[ქართლში რუსი მესაზღვრეების მიერ საოკუპაციო ზოლის გადაწევის ფაქტთან დაკავშირებით საქართველოს ხელისუფლების რეაქციისა და გაკეთებული განცხადებების ადეკვატურობასთან დაკავშირებით] // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 31 მაისი. - N141. - გვ.2[MFN: 131684]
"ფორბსი": "ვაშინგტონ პოსტი" ცდება - საქართველოს დემოკრატია განსაცდელში არ არის!" მსოფლიო საქართველოზე // ვერსია. - თბილისი, 2013. - 10-11 ივნისი. - N64(820). - გვ.9[MFN: 131690]
ანოტაცია: ჟურნალ "ფორბსის" გამოხმაურება გაზეთ "ვაშინგტონ პოსტში" გამოქვეყნებულ სტატიასთან დაკავშირებით, როგმელიც ეხებოდა საქართველოში მიმდინარე მოვლენებსა და დემოკრატიას
ღარიბაშვილი მერაბიშვილის დაპატიმრებას კანონზომიერს უწოდებს. როდესაც დავაპატიმრე საკუთარი მოდგილე, რატომ არ შეიძლება დავაკავოთ თუნდაც ყოფილი პრემიერ-მინისტრი, თუ გაირკვევა, რომ მან კანონი დაარღვია?! // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 31 მაისი. - N141. - გვ.3[MFN: 131691]
• ღარიბაშვილი, ირაკლი (საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრის ვიზიტის ფარგლებში, ევროპული პოლიტიკის ცენტრში გაიმართა შეხვედრა-დისკუსია, სადაც მინისტრმა ისაუბრა საქართველოში არსებული ვითარების, პოლიციისა და იუსტიციის სისტემაში მიმდინარე რეფორმების, ადამიანის უფლებათა დაცვის კუთხით არსებული მდგომარეობისა და მიგრაციისა და პერსონალურ მონაცემთა დაცვის საკითხებზე
არჩვაძე, ბუჭა (მედიცინის მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი)
რაჭის მთის დეგრადირებული სოფლების ანატომია და მათი აღორძინების პერსპექტივა / ბუჭა არჩვაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 31 მაისი. - N141. - გვ.4[MFN: 131692]