"გეი-აღლუმი მიუღებელია ქართული მენტალიტეტისთვის" / ზაზა სიორიძე // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2013. - 30 მაისი - 5 ივნისი. - N326. - გვ.8[MFN: 130964]
ანოტაცია:  ბიზნესმენ ზაზა სიორიძის პოზიცია 17 მაისის მოვლენების გამო
თემატიკა:  სექსუალური უმცირესობა; საპროტესტო აქციები.
1. ქაშაკაშვილი, ბენო
ჯომოლუნგმაზე ქართული დროშაც აფრიალდა : ინტერვიუ / ბ. ქაშაკაშვილი ; ჩაიწერა ვ. დანელიამ // ლელო. - თბილისი, 2013. - 29 მაისი. - N124. - გვ.13[MFN: 130965]
UDC:  796.525(479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ ქართველ მთამსვლელთან
თემატიკა:  ქართველი მთამსვლელები.
1. ჯაფარიძე, გვანცა
გვანცა ჯაფარიძე სვანური გაჭედვებით და ეგვიპტური ყელსაბამით : ინტერვიუ / გ. ჯაფარიძე ; ესაუბრა დეა თავბერიძე // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2013. - 27 მაისი. - N21. - გვ.44-45[MFN: 130966]
ანოტაცია:  "საქართველოს ხმის" მონაწილის საუბარი საკუთარი მოღვაწეობისა და პირადი ცხოვრების შესახებ
თემატიკა:  სატელევიზიო პროექტები.
მთავრობისთვის თამბაქოს აკრძალვა დიცსა და დვანზე პრიორიტეტულია / ნ. ხურცილავა // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 31 მაისი. - N127. - გვ.6[MFN: 130967]
ზაქარეიშვილი, პაატა (სახელმწიფო მინისტრი რეინტეგრაციის საკითხებში, კომენტარის ავტორი);  მარგველაშვილი, გიორგი (განათლების მინისტრი, კომენტარის ავტორი);  სუბარი, სოზარ (სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის მინისტრი, კომენტარის ავტორი);  გამყრელიძე, ამირან (დაავადებათა კონტროლის ეროვნული ცენტრის დირექტორი, კომენტარის ავტორი);
1. ბერძენიშვილი, თიკო (საზოგადოებრივი მაუწყებლის" საზოგადოებრივ საქმეთა სამსახურის ხელმძღვანელი)
თიკო ბერძენიშვილი "ევროვიზიის" დეტალებით : ინტერვიუ / თ. ბერძენიშვილი ; ესაუბრა თამარ გონგაძე // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2013. - 27 მაისი. - N21. - გვ.46-47[MFN: 130968]
UDC:  78.071.2(479.22) + 7.092
პერსონალია:  ტატიშვილი ნოდიკო (მომღერალი); გელოვანი სოფო (მომღერალი).
თემატიკა:  მომღერლები; კონკურსები.
1. საქართველო მესამე ადგილზეა მსოფლიოში ყველაზე ჰომოფობიურ ქვეყნებს შორის // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2013. - 30 მაისი - 5 ივნისი. - N326. - გვ.8[MFN: 130969]
UDC:  32.019.52 + 316.83](479.22)
ანოტაცია:  სასიცოცხლო ფასეულობების კვლევის საერთაშორისო ასოციაციის დასკვნებზე განსხვავებული სექსუალური ორიენტაციის ადამიანებისადმი დამოკიდებულების შესახებ
თემატიკა:  საზოგადოებრივი აზრის გამოკითხვები; სექსუალური უმცირესობა.
ადვოკატებმა პარლამენტთან აქცია გამართეს / შ. გონგლაძე // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 31 მაისი. - N127. - გვ.7[MFN: 130970]
UDC:  343.13 + 323.233 + 347.965](479.22)
ხატიაშვილი, ზაზა (ადვოკატთა ასოციაციის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  სისხლის სამართლის კოდექსში შეტანილ ცვლილებებთან დაკავშირებით გამართული აქციის შესახებ
თემატიკა:  სისხლის სამართლის კანონმდებლობა; საპროტესტო აქციები; ადვოკატები.
1. სეხნიაშვილი, ეკა
არასაპარლამენტო პარტიები კოალიციას ქმნიან. ვინ იქნება ახალი მემარჯვენეებისა და ქრისტიან-დემოკრატების საერთო კანდიდატი // ვერსია. - თბილისი, 2013. - 31 მაისი- 2 ივნისი. - N60(816). - გვ.5[MFN: 130971]
UDC:  32 + 329 + 342.843.17](479.22)
ანოტაცია:  საქართველოში მიმდინარე მოვლენებისა და პრეზიდენტობის კანდიდატების შესახებ
თემატიკა:  პოლიტიკა; პოლიტიკური პარტიები; პრეზიდენტობის კანდიდატები.
1. კაკაბაძე, ირაკლი (მწერალი)
ირაკლი კაკაბაძე ჰომოსექსუალობის შესახებ / ირაკლი კაკაბაძე // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2013. - 30 მაისი - 5 ივნისი. - N326. - გვ.8[MFN: 130972]
UDC:  316.83(479.22)
ანოტაცია:  ტელეგადაცემიდან "ბარიერი"
თემატიკა:  სექსუალური უმცირესობები.
1. საბჭოთა ანაბრები და სახელმწიფოს შიდა ვალი // ბანკები და ფინანსები. - თბილისი, 2013. - 30 მაისი - 5 ივნისი. - N326. - გვ.9-12[MFN: 130973]
UDC:  336.722.14 + 005.745](479.22)
ჯიბუტი, მიხეილ ("საქართველოს ეკონომისტთა ასოციაციის" თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);  გვასალია, ზურაბ ("საქართველოს ბანკების ასოციაციის" პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი);  ჯანიაშვილი, მერაბ ("ახალგაზრდა ბიზნესმენთა და ფინანსისტთა ასოციაციის" გამგეობის წევრი, კომენტარის ავტორი);  პავლიაშვილი, სოლომონ (თბილისის სასწავლო უნივერსიტეტის რექტორი, კომენტარის ავტორი);  საკანდელიძე, ანზორ ("თავისუფალ მცირე მეწარმეთა ასოციაციის" ხელმძღვანელი, კომენტარი);  ცაავა, გიორგი (საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის პროფესორი);  ელიავა, ლია (ექსპერტი საბანკო-საფინანსო საკითხებში, ეკონომიკურ მეცნიერებათა დოქტორი, კომენტარის ავტორი);  ქარსაულიძე, ლევან ("საქსტატის" ფასების სტატისტიკის სამმართველოს უფროსი, კომენტარის ავტორი);  არჩვაძე, იოსებ (სტატისტიკოსი, ეკონომიკურ მეცნიერებათა დოქტორი, კომენტარის ავტორი);  ცისკარიშვლი, მალხაზ (საკომპენსაციო ფონდის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);  თოფურია, გია (ეროვნული ბანკის ყოფილი პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი);  მექვაბიშვილი, ელგუჯა (თბილისის სახელმწიფო უნივესიტეტის სრული პროფესორი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  აფბა-ს ორგანიზებით ჩატარებული საბჭოთა ანაბრების პრობლემისადმი მიძღვნილი კონფერენციისა და პრობლემის მოგვარების ღონსძიებების შესახებ. ნაწყვეტები გამომსვლელთა მოხსენებებიდან
თემატიკა:  საბჭოთა ანაბრები; კონფერენციები.
საკვანძო სიტყვები:  სახელმწიფო ვალი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 13093 | 13094 | 13095 | 13096 | 13097 | 13098 | 13099 | 13100 | 13101 | 13102 | 13103 |  შემდეგი »  ბოლო »»