დავით (პარლამენტარი); გუნავა თენგიზ (სამეგრელო-ზემო სვანეთის გუბერნატორი); თოფურია მირისან (კახეთის სამხარეო პოლიციის უფროსი); ხველელიძე გელა (შს მინისტრის ყოფილი მოადგილე).
თემატიკა: პოლიციის მაღალჩინოსნები .