[მაღალჩინოსნების დაკავების გავლენის შესახებ ქვეყნის საერთაშორისო იმიჯზე] / თიკო ოსმანოვა // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 23 მაისი. - N134. - გვ.2[MFN: 131222]
"მერაბიშვილი მანამდე რომ დასახელებულიყო საპრეზიდენტო კანდიდატად, ძნელად დააპატიმრებდნენ" : ინტერვიუ / აკაკი ასათიანი ; ესაუბრა თამთა ვირსალაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 23 მაისი. - N134. - გვ.3[MFN: 131223]
ანოტაცია: "ქართველ ტრადიციონალისტთა კავშირის" თავმჯდომარე საუბრობს მაღალჩინოსნების დაკავებისა და საპრეზიდენტო არჩევნებისთვის არასაპარლამენტო ოპოზიციის მიერ მემარჯვენე გაერთიანების ჩამოყალიბების მცდელობის შესახებ
• ვოლსკი, გია (საქართველოს პარლამენტის რეგიონული განვითარებისა და თვითმმართველობის კომიტეტის თავმჯდომარე, საპარლამენტო უმრავლესობის წევრი, კომენტარის ავტორი); თევდორაძე, გია (საპარლამენტო უმრავლესობის წევრი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: გუბერნატორების გარეშე დარჩენილი კახეთისა და ქვემო ქართლის რეგიონების პრობლემებთან დაკავშირებით
გიორგი ჩიხრაძე: გაცვეთილი ფრაზაა, რომ ნაკრებში ფეხბურთელმა მხოლოდ სამშობლოს სიყვარულით უნდა ითამაშოს : ინტერვიუ / გ. ჩიხრაძე ; ჩაიწერა დ. თავართქილაძემ // ლელო. - თბილისი, 2013. - 31 მაისი. - N126. - გვ.2[MFN: 131226]
• სანებლიძე, ეკა (საქართველოს ჯანდაცვის სამინისტროს სოციალური დაცვის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი); ცირამუა, მაია (ფსიქოლოგი, კომენტარის ავტორი); ფხალაძე, ნათია (გაეროს ბავშვთა დაცვის პროგრამის ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: საქართველოში დედათა და ბავშვთა თავშესაფრების გაზრდისა და მათი დაფინანსების აუცილებლობის შესახებ
• გამზარდია, არჩილ (საზოგადოებრივი კომუნიკაციების მართვის სპეციალისტი, კომენტარის ავტორი); პირმისაშვილი, ელდარ (საზოგადოებრივი ურთიერთობისა და მარკეტინგული კომუნიკაციების სპეციალისტი, კომენტარის ავტორი); გოგსაძე, გიორგი (პოლიტოლოგი, ლევან მიქელაძის სახელობის ფონდის დირექტორი, კომენტარის ავტორი);