"საპარტნიორო ფონდი ყველა იმ სექტორში ახორციელებს წარმატებულ პროექტებს, სადაც სახელმწიფოს პრიორიტეტები გააჩნია" : ინტერვიუ / ირაკლი კოვზანაძე ; ესაუბრა მარიამ ხიდაშელი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 18 ივნისი. - N159. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N23. - გვ.7[MFN: 132955]
UDC:  338 + 330.142.211](479.22)
ანოტაცია:  საპარტნიორო ფონდის აღმასრულებელი დირექტორი საუბრობს ფონდის საქმიანობასა და სამომავლო გეგმებზე
თემატიკა:  ეკონომიკა; ფონდები.
განახლებულმა "ტორპედო ქუთაისმა" დიდი გეგმები დასახა / მარიამ ხიდაშელი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 18 ივნისი. - N159. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N23. - გვ.8[MFN: 132956]
UDC:  796..332(479.22)
ფხაკაძე, ლევან (ფეხბურთელთა კლუბ "ტორპედო ქუთაისის" პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი);  სარაგოზა, ჟერარდ (ესპანელი მწვრთნელი, კომენტარის ავტორი);  გეგუჩაძე, გია ("ტორპედო ქუთაისი" ყოფილი მწვრთნელი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ქუთაისის ფეხბურთელთა გუნდ "ტორპედოს" ახალი შემადგენლობისა და ესპანელი მწვრთნელების წარდგენასთან დაკავშირებით
ნავთობპროდუქტების იმპორტი წელს პირველად გაიზარდა. მაისში ნავთობპროდუქტების იმპორტმა 74 ათასი ტონა შეადგინა, რაც 6 ათასი ტონით აღემატება აპრილის მაჩვენებელს / მარიამ ხიდაშელი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 18 ივნისი. - N159. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N23. - გვ.9[MFN: 132957]
UDC:  665.7 + 339.562](479.22)
მთვრალაშვილი, ვანო (ნავთობპროდუქტების იმპორტიორთა კავშირის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  საქართველოში ნავთობპროდუქტების იმპორტის გაზრდის მიზეზები
თემატიკა:  ნავთობპროდუქტები; იმპორტი.
[სამეგრელოში, სამალავში ნაპოვნი წამების შემცველი ვიდეობის ჩვენების შესაძლებლობაზე ფართო საზოგადოებისათვის] / ნინო ნაცვალაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 21 ივნისი. - N162. - გვ.2[MFN: 132958]
UDC:  329 + 432.7(479.22)
კვაშალი, ნუგზარ (მომღერალი, კომენტარის ავტორი);  ანჩაბაძე, გია (ისტორიკოსი, კომენტარის ავტორი);  ნადირაშვილი, გენო (მომღერალი, კომენტარის ავტორი);  ჯაიანი, დიმა (მსახიობი, კომენტარის ავტორი);
თემატიკა:  პოლიტიკური პარტიები; ადამიანის უფლებები.
1. გოგოხია, მარიკა
აფხაზები შემოდგომამდე მილიონ ტურისტს ელიან / მარიკა გოგოხია // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 18 ივნისი. - N159. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N23. - გვ.10[MFN: 132959]
UDC:  338.48-31 + 323.173](479.22:479.224)
ანოტაცია:  ტურისტული სეზონის შესახებ აფხაზეთის ოკუპირებულ ტერიტორიაზე
თემატიკა:  ტურიზმი; ოკუპირებული ტერიტორიები.
1. ჩიხრაძე, ფიქრია (პარტია ახალი-მემარჯვენეების წევრი)
"საგანგაშოა არა მარტო ამ საცავის არსებობა, არამედ სისტემური დანაშაული" : ინტერვიუ / ფიქრია ჩიხრაძე ; ესაუბრა თათია ჩაფიჩაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 21 ივნისი. - N162. - გვ.3[MFN: 132960]
UDC:  323 + 324.7](479.22)
ანოტაცია:  სამეგრელოში, სამალავში აღმოჩენელი, ადამიანის წამების შემცველი ვიდეოებისა და პოლიტიკური ვითარების შესახებ
ორგანიზაცია:  ნაციონალური მოძრაობა.
რატომ იყიდება თბილისის პოლიკლინიკები / სალომე აბულაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 21 ივნისი. - N162. - გვ.3[MFN: 132961]
UDC:  616.212 + 338.242.4.025.88](479.22)
ჩხარტიშვილი, ლაშა (უფლებადამცველი, კომენტარის ავტორი);  კუკავა, კახა (პარტია "თავისუფალი საქართველოს" ლიდერი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  სამედიცინო დაწესებულებისთვის სტატუსის აღდგენისა და დანიშნულებისამებრ გამოყენების შესახებ
თემატიკა:  სამედიცინო დაწესებულებები; შენობების პრივატიზაცია.
საკვანძო სიტყვები:  პოლიკლინიკები; ექიმების დასაქმება.
გალში აფხაზური პასპორტების გამო მოსახლეობის აღწერა მიმდინარეობს / მარი ოთარაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 21 ივნისი. - N162. - გვ.4[MFN: 132962]
UDC:  314 + 351.755.361](=353.1)(479.224)
ანოტაცია:  მოსახლეობის აღწერაზე გალის რაიონში
თემატიკა:  სტატისტიკა; მოსახლეობის აღწერა.
საკვანძო სიტყვები:  აფხაზური პასპორტები.
სახელმწიფოს "პატარა მაწანწალები" / ანი ფაცია // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 21 ივნისი. - N162. - გვ.5[MFN: 132963]
UDC:  37.018.324(479.22)
მაჭავარიანი, მამუკა (სოციალური მომსახურების სააგენტოს დირექტორის მოადგილე, კომენტარის ავტორი);  ჭანიშვილი, ნანა (სარეაბილიტაციო ცენტრ "მომავლის სახლის" დამფუძნებელი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  უპატრონო ბავშვების პრობლემებზე ბავშვთა სახლების გაუქმების შემდეგ
თემატიკა:  ბავშვთა სახლები.
საკვანძო სიტყვები:  უპატრონო ბავშვები.
1. კვესელავა, იგორ (ისტორიის მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი)
"საქართველომ უნდა იაროს ევროპული გზით, მაგრამ უნდა ჰქონდეს ურთიერთობა რუსეთთან" : ინტერვიუ / იგორ კვესელავა ; ესაუბრა ია აბულაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 21 ივნისი. - N162. - გვ.5[MFN: 132964]
UDC:  327 + 341.71](479.22:100)
ანოტაცია:  ხელისუფლების მიერ სახელმწიფოებრივ-პოლიტიკური ქცევის ახალი მექანიზმების შემუშავების საჭიროების შესახებ
თემატიკა:  საგარეო პოლიტიკა; დიპლომატია.
საკვანძო სიტყვები:  პოლიტიკური მფარველობა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 13292 | 13293 | 13294 | 13295 | 13296 | 13297 | 13298 | 13299 | 13300 | 13301 | 13302 |  შემდეგი »  ბოლო »»