"აგრობიზნეს ბანკი" ვერ დაეხმარება გლეხობას / გ. გუთანაიძე // რეზონანსი . - თბილისი, 2000. - 13 აპრილი. - N99. - გვ.6[MFN: 133119 ]
ანოტაცია: ახლად დაფუძნებული "აგრობიზნეს ბანკის" საქმიანობის ძირითადი მიმართულებები
თემატიკა: საბანკო სექტორი .
ვის უწოდებენ უფლებადამცველები "ღამის ნოტარიუსს" და რა თაღლითური სქემა მოქმედებდა საკუთრების გადაფორმების დროს / ნ. შონია // პრაიმტაიმი . - თბილისი, 2013. - 24 ივნისი. - N25. - გვ.30[MFN: 133120 ]
UDC: 347.961 + 336.7](479.22)
• ბაიდაშვილი, ჯულიეტა (დაზარალებული, კომენტარის ავტორი); მჟავანაძე, ნიკოლოზ (უფლებადამცველთა გაერთიანების თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი); გინტური, ნინო (ნოტარიუსი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: ნოტარიუსის მიერ ყალბი გირავნობის ხელშეკრულების გაფორმების შესახებ
თემატიკა: სანოტარო საქმე ; თაღლითობა .
ესაკია, სერგო (კავშირგაბმულობის მინისტრი)
"ახალმა ქსელებმა" ყველაფერი უფასოდ ჩაიგდეს ხელში" : ინტერვიუ / ს. ესაკია ; ესაუბრა ფრიდონ კერვალიშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 2000. - 13 აპრილი. - N99. - გვ.7[MFN: 133121 ]
UDC: 654.15(479.22)
ანოტაცია: კავშირგაბმულობის სამინისტროსა და კერძო სატელეფონო კომპანიებს შორის არსებული დავის თაობაზე
კაკაბაძე, ირაკლი (პუბლიცისტი)
აშშ-ის მოქალაქე ირაკლი კაკაბაძე აშშ-ს პოლიტიკას ებრძვის : ინტერვიუ / ირაკლი კაკაბაძე ; ესაუბრა რუსუდან შელია // ვერსია . - თბილისი, 2013. - 24-25 ივნისი. - N70(826). - გვ.8[MFN: 133122 ]
ანოტაცია: საქართველოში მიმდინარე მოვლენებისა და აშშ-ის პოლიტიკის შესახებ
პერსონალია: კვესიტაძე ეკა (ჟურნალისტი).
გეოგ.დასახელება: რუსეთი ; ავღანეთი ; აშშ .
საკვანძო სიტყვები: სამშვიდობო მისია ; ფარული ჩანაწერები ; საქართველოს საზღვრები .
ბიგვავა, ზურაბ ("ქართული ოცნების" მარტვილის საარჩევნო შტაბის უფროსი)
სამეგრელოში "მხედრიონი" ბრუნდება : ინტერვიუ / ზ. ბიგვავა ; ესაუბრა მირიან ბოქოლიშვილი // პრაიმტაიმი . - თბილისი, 2013. - 24 ივნისი. - N25. - გვ.31[MFN: 133123 ]
ანოტაცია: სამეგრელოში არსებული მდგომარეობის შესახებ
მეექვსე "ნულოვანი" ძალებს იკრებს / ლ. გალუმაშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 2000. - 13 აპრილი. - N99. - გვ.7[MFN: 133124 ]
UDC: 330.526.34 + 658.849.1](479.22)
ანოტაცია: ქონების მართვის სამინისტროს მიერ რიგით მეექვსე ნულოვანი აუქციონის გამოცხადების თაობაზე
თემატიკა: სახელმწიფო ქონება ; აუქციონები .
გორთამაშვილი, თამარ
რა ხდება გლდანის საპყრობილეში. "ტრაქტორების საქმეზე" ერთ-ერთი ბრალდებული, პროფესორი ომარ თედორაძე თვითმკვლელობით იმუქრება / თ. გორთამაშვილი // პრაიმტაიმი . - თბილისი, 2013. - 24 ივნისი. - N25. - გვ.32-33[MFN: 133125 ]
UDC: 343.91 + 342.7](479.22)
• ბარათაშვილი, სოსო (ადვოკატი, კომენტარის ავტორი); სუბარი, სოზარ (სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების მინისტრი, კომენტარის ავტორი); თედორაძე, ომარ (პატიმარი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: გლდანის ციხეში სოფლის მეურნეობის სამინისტროს დაკავებულ თანამშრომელთა მიმართ ზეწოლისა და არასაპრცესო ხერხებით ზემოქმედების ფაქტების შესახებ
ორგანიზაცია: შპს , მექანიზატორი.
თემატიკა: პატიმართა უფლებები ; სასჯელაღსრულების დაწესებულებები .
ვახტანგ ხმალაძე: "იანვრიდან პრემიერის პოსტზე ივანიშვილის ყოფნა შეიძლება სადავო გახდეს" ; ინფორმაცია "ნიუსპრესი" // ახალი თაობა . - თბილისი, 2013. - 25 ივნისი. - N148. - გვ.5[MFN: 133126 ]
• ხმალაძე, ვახტანგ (პარლამენტარი, კომენტარის ავტორი);
ქვაბისხევის ნაგავსაყრელი მოსახლეობისთვის ისევ პრობლემად რჩება. ბორჯომში მდინარის ნაპირზე არალეგალური ნაგავსაყრელია მოწყობილი / თ. გორთამაშვილი // პრაიმტაიმი . - თბილისი, 2013. - 24 ივნისი. - N25. - გვ.34-35[MFN: 133127 ]
UDC: 628.4 + 574](479.22)
• შუხოშვილი, გიორგი (მყარი ნარჩენების მართვის კომპანია, კომენტარის ავტორი);
თემატიკა: ნაგავსაყრელი ; ეკოლოგია .
ზესტაფონის "ფერო" მხოლოდ პირადი გამორჩენისთვის მუშაობს? / ლ. გალუმაშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 2000. - 13 აპრილი. - N99. - გვ.8[MFN: 133128 ]
UDC: 334.716.4(479.22)
ანოტაცია: ზესტაფონის ფეროშენადნობი ქარხნის საქმიანობის გარშემო
მოხსენიებული პირები: შალიკაშვილი დავით (ზესტაფონის ფეროშენადნობი ქარხნის სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე).
თემატიკა: ქარხნები .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 13308 | 13309 | 13310 | 13311 | 13312 | 13313 | 13314 | 13315 | 13316 | 13317 | 13318 | შემდეგი » ბოლო »»