[26 მაისს სამხედრო აღლუმის ჩატარების საკითხთან დაკავშირებით] / ნინო ნაცვალაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 11 აპრილი. - N94. - გვ.2[MFN: 131754]
UDC:  323.215 + 355.511.44](479.22)
მიშველაძე, რეზო (მწერალი, კომენტარის ავტორი);  ბაქრაძე, ლაშა (ლიტერატურის მუზეუმის დირექტორი, კომენტარის ავტორი);  ნასარიძე, გიგა (ა/ო "საქართველოს არ იყიდება" დამფუძნებელი, კომენტარის ავტორი);  დემეტრაშვილი, ავთანდილ (კონსტიტუციონალისტი, კომენტარის ავტორი);  სოხაძე, ირმა (მომღერალი, კომენტარის ავტორი);
თემატიკა:  სახელმწიფო დღესასწაულები; აღლუმები.
1. ხმალაძე, ვახტანგ (პარლამენტის იურიდიული კომიტეტის თავმჯდომარე)
"ნაციონალების" დამნაშავე მოხელეების რა კატეგორიას შეეხება ამნისტია? : ინტერვიუ / ვ.ხმალაძე ; ესაუბრა თ.ოქრუაშვილი // ალია. - თბილისი, 2013. - 15 მაისი. - N46. - გვ.8[MFN: 131755]
UDC:  343 + 343.293](479.22)
ანოტაცია:  საშუალო და მცირე რგოლზე განსახორციელებელი ამნისტიის შესახებ
თემატიკა:  დანაშაული; ამნისტია.
26 მაისს აღლუმის გაუქმებას "ნაციონალები" პოლიტიკურ შურისძიებად აფასებენ / ნინო ნაცვალაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 11 აპრილი. - N94. - გვ.3[MFN: 131756]
ივანიშვილი, ბიძინა (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი, კომენტარის ავტორი);  ავალიანი, ვაკო (საქართველოს თავდაცვის მინისტრის მრჩეველი, კომენტარის ავტორი);  წიკლაური, ნუგზარ (საპარლამენტო უმცირესობის წევრი, კომენტარის ავტორი);  თავდგირიძე, გიორგი (სამხედრო ექსპერტი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  26 მაისს დამოუკიდებლობის დღის აღსანიშნავად სამხედრო აღლუმის ჩატარების საკითხთან დაკავშირებით
ივანიშვილი: პოლიტიკური სტაბილურობა დადგა, ეკონომიკის გაუმჯობესებას დრო სჭირდება / რუსიკო მაჩაიძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 11 აპრილი. - N94. - გვ.3[MFN: 131757]
ივანიშვილი, ბიძინა (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  საქართველოს პრემიერ-მინისტრის შეხვედრა ცენტრალური ტელევიზიებისა და გაზეთების მთავარ რედაქტორებთან
1. ინაშვილი, ირმა (ჟურნალისტი)
რატომ სთხოვს ირმა ინაშვილი შს მინისტრს დაკითხვას? : ინტერვიუ / ი.ინაშვილი ; ესაუბრა ნ.სამხარაძე // ალია. - თბილისი, 2013. - 15 მაისი. - N46. - გვ.9[MFN: 131758]
ანოტაცია:  კონკრეტულ ადამიანთა ჯგუფზე მოსალოდნელი თავდასხმისა და გია ხუხაშვილზე გადაბრალებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ხუხაშვილი გია (საქართველოს პრემიერ-მინისტრის მრჩეველი); ამირეჯიბი ლაშა ("სახალხო კრების" წევრი); ფარესიშვილი გიორგი (ჟურნალისტი); კილაძე ელისო (ჟურნალისტი); ღარიბაშვილი ირაკლი (შს მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  ცილისწამება; დანაშაული.
1. ლობჟანიძე, გოჩა
"თბილსრესში" კიდევ ერთი "იმედის ბლოკი" აღდგება / გოჩა ლობჟანიძე // რეზონანსი. - თბილისი, 1998. - 15 იანვარი. - N14(1082). - გვ.B3[MFN: 131759]
UDC:  621.315(479.22)
ანოტაცია:  "თბილსრესის" მეათე ბლოკის რეკონსტრქციისა და მე-11 ბლოკის მშენებლობის შესახებ
თემატიკა:  ელექტრომომარაგება.