შვეიცარია ფინანსურად სტაბილური ქვეყნის სტატუსს დაკარგავს // ბანკები და ფინანსები . - თბ., 2009. - 24-30 მარტი. - N10. - გვ.14[MFN: 13267 ]
UDC: 336.71 + 338.124.4(494)
ანოტაცია: მდგომარეობა საბანკო სექტორში
გეოგ.დასახელება: შვეიცარია .
თემატიკა: საბანკო საქმე ; ეკონომიკური კრიზისი .
რა ინფორმაციები მოიპოვა "ქრონიკამ" "იმედის" გაყიდვაზე? // კვირის ქრონიკა . - , 2009. - 2-8 მარტი. - N9. - გვ.6[MFN: 13268 ]
ანოტაცია: ტელეკომპანია "იმედის" მფლობელთან დაკავშირებით
პერსონალია: ქეი ჯოზეფ (ბიზნესმენი).
თემატიკა: ტელეკომპანიები .
სამხარაძე, ნინო
რატომ იბლოკებოდა პრესაში ირაკლი ალასანიას ცოლისძმის, ლაშა ფანჯიკიძის, შავბნელი საქმეები? // კვირის ქრონიკა . - , 2009. - 2-8 მარტი. - N9. - გვ.7[MFN: 13269 ]
UDC: 32 + 323.233(479.22)"1989.09"
ანოტაცია: პროგნოზები 9 აპრილის საპროტესტო აქციაზე
პერსონალია: ალასანია ირაკლი (ოპოზიციონერი); ბურჯანაძე ნინო (ოპოზიციონერი).
მოხსენიებული პირები: ფანჯიკიძე ლაშა ; ბიწაძე ბადრი .
დევნილებს ერთი ხელით სახლებს უშენებენ, მეორეთი - ქუჩაში ყრიან // რეზონანსი . - თბ., 2009. - 26 თებერვალი. - N49. - გვ.7[MFN: 13270 ]
ანოტაცია: აფხაზეთიდან დევნილი მოსახლეობის პრობლემების შესახებ
პერსონალია: სუბელიანი კობა (ლტოლვილთა და განსახლების მინისტრი); ბოტკოველი გიორგი (კონტროლის პალატის ადმინისტრაციის უფროსი).
მოხსენიებული პირები: გილაური ნიკა (პრემიერ-მინისტრი); საჯაია ჯემალ (ყოფილი დეპუტატი, აფხაზეთიდან დევნილი).
გეოგ.დასახელება: თელავი ; წყნეთი .
თემატიკა: იძულებით გადაადგილებული პირები .
საკვანძო სიტყვები: დევნილთა განსახლება ; განსახლების პროცესი ; საპროტესტო აქცია ; დევნილთა გამოსახლება .
ბეროშვილი, შურთხია
სერგი ჯიქიას დაბადებიდან 110 წლისთავი აღინიშნა // თბილისის უნივერსიტეტი . - , 2009. - 16 იანვ.. - N1. - გვ.12[MFN: 13271 ]
ანოტაცია: თსუ-ში გამართულ აკადემიკოს სერგი ჯიქიას 110 წლისთავისადმი მიძღვნილ სამეცნიერო კონფერენციასთან დაკავშირებით
პერსონალია: ჯიქია სერგი (ქართული თურქოლოგიის ფუძემდებელი, მეცნიერების დამსახურებული მოღვაწე, ფილოლოგიის მეცნიერებათა დოქტორი, აკადემიკოსი).
თემატიკა: ქართველი მეცნიერები ; თურქოლოგები .
თსუ-ში ივანე ბერიტაშვილის ხსოვნისადმი მიძღვნილი სხდომა - "ბერიტაშვილის კითხვანი" გაიმართა // თბილისის უნივერსიტეტი . - , 2009. - 16 იანვ.. - N1. - გვ.13[MFN: 13272 ]
UDC: 612(479.22)(092)
პერსონალია: ბერიტაშვილი ივანე (საქართველოში ფიზიოლოგიური სკოლის ფუძემდებელი, აკადემიკოსი).
მოხსენიებული პირები: ოკუჯავა ვაჟა (თსუ-ის რექტორის მრჩეველთა საბჭოს თავმჯდომარე, აკადემიკოსი).
თემატიკა: ქართველი ფიზიოლოგები .
მსხვილი საბადოების ძიებაში წვრილ-წვრილი საბადოების აღმოჩენა გრძელდება // რეზონანსი . - თბ., 2009. - 26 თებერვალი. - N49. - გვ.8[MFN: 13273 ]
ანოტაცია: ქართული და უცხოური კომპანიების მიერ საქართველოში არსებული ნავთობის საბადოების დამუშავების შესახებ
ორგანიზაცია: ამერიკული კომპანია "ფრონტერა რესურსი" ; "კანარგო ჯორჯია" ; კომპანია "ანადარკო ; კომპანია "აქსაი-BMS" .
თემატიკა: ბუნებრივი რესურსები ; ნავთობი .
კონფერენცია "ქრისტიანობა - წარსული და თანამედროვეობა" გრიგოლ ფერაძის ხსოვნას მიეძღვნა // თბილისის უნივერსიტეტი . - , 2009. - 16 იანვ.. - N1. - გვ.13[MFN: 13274 ]
UDC: 271.2-726.3(479.22) + 001(063)
ანოტაცია: თსუ-ის ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტზე ქართველი თეოლოგისა და საეკლესიო მოღვაწის გრიგოლ ფერაძის ხსოვნისადმი მიძღვნილი სამეცნიერო კონფერენციის შესახებ
მოხსენიებული პირები: პავლიაშვილი ქეთევანი (ეკლესიოლოგი, პროფესორი); ლორთქიფანიძე მარიამი (ისტორიკოსი, აკადემიკოსი); ქართველიშვილი მიხეილი (თსუ-ის ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტის მაგისტრანტი); ბოკელავაძე ნინო (თსუ-ის ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტის IIკურსის სტუდენტი); გულიაშვილი მაია (თსუ-ის მაგისტრანტი); ბოკელავაძე ეთერი (თსუ-ის ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტის მაგისტრანტი).
თემატიკა: ქართველი სასულიერო პირები ; თსუ ; სამეცნიერო კონფერენციები .