"აგრობიზნეს ბანკი" ვერ დაეხმარება გლეხობას / გ. გუთანაიძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2000. - 13 აპრილი. - N99. - გვ.6[MFN: 133119]
ანოტაცია:  ახლად დაფუძნებული "აგრობიზნეს ბანკის" საქმიანობის ძირითადი მიმართულებები
თემატიკა:  საბანკო სექტორი.
1. შონია, ნანა
ვის უწოდებენ უფლებადამცველები "ღამის ნოტარიუსს" და რა თაღლითური სქემა მოქმედებდა საკუთრების გადაფორმების დროს / ნ. შონია // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2013. - 24 ივნისი. - N25. - გვ.30[MFN: 133120]
UDC:  347.961 + 336.7](479.22)
ბაიდაშვილი, ჯულიეტა (დაზარალებული, კომენტარის ავტორი);  მჟავანაძე, ნიკოლოზ (უფლებადამცველთა გაერთიანების თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);  გინტური, ნინო (ნოტარიუსი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ნოტარიუსის მიერ ყალბი გირავნობის ხელშეკრულების გაფორმების შესახებ
თემატიკა:  სანოტარო საქმე; თაღლითობა.
1. ესაკია, სერგო (კავშირგაბმულობის მინისტრი)
"ახალმა ქსელებმა" ყველაფერი უფასოდ ჩაიგდეს ხელში" : ინტერვიუ / ს. ესაკია ; ესაუბრა ფრიდონ კერვალიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2000. - 13 აპრილი. - N99. - გვ.7[MFN: 133121]
UDC:  654.15(479.22)
ანოტაცია:  კავშირგაბმულობის სამინისტროსა და კერძო სატელეფონო კომპანიებს შორის არსებული დავის თაობაზე
1. კაკაბაძე, ირაკლი (პუბლიცისტი)
აშშ-ის მოქალაქე ირაკლი კაკაბაძე აშშ-ს პოლიტიკას ებრძვის : ინტერვიუ / ირაკლი კაკაბაძე ; ესაუბრა რუსუდან შელია // ვერსია. - თბილისი, 2013. - 24-25 ივნისი. - N70(826). - გვ.8[MFN: 133122]
ანოტაცია:  საქართველოში მიმდინარე მოვლენებისა და აშშ-ის პოლიტიკის შესახებ
პერსონალია:  კვესიტაძე ეკა (ჟურნალისტი).
გეოგ.დასახელება:  რუსეთი; ავღანეთი; აშშ.
საკვანძო სიტყვები:  სამშვიდობო მისია; ფარული ჩანაწერები; საქართველოს საზღვრები.
1. ბიგვავა, ზურაბ ("ქართული ოცნების" მარტვილის საარჩევნო შტაბის უფროსი)
სამეგრელოში "მხედრიონი" ბრუნდება : ინტერვიუ / ზ. ბიგვავა ; ესაუბრა მირიან ბოქოლიშვილი // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2013. - 24 ივნისი. - N25. - გვ.31[MFN: 133123]
UDC:  908(479.22)
ანოტაცია:  სამეგრელოში არსებული მდგომარეობის შესახებ
მეექვსე "ნულოვანი" ძალებს იკრებს / ლ. გალუმაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2000. - 13 აპრილი. - N99. - გვ.7[MFN: 133124]
UDC:  330.526.34 + 658.849.1](479.22)
ანოტაცია:  ქონების მართვის სამინისტროს მიერ რიგით მეექვსე ნულოვანი აუქციონის გამოცხადების თაობაზე
თემატიკა:  სახელმწიფო ქონება; აუქციონები.
1. გორთამაშვილი, თამარ
რა ხდება გლდანის საპყრობილეში. "ტრაქტორების საქმეზე" ერთ-ერთი ბრალდებული, პროფესორი ომარ თედორაძე თვითმკვლელობით იმუქრება / თ. გორთამაშვილი // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2013. - 24 ივნისი. - N25. - გვ.32-33[MFN: 133125]
UDC:  343.91 + 342.7](479.22)
ბარათაშვილი, სოსო (ადვოკატი, კომენტარის ავტორი);  სუბარი, სოზარ (სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების მინისტრი, კომენტარის ავტორი);  თედორაძე, ომარ (პატიმარი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  გლდანის ციხეში სოფლის მეურნეობის სამინისტროს დაკავებულ თანამშრომელთა მიმართ ზეწოლისა და არასაპრცესო ხერხებით ზემოქმედების ფაქტების შესახებ
ორგანიზაცია:  შპს, მექანიზატორი.
თემატიკა:  პატიმართა უფლებები; სასჯელაღსრულების დაწესებულებები.
1. ვახტანგ ხმალაძე: "იანვრიდან პრემიერის პოსტზე ივანიშვილის ყოფნა შეიძლება სადავო გახდეს" ; ინფორმაცია "ნიუსპრესი" // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 25 ივნისი. - N148. - გვ.5[MFN: 133126]
ხმალაძე, ვახტანგ (პარლამენტარი, კომენტარის ავტორი);
ქვაბისხევის ნაგავსაყრელი მოსახლეობისთვის ისევ პრობლემად რჩება. ბორჯომში მდინარის ნაპირზე არალეგალური ნაგავსაყრელია მოწყობილი / თ. გორთამაშვილი // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2013. - 24 ივნისი. - N25. - გვ.34-35[MFN: 133127]
UDC:  628.4 + 574](479.22)
შუხოშვილი, გიორგი (მყარი ნარჩენების მართვის კომპანია, კომენტარის ავტორი);
თემატიკა:  ნაგავსაყრელი; ეკოლოგია.
ზესტაფონის "ფერო" მხოლოდ პირადი გამორჩენისთვის მუშაობს? / ლ. გალუმაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2000. - 13 აპრილი. - N99. - გვ.8[MFN: 133128]
UDC:  334.716.4(479.22)
ანოტაცია:  ზესტაფონის ფეროშენადნობი ქარხნის საქმიანობის გარშემო
მოხსენიებული პირები:  შალიკაშვილი დავით (ზესტაფონის ფეროშენადნობი ქარხნის სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე).
თემატიკა:  ქარხნები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 13308 | 13309 | 13310 | 13311 | 13312 | 13313 | 13314 | 13315 | 13316 | 13317 | 13318 |  შემდეგი »  ბოლო »»