[26 მაისს სამხედრო აღლუმის ჩატარების საკითხთან დაკავშირებით] / ნინო ნაცვალაძე // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 11 აპრილი. - N94. - გვ.2[MFN: 131754 ]
UDC: 323.215 + 355.511.44](479.22)
• მიშველაძე, რეზო (მწერალი, კომენტარის ავტორი); ბაქრაძე, ლაშა (ლიტერატურის მუზეუმის დირექტორი, კომენტარის ავტორი); ნასარიძე, გიგა (ა/ო "საქართველოს არ იყიდება" დამფუძნებელი, კომენტარის ავტორი); დემეტრაშვილი, ავთანდილ (კონსტიტუციონალისტი, კომენტარის ავტორი); სოხაძე, ირმა (მომღერალი, კომენტარის ავტორი);
თემატიკა: სახელმწიფო დღესასწაულები ; აღლუმები .
ხმალაძე, ვახტანგ (პარლამენტის იურიდიული კომიტეტის თავმჯდომარე)
"ნაციონალების" დამნაშავე მოხელეების რა კატეგორიას შეეხება ამნისტია? : ინტერვიუ / ვ.ხმალაძე ; ესაუბრა თ.ოქრუაშვილი // ალია . - თბილისი, 2013. - 15 მაისი. - N46. - გვ.8[MFN: 131755 ]
UDC: 343 + 343.293](479.22)
ანოტაცია: საშუალო და მცირე რგოლზე განსახორციელებელი ამნისტიის შესახებ
პერსონალია: ივანიშვილი ბიძინა (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი).
თემატიკა: დანაშაული ; ამნისტია .
26 მაისს აღლუმის გაუქმებას "ნაციონალები" პოლიტიკურ შურისძიებად აფასებენ / ნინო ნაცვალაძე // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 11 აპრილი. - N94. - გვ.3[MFN: 131756 ]
• ივანიშვილი, ბიძინა (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი, კომენტარის ავტორი); ავალიანი, ვაკო (საქართველოს თავდაცვის მინისტრის მრჩეველი, კომენტარის ავტორი); წიკლაური, ნუგზარ (საპარლამენტო უმცირესობის წევრი, კომენტარის ავტორი); თავდგირიძე, გიორგი (სამხედრო ექსპერტი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: 26 მაისს დამოუკიდებლობის დღის აღსანიშნავად სამხედრო აღლუმის ჩატარების საკითხთან დაკავშირებით
ივანიშვილი: პოლიტიკური სტაბილურობა დადგა, ეკონომიკის გაუმჯობესებას დრო სჭირდება / რუსიკო მაჩაიძე // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 11 აპრილი. - N94. - გვ.3[MFN: 131757 ]
UDC: 328.13(479.22)
• ივანიშვილი, ბიძინა (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: საქართველოს პრემიერ-მინისტრის შეხვედრა ცენტრალური ტელევიზიებისა და გაზეთების მთავარ რედაქტორებთან
თემატიკა: პრემიერ-მინისტრები .
ინაშვილი, ირმა (ჟურნალისტი)
რატომ სთხოვს ირმა ინაშვილი შს მინისტრს დაკითხვას? : ინტერვიუ / ი.ინაშვილი ; ესაუბრა ნ.სამხარაძე // ალია . - თბილისი, 2013. - 15 მაისი. - N46. - გვ.9[MFN: 131758 ]
ანოტაცია: კონკრეტულ ადამიანთა ჯგუფზე მოსალოდნელი თავდასხმისა და გია ხუხაშვილზე გადაბრალებასთან დაკავშირებით
პერსონალია: ხუხაშვილი გია (საქართველოს პრემიერ-მინისტრის მრჩეველი); ამირეჯიბი ლაშა ("სახალხო კრების" წევრი); ფარესიშვილი გიორგი (ჟურნალისტი); კილაძე ელისო (ჟურნალისტი); ღარიბაშვილი ირაკლი (შს მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები: ცილისწამება ; დანაშაული .
ლობჟანიძე, გოჩა
"თბილსრესში" კიდევ ერთი "იმედის ბლოკი" აღდგება / გოჩა ლობჟანიძე // რეზონანსი . - თბილისი, 1998. - 15 იანვარი. - N14(1082). - გვ.B3[MFN: 131759 ]
UDC: 621.315(479.22)
ანოტაცია: "თბილსრესის" მეათე ბლოკის რეკონსტრქციისა და მე-11 ბლოკის მშენებლობის შესახებ
თემატიკა: ელექტრომომარაგება .