Вето преодолено... Поправки в закон "Об общих судах" / Георгий Бетанели // Аргументы и факты . - Москва, 2013. - Май. - С.13[MFN: 130877 ]
UDC: 34.130.53 + 347.99](479.22)
• Саакашвили, Михаил (президент Грузии, автор комментария); Кублашвили, Константин (председатель Верховного суда Грузии, автор комментария); Имерлишвили, Ирина (член коалиции "Грузинская мечта", автор комментария); Минашвили, Акакий (член фракции "Единое Национальное движение", автор комментария);
თემატიკა: კანონები ; სასამართლოები .
ხუდონჰესის გარემოზე ზემოქმედება ბოლომდე ჯერაც დაუდგენელია / მარი ჩიტაია // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 30 მაისი. - N140. - გვ.7[MFN: 130878 ]
• კორლჰოფი, არენ (ჰოლანდიელი, გარემოს დაცვის საერთაშორისო ექსპერტი, კომენტარის ავტორი); სლუტვეხი, როი (ბიომრავალფეროვნების ექსპერტი, კომენტარის ავტორი); წერეთელი, პაატა ("ტრანს ელექტრიკა ჯორჯიას" გენერალური დირექტორი, კომენტარის ავტორი); გოგალაძე, ხათუნა (გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრი, კომენტარის ავტორი); არველაძე, რევაზ (ენერგეტიკოსი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: ხუდონის ჰიდროელექტროსადგურის მშენებლობის დაწყებამდე ხარისხიანი ექსპერტიზის საჭიროების შესახებ
საკვანძო სიტყვები: განსახლების გეგმა .
გაიხარაშვილი, დავით
წულუკიანი კბილაშვილს დაუპირისპირდა. ციხის "ბუნტის" საქმის ახალი დეტალები : ინტერვიუ / დ. გაიხარაშვილი ; ესაუბრა მარიამ ნადირაძე // პრაიმტაიმი . - თბილისი, 2013. - 27 მაისი. - N21. - გვ.16-17[MFN: 130879 ]
• გიგაური, ქეთევან (დავით გაიხარაშვილის დედა, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: თვითმხილველის, ყოფილი პატიმრის საუბარი 2006 წლის ციხის ბუნტისა და საკუთარი ჯანმრთელობის შესახებ
პერსონალია: წულუკიანი თეა (იუსტიციის მინისტრი); კბილაშვილი არჩილ (მთავარი პროკურორი).
თემატიკა: პატიმართა ამბოხი .
ევროსაბჭო ყოფილი მაღალჩინოსნების დაკავებით შეშფოთებულია / ნ. ხურცილავა // ახალი თაობა . - თბილისი, 2013. - 30 მაისი. - N126. - გვ.7[MFN: 130885 ]
UDC: 327 + 323 + 35.08 + 343.125.2](479.22)
• ფანჯიკიძე, მაია (საგარეო საქმეთა მინისტრი, კომენტარის ავტორი); მინიონი, ჟან კლოდ (ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი); ზანკალიანი, დავით (საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: საქართველოში მიმდინარე მოვლენებისა და სამომავლო გეგმების შესახებ
თემატიკა: ევროსაბჭო ; საშინაო პოლიტიკა ; მაღალჩინოსნები ; დაკავება .
სუბარის უწყება მორიგ სკანდალში ეხვევა. გეგუთის ციხის პატიმრები ბუნტით იმუქრებიან // პრაიმტაიმი . - თბილისი, 2013. - 27 მაისი. - N21. - გვ.18-19[MFN: 130886 ]
UDC: 342.7 + 343.92](479.22)
• ლორჩოშვილი, მანანა (გარდაცვლილი პატიმრის ნათესავი, კომენტარის ავტორი); კორტავა, ბადრი (ლევან კორტავას მამა, კომენტარის ავტორი); ბესელია, ეკა (პარლამენტარიკომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: გეგუთის ციხეში პატიმარ ლევან კორტავას გარდაცვალებასთან დაკავშირებით
პერსონალია: კორტავა ლევან ; სუბარი სოზარ (სასჯელაღსრულების მინისტრი).