თემატიკა:  ქართველი ფეხბურთელები.
Бассейн Куры / Тенгиз Меладзе // Аргументы и факты. - Москва, 2013. - май. - С.14[MFN: 130884]
UDC:  556.51(479.22)
ანოტაცია:  О консультации представителей Грузии и Азербайджана по вопросу эффективности использования вод бассейна реки Кура
თემატიკა:  მდინარეების წყლის ბალანსი.
ევროსაბჭო ყოფილი მაღალჩინოსნების დაკავებით შეშფოთებულია / ნ. ხურცილავა // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 30 მაისი. - N126. - გვ.7[MFN: 130885]
UDC:  327 + 323 + 35.08 + 343.125.2](479.22)
ფანჯიკიძე, მაია (საგარეო საქმეთა მინისტრი, კომენტარის ავტორი);  მინიონი, ჟან კლოდ (ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი);  ზანკალიანი, დავით (საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  საქართველოში მიმდინარე მოვლენებისა და სამომავლო გეგმების შესახებ
თემატიკა:  ევროსაბჭო; საშინაო პოლიტიკა; მაღალჩინოსნები; დაკავება.
სუბარის უწყება მორიგ სკანდალში ეხვევა. გეგუთის ციხის პატიმრები ბუნტით იმუქრებიან // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2013. - 27 მაისი. - N21. - გვ.18-19[MFN: 130886]
UDC:  342.7 + 343.92](479.22)
ლორჩოშვილი, მანანა (გარდაცვლილი პატიმრის ნათესავი, კომენტარის ავტორი);  კორტავა, ბადრი (ლევან კორტავას მამა, კომენტარის ავტორი);  ბესელია, ეკა (პარლამენტარიკომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  გეგუთის ციხეში პატიმარ ლევან კორტავას გარდაცვალებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  კორტავა ლევან; სუბარი სოზარ (სასჯელაღსრულების მინისტრი).
გადავარჩინოთ იბერია სტარი! / მ. მამულაშვილი // ლელო. - თბილისი, 2013. - 25 მაისი. - N121. - გვ.3[MFN: 130887]
ნოზაძე, ბექა ("ქართული სპორტის ქომაგების" ერთ-ერთი ლიდერი, კომენტარის ავტორი);  კობაიძე, კობა (თბილისის "დინამოს" ქომაგი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ფუტსალის კლუბ "იბერია სტარის" პრობლემებთან დაკავშირებით
თემატიკა:  ფუტსალი.
Стратегическая сделка / Тариэл Васадзе // Аргументы и факты. - Москва, 2013. - май. - С.14[MFN: 130888]
UDC:  334.722(479.22)
Корф, Мордехай (руководитель корпорации "Georgian Americen Alloys", автор комментария);
ანოტაცია:  О покупке корпорацией "Georgian American Alloys" 100 процентной доли действующих в Грузии ООО "Georgian manganese" и OOO "Varcikhe 2005"
თემატიკა:  ბიზნესკომპანიები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 13084 | 13085 | 13086 | 13087 | 13088 | 13089 | 13090 | 13091 | 13092 | 13093 | 13094 |  შემდეგი »  ბოლო »»