შვეიცარია ფინანსურად სტაბილური ქვეყნის სტატუსს დაკარგავს // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2009. - 24-30 მარტი. - N10. - გვ.14[MFN: 13267]
UDC:  336.71 + 338.124.4(494)
ანოტაცია:  მდგომარეობა საბანკო სექტორში
თემატიკა:  საბანკო საქმე; ეკონომიკური კრიზისი.
რა ინფორმაციები მოიპოვა "ქრონიკამ" "იმედის" გაყიდვაზე? // კვირის ქრონიკა. - , 2009. - 2-8 მარტი. - N9. - გვ.6[MFN: 13268]
ანოტაცია:  ტელეკომპანია "იმედის" მფლობელთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ქეი ჯოზეფ (ბიზნესმენი).
1. სამხარაძე, ნინო
რატომ იბლოკებოდა პრესაში ირაკლი ალასანიას ცოლისძმის, ლაშა ფანჯიკიძის, შავბნელი საქმეები? // კვირის ქრონიკა. - , 2009. - 2-8 მარტი. - N9. - გვ.7[MFN: 13269]
UDC:  32 + 323.233(479.22)"1989.09"
ანოტაცია:  პროგნოზები 9 აპრილის საპროტესტო აქციაზე
პერსონალია:  ალასანია ირაკლი (ოპოზიციონერი); ბურჯანაძე ნინო (ოპოზიციონერი).
მოხსენიებული პირები:  ფანჯიკიძე ლაშა; ბიწაძე ბადრი.
დევნილებს ერთი ხელით სახლებს უშენებენ, მეორეთი - ქუჩაში ყრიან // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 26 თებერვალი. - N49. - გვ.7[MFN: 13270]
ანოტაცია:  აფხაზეთიდან დევნილი მოსახლეობის პრობლემების შესახებ
პერსონალია:  სუბელიანი კობა (ლტოლვილთა და განსახლების მინისტრი); ბოტკოველი გიორგი (კონტროლის პალატის ადმინისტრაციის უფროსი).
მოხსენიებული პირები:  გილაური ნიკა (პრემიერ-მინისტრი); საჯაია ჯემალ (ყოფილი დეპუტატი, აფხაზეთიდან დევნილი).
გეოგ.დასახელება:  თელავი; წყნეთი.
საკვანძო სიტყვები:  დევნილთა განსახლება; განსახლების პროცესი; საპროტესტო აქცია; დევნილთა გამოსახლება.
სერგი ჯიქიას დაბადებიდან 110 წლისთავი აღინიშნა // თბილისის უნივერსიტეტი. - , 2009. - 16 იანვ.. - N1. - გვ.12[MFN: 13271]
ანოტაცია:  თსუ-ში გამართულ აკადემიკოს სერგი ჯიქიას 110 წლისთავისადმი მიძღვნილ სამეცნიერო კონფერენციასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ჯიქია სერგი (ქართული თურქოლოგიის ფუძემდებელი, მეცნიერების დამსახურებული მოღვაწე, ფილოლოგიის მეცნიერებათა დოქტორი, აკადემიკოსი).
თემატიკა:  ქართველი მეცნიერები; თურქოლოგები.
1. თსუ-ში ივანე ბერიტაშვილის ხსოვნისადმი მიძღვნილი სხდომა - "ბერიტაშვილის კითხვანი" გაიმართა // თბილისის უნივერსიტეტი. - , 2009. - 16 იანვ.. - N1. - გვ.13[MFN: 13272]
UDC:  612(479.22)(092)
პერსონალია:  ბერიტაშვილი ივანე (საქართველოში ფიზიოლოგიური სკოლის ფუძემდებელი, აკადემიკოსი).
მოხსენიებული პირები:  ოკუჯავა ვაჟა (თსუ-ის რექტორის მრჩეველთა საბჭოს თავმჯდომარე, აკადემიკოსი).
თემატიკა:  ქართველი ფიზიოლოგები.
მსხვილი საბადოების ძიებაში წვრილ-წვრილი საბადოების აღმოჩენა გრძელდება // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 26 თებერვალი. - N49. - გვ.8[MFN: 13273]
ანოტაცია:  ქართული და უცხოური კომპანიების მიერ საქართველოში არსებული ნავთობის საბადოების დამუშავების შესახებ
ორგანიზაცია:  ამერიკული კომპანია "ფრონტერა რესურსი"; "კანარგო ჯორჯია"; კომპანია "ანადარკო; კომპანია "აქსაი-BMS".
კონფერენცია "ქრისტიანობა - წარსული და თანამედროვეობა" გრიგოლ ფერაძის ხსოვნას მიეძღვნა // თბილისის უნივერსიტეტი. - , 2009. - 16 იანვ.. - N1. - გვ.13[MFN: 13274]
UDC:  271.2-726.3(479.22) + 001(063)
ანოტაცია:  თსუ-ის ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტზე ქართველი თეოლოგისა და საეკლესიო მოღვაწის გრიგოლ ფერაძის ხსოვნისადმი მიძღვნილი სამეცნიერო კონფერენციის შესახებ
მოხსენიებული პირები:  პავლიაშვილი ქეთევანი (ეკლესიოლოგი, პროფესორი); ლორთქიფანიძე მარიამი (ისტორიკოსი, აკადემიკოსი); ქართველიშვილი მიხეილი (თსუ-ის ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტის მაგისტრანტი); ბოკელავაძე ნინო (თსუ-ის ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტის IIკურსის სტუდენტი); გულიაშვილი მაია (თსუ-ის მაგისტრანტი); ბოკელავაძე ეთერი (თსუ-ის ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტის მაგისტრანტი).
თემატიკა:  ქართველი სასულიერო პირები; თსუ; სამეცნიერო კონფერენციები.