თემატიკა:  საოპერო მომღერლები; სექსუალური უმცირესობები.
საბა / გ. ბათიაშვილი // მწერლის გაზეთი. - თბილისი, 2013. - 20 მარტი - 20 აპრილი. - N2. - გვ.14[MFN: 131689]
UDC:  001 + 342.7(092)
ანოტაცია:  ოდესის უნივერსიტეტის პრივატ-დოცენტის, ოდესაში 1905 წელს ანტისემიტური გამოსვლების წინააღმდეგ მებრძოლი საბა კლდიაშვილის შესახებ
თემატიკა:  მეცნიერები; უფლებადამცველები.
1. "ფორბსი": "ვაშინგტონ პოსტი" ცდება - საქართველოს დემოკრატია განსაცდელში არ არის!" მსოფლიო საქართველოზე // ვერსია. - თბილისი, 2013. - 10-11 ივნისი. - N64(820). - გვ.9[MFN: 131690]
UDC:  32 + 321.7](479.22)
ანოტაცია:  ჟურნალ "ფორბსის" გამოხმაურება გაზეთ "ვაშინგტონ პოსტში" გამოქვეყნებულ სტატიასთან დაკავშირებით, როგმელიც ეხებოდა საქართველოში მიმდინარე მოვლენებსა და დემოკრატიას
პერსონალია:  ივანიშვილი ბიძინა (პრემიერ-მინისტრი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი).
თემატიკა:  პოლიტიკა; დემოკრატია.
1. ღარიბაშვილი მერაბიშვილის დაპატიმრებას კანონზომიერს უწოდებს. როდესაც დავაპატიმრე საკუთარი მოდგილე, რატომ არ შეიძლება დავაკავოთ თუნდაც ყოფილი პრემიერ-მინისტრი, თუ გაირკვევა, რომ მან კანონი დაარღვია?! // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 31 მაისი. - N141. - გვ.3[MFN: 131691]
ღარიბაშვილი, ირაკლი (საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრის ვიზიტის ფარგლებში, ევროპული პოლიტიკის ცენტრში გაიმართა შეხვედრა-დისკუსია, სადაც მინისტრმა ისაუბრა საქართველოში არსებული ვითარების, პოლიციისა და იუსტიციის სისტემაში მიმდინარე რეფორმების, ადამიანის უფლებათა დაცვის კუთხით არსებული მდგომარეობისა და მიგრაციისა და პერსონალურ მონაცემთა დაცვის საკითხებზე
1. არჩვაძე, ბუჭა (მედიცინის მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი)
რაჭის მთის დეგრადირებული სოფლების ანატომია და მათი აღორძინების პერსპექტივა / ბუჭა არჩვაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 31 მაისი. - N141. - გვ.4[MFN: 131692]
UDC:  908(497.22)
გეოგ.დასახელება:  რაჭა.
"ასკანელი ძმები" "ხარისხის ნიშნის" მფლობელი გახდა! / ნინო ლურსმანაშვილი // ვერსია. - თბილისი, 2013. - 10-11 ივნისი. - N64(820). - გვ.10[MFN: 131693]
UDC:  334.722 + 663](479.22)
კუნჭულია, გრიგოლ ("ხარისხის ნიშნის" პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი);  ჩხეიძე-ასკანელი, ჯიმშერ ("ასკანელი ძმების" დამფუძნებელი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ალკოჰოლის მწარმებელი კომპანია "ასკანელი ძმების" შესახებ
თემატიკა:  კომპანიები; ალკოჰოლური სასმელების წარმოება.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 13165 | 13166 | 13167 | 13168 | 13169 | 13170 | 13171 | 13172 | 13173 | 13174 | 13175 |  შემდეგი »  ბოლო »»