[მოსამართლეთა უვადო დანიშვნის საკითხთან დაკავშირებით] // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 14 ივნისი. - N155. - გვ.2[MFN: 132762 ]
• კვაშალი, ნუგზარ (მომღერალი, კომენტარის ავტორი); თორაძე, გოგი (რეჟისორი, კომენტარის ავტორი); მურღულია, გია (ფილოლოგი, კომენტარის ავტორი); მაჩაიძე, მანუჩარ (ყოფილი ფეხბურთელი, კომენტარის ავტორი); შენგელაია, ნიკუშა (მხატვარი, კომენტარის ავტორი);
თემატიკა: მოსამართლეები .
"ვერსიანიუსი"
ირაკლი ღარიბაშვილი არასამთავრობოების წარმომადგენლებსა და მედიასაშუალებების ხელმძღვანელებს სამალავში აღმოჩენილი ვიდეოფირები გააცნო // ვერსია . - თბილისი, 2013. - 21-23 ივნისი. - N69(825). - გვ.2[MFN: 132763 ]
• ღარიბაშვილი, ირაკლი (შს მინისტრი, კომენტარის ავტორი); ცანავა, ბაია (ტელეკომპანია "იმედის" საინფორმაციო დეპარტამენტის ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი); გაბისონია, თამარ ("კონსტიტუციის 42-ე მუხლის" წარმომადგენელი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: სამალავში აღმოჩენილი ვიდეოფირების შესახებ
"უე" - სახელმწიფო ცენზურისადმი "მორჩილების" ნიშნად... / ნ. კაკულია; მ. ტორაძე // თბილისის უნივერსიტეტი . - თბილისი, 2013. - 25 აპრილი. - N5. - გვ.10[MFN: 132764 ]
• ტორაძე, მაია ; წიბახაშვილი, გიორგი (პროფესორი, კომენტარის ავტორი); ტაბიძე, ნოდარ (პროფესორი, კომენტარის ავტორი); მანია, გვანჯი (ჟურნალისტი, კომენტარის ავტორი); გორდეზიანი, რისმაგ (პროფესორი, კომენტარის ავტორი); გურული, ვახტანგ (ისტორიკოსი, კომენტარის ავტორი); ბერძენიშვილი, დავით (პოლიტიკოსი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: საბჭოთა წყობილების პერიოდში გაზეთ "თბილისის უნივერსიტეტზე" ცენზურასთან დაკავშირებით
გარბოდა თუ არა ჟორდანია საქართველოდან? / ქარჩავა // რეზონანსი . - თბილისი, 2003. - 13 დეკემბერი. - N343. - გვ.2[MFN: 132765 ]
UDC: 796.3 + 343.125.2](479.22)
ანოტაცია: საქართველოს ფეხბურთის ფედერაციის პრეზიდენტ მერაბ ჟორდანიას დაპატიმრების შესახებ
პერსონალია: ჟორდანია მერაბ (საქართველოს ფეხბურთის ფედერაციის პრეზიდენტი).
თემატიკა: ფეხბურთის ფედერაცია ; დაკავება .
"მთელმა მსოფლიომ უნდა გაიგოს, რომ მერაბიშვილს შსს-ში შტატიანი გამაუპატიურებლები ჰყავდა" / შ. მარსაგიშვილი // ახალი თაობა . - თბილისი, 2013. - 21 ივნისი. - N145. - გვ.3[MFN: 132766 ]
UDC: 070 + 342.7 + 343.23](479.22)
• კვესიტაძე, ეკა (ჟურნალისტი, კომენტარის ავტორი); ჩუბინიძე, ალეკო (ჟურნალისტი, კომენტარის ავტორი); რამიშვილი, შალვა (ჟურნალისტი, კომენტარის ავტორი); კილაძე, ელისო (ჟურნალისტი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: ჟურნალისტები სამალავში აღმოჩენილი კადრების შესახებ
პერსონალია: ღარიბაშვილი ირაკლი (შს მინისტრი); კოჟორიძე კახა (საია-ს ხელმძღვანელი).
თემატიკა: ჟურნალისტები ; ადამიანის უფლებები ; დანაშაული .
კალანდაძე, ირანდა
"საქმით იცნობთ ღვთის მორწმუნეს"... / ი. კალანდაძე // საერთო გაზეთი . - თბილისი, 2013. - 19-25 ივნისი. - N19(253). - გვ.11[MFN: 132767 ]
ანოტაცია: გლდანის ივერიის ყოვლადწმინდა ღვთისმშობლის ეკლესიის წინამძღვარ მამა ბასილ მკალავიშვილზე
გალელები 1-ელი აგვისტოდან რუსელი პასპორტებს აიღებენ / ელზა წიკლაური // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 14 ივნისი. - N155. - გვ.3[MFN: 132768 ]
UDC: 351.755.61 + 323.173](479.22:479.224)
ანოტაცია: აფხაზეთის დე ფაქტო ხელისუფლების მიერ გალის რაიონში მოსახლეობის აღწერისა და პასპორტიზაციის შეჩერების მიზეზების შესახებ
თემატიკა: პასპორტები ; ოკუპირებული ტერიტორიები .
არშემდგარი ტერაქტი - ლაფანყურის შესაძლო გამოძახილი / თამთა ვირსალაძე // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 14 ივნისი. - N155. - გვ.3[MFN: 132769 ]
UDC: 343.341(479.22)
• გახოკიძე, ჯემალ (საქართველოს უშიშროების ყოფილი მინისტრი, ტექნიკური უნივერსიტეტის პროფესორი, კომენტარის ავტორი); ხუხაშვილი, გია (საქართველოს პრემიერ-მინისტრის მრჩეველი, კომენტარის ავტორი); არეშიძე, მამუკა (ექსპერტი კავკასიის საკითხებში);
ანოტაცია: ტერორისტული აქტის ჩადენის მცდელობის მომზადების სტადიაზე თბილისში უცხო ქვეყნის მოქალაქეების დაკავებისა და მათი კავშირის შესახებ ჯიჰადის სახელით გავრცელებულ ვიდეოებთან, ლაფანყურის სპეცოპერაციასა და ავღანეთში მომხდარ ტერაქტთან ქართველი ჯარიკაცების ბაზაზე
პერსონალია: კადიევი მაიკლ (დაკავებული); ომაროვი რიზვან (დაკავებული).
ქუთაისის ახალი მერის პირველი აფიორა?! / ნ. თვალაბეიშვილი // ალია . - თბილისი, 2013. - 20 ივნისი. - N67. - გვ.7[MFN: 132770 ]
UDC: 352.075.31(479.22)
ანოტაცია: სისხლის დონორის საერთაშორისო დღისადმი მიძღვნილი აქციის შესახებ
პერსონალია: კოპალიანი დიმიტრი (ქუთაისის მერი).
თემატიკა: მერები .
ხატიაშვილი, ზაზა
მოკლედ, გავუმწარებ სიცოცხლეს... ვინც ადვოკატებს უპირისპირდება, ცოცხლად უნდა დავმარხო" : ინტერვიუ / ზ. ხატიაშვილი ; ესაუბრა ნ. ვარდიაშვილი // ალია . - თბილისი, 2013. - 20 ივნისი. - N67. - გვ.8-9[MFN: 132771 ]
UDC: 347.965 + 342.7](479.22)
ანოტაცია: ინტერვიუ ადვოკატთა ასოციაციის პრეზიდენტ ზაზა ხატიაშვილთან ადვოკატთა უფლებების დარღვევის ფაქტებზე
თემატიკა: ადვოკატები ; ადამიანის უფლებები .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 13273 | 13274 | 13275 | 13276 | 13277 | 13278 | 13279 | 13280 | 13281 | 13282 | 13283 | შემდეგი » ბოლო »»