ტრაქტორების საქმე თანდათან ფოტოგრაფების საქმეს ემსგავსება : ინტერვიუ / სოსო ბარათაშვილი ; ესაუბრა მაკა ხარაზიშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 18 ივნისი. - N159. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N23. - გვ.6[MFN: 132954 ]
UDC: 343.102 + 342.7](479.22)
ანოტაცია: სოფლის მეურნეობის სამინისტროს დაკავებული თანამშრომლების, შპს "მექანიზატორის" ქონების გაფლანგვაში ბრალდებულების ადვოკატი საუბრობს ბრალდებულებზე ზეწოლასა და არაადამიანურ მოპყრობაზე
თემატიკა: გამოძიება ; ადამიანის უფლებები .
კოვზანაძე, ირაკლი
"საპარტნიორო ფონდი ყველა იმ სექტორში ახორციელებს წარმატებულ პროექტებს, სადაც სახელმწიფოს პრიორიტეტები გააჩნია" : ინტერვიუ / ირაკლი კოვზანაძე ; ესაუბრა მარიამ ხიდაშელი // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 18 ივნისი. - N159. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N23. - გვ.7[MFN: 132955 ]
UDC: 338 + 330.142.211](479.22)
ანოტაცია: საპარტნიორო ფონდის აღმასრულებელი დირექტორი საუბრობს ფონდის საქმიანობასა და სამომავლო გეგმებზე
თემატიკა: ეკონომიკა ; ფონდები .
განახლებულმა "ტორპედო ქუთაისმა" დიდი გეგმები დასახა / მარიამ ხიდაშელი // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 18 ივნისი. - N159. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N23. - გვ.8[MFN: 132956 ]
UDC: 796..332(479.22)
• ფხაკაძე, ლევან (ფეხბურთელთა კლუბ "ტორპედო ქუთაისის" პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი); სარაგოზა, ჟერარდ (ესპანელი მწვრთნელი, კომენტარის ავტორი); გეგუჩაძე, გია ("ტორპედო ქუთაისი" ყოფილი მწვრთნელი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: ქუთაისის ფეხბურთელთა გუნდ "ტორპედოს" ახალი შემადგენლობისა და ესპანელი მწვრთნელების წარდგენასთან დაკავშირებით
ნავთობპროდუქტების იმპორტი წელს პირველად გაიზარდა. მაისში ნავთობპროდუქტების იმპორტმა 74 ათასი ტონა შეადგინა, რაც 6 ათასი ტონით აღემატება აპრილის მაჩვენებელს / მარიამ ხიდაშელი // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 18 ივნისი. - N159. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N23. - გვ.9[MFN: 132957 ]
UDC: 665.7 + 339.562](479.22)
ანოტაცია: საქართველოში ნავთობპროდუქტების იმპორტის გაზრდის მიზეზები
თემატიკა: ნავთობპროდუქტები ; იმპორტი .
[სამეგრელოში, სამალავში ნაპოვნი წამების შემცველი ვიდეობის ჩვენების შესაძლებლობაზე ფართო საზოგადოებისათვის] / ნინო ნაცვალაძე // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 21 ივნისი. - N162. - გვ.2[MFN: 132958 ]
UDC: 329 + 432.7(479.22)
• კვაშალი, ნუგზარ (მომღერალი, კომენტარის ავტორი); ანჩაბაძე, გია (ისტორიკოსი, კომენტარის ავტორი); ნადირაშვილი, გენო (მომღერალი, კომენტარის ავტორი); ჯაიანი, დიმა (მსახიობი, კომენტარის ავტორი);
თემატიკა: პოლიტიკური პარტიები ; ადამიანის უფლებები .
გოგოხია, მარიკა
აფხაზები შემოდგომამდე მილიონ ტურისტს ელიან / მარიკა გოგოხია // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 18 ივნისი. - N159. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N23. - გვ.10[MFN: 132959 ]
UDC: 338.48-31 + 323.173](479.22:479.224)
ანოტაცია: ტურისტული სეზონის შესახებ აფხაზეთის ოკუპირებულ ტერიტორიაზე
თემატიკა: ტურიზმი ; ოკუპირებული ტერიტორიები .
ჩიხრაძე, ფიქრია (პარტია ახალი-მემარჯვენეების წევრი)
"საგანგაშოა არა მარტო ამ საცავის არსებობა, არამედ სისტემური დანაშაული" : ინტერვიუ / ფიქრია ჩიხრაძე ; ესაუბრა თათია ჩაფიჩაძე // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 21 ივნისი. - N162. - გვ.3[MFN: 132960 ]
UDC: 323 + 324.7](479.22)
ანოტაცია: სამეგრელოში, სამალავში აღმოჩენელი, ადამიანის წამების შემცველი ვიდეოებისა და პოლიტიკური ვითარების შესახებ
ორგანიზაცია: ნაციონალური მოძრაობა .
თემატიკა: პოლიტიკა ; ადამიანის უფლებები .
რატომ იყიდება თბილისის პოლიკლინიკები / სალომე აბულაძე // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 21 ივნისი. - N162. - გვ.3[MFN: 132961 ]
UDC: 616.212 + 338.242.4.025.88](479.22)
• ჩხარტიშვილი, ლაშა (უფლებადამცველი, კომენტარის ავტორი); კუკავა, კახა (პარტია "თავისუფალი საქართველოს" ლიდერი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: სამედიცინო დაწესებულებისთვის სტატუსის აღდგენისა და დანიშნულებისამებრ გამოყენების შესახებ
თემატიკა: სამედიცინო დაწესებულებები ; შენობების პრივატიზაცია .
საკვანძო სიტყვები: პოლიკლინიკები ; ექიმების დასაქმება .
გალში აფხაზური პასპორტების გამო მოსახლეობის აღწერა მიმდინარეობს / მარი ოთარაშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 21 ივნისი. - N162. - გვ.4[MFN: 132962 ]
UDC: 314 + 351.755.361](=353.1)(479.224)
ანოტაცია: მოსახლეობის აღწერაზე გალის რაიონში
თემატიკა: სტატისტიკა ; მოსახლეობის აღწერა .
საკვანძო სიტყვები: აფხაზური პასპორტები .
სახელმწიფოს "პატარა მაწანწალები" / ანი ფაცია // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 21 ივნისი. - N162. - გვ.5[MFN: 132963 ]
UDC: 37.018.324(479.22)
• მაჭავარიანი, მამუკა (სოციალური მომსახურების სააგენტოს დირექტორის მოადგილე, კომენტარის ავტორი); ჭანიშვილი, ნანა (სარეაბილიტაციო ცენტრ "მომავლის სახლის" დამფუძნებელი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: უპატრონო ბავშვების პრობლემებზე ბავშვთა სახლების გაუქმების შემდეგ
საკვანძო სიტყვები: უპატრონო ბავშვები .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 13292 | 13293 | 13294 | 13295 | 13296 | 13297 | 13298 | 13299 | 13300 | 13301 | 13302 | შემდეგი » ბოლო »»