მეორე ვიცე-პრეზიდენტის არჩევა აკადემიკოსებში აზრთა სხვადასხვაობას იწვევს / მარი ოთარაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 3 ივლისი. - N174. - გვ.3[MFN: 133436]
UDC:  001.32(479.22)
ქარქაშაძე, დავით (ფიზიკის მეცნიერებათა დოქტორი, კომენტარის ავტორი);  პაპავა, ლადო (ეკონომისტი, აკადემიკოსი, კომენტარის ავტორი);  ვახანია, ზურაბ (აკადემიკოსი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ვარაუდზე როინ მეტრეველის მეცნიერებათა აკადემიის მეორე ვიცე-პრეზიდენტად არჩევის შესახებ
ორგანიზაცია:  მეცნიერებათა აკადემია.
თემატიკა:  მეცნიერება; აკადემიები.
ვინ იქნება ნაციონალების საპრეზიდენტო კანდიდატი - ბაქრაძე, ბარამიძე, ჯაფარიძე თუ მალაშხია / შ. მარსაგიშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 1 ივლისი. - N153. - გვ.3[MFN: 133437]
UDC:  328.123 + 342.843.17](479.22)
მალაშხია, შოთა (პარლამენტარი, კომენტარის ავტორი);  ბაქრაძე, დავით (პარლამენტარი, კომენტარის ავტორი);  კალაძე, კახი (ენერგეტიკის მინისტრი, კომენტარის ავტორი);
პერსონალია:  ბარამიძე გიორგი (პარლამენტარი); ჯაფარიძე ზურაბ (პარლამენტარი).
თემატიკა:  საპარლამენტო უმცირესობა; პრეზიდენტობის კანდიდატები.
საქართველოში საპნის წარმოება ისევ დაიწყო / ლ. გალუმაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2000. - 19 აპრილი. - N105. - გვ.8[MFN: 133438]
UDC:  658.11(479.22)
მოხსენიებული პირები:  სურგულაძე ვლადიმერ (შპს "ბერიკონის" გენერალური დირექტორი).
ორგანიზაცია:  შპს "ბერიკონი".
თემატიკა:  საწარმოები.
1. სილაევი, ნიკოლაი (მოსკოვის საერთაშორისო ურთიერთობათა ინსტიტუტის კავკასიის კვლევის ცენტრის ექსპერტი)
რუსი ექსპერტი: ურთიერთობების აღდგენის პროცესში ჩვენ წინ ცუდად არ მივიწევთ : ინტერვიუ / ნიკოლაი სილაევი ; ესაუბრა კობა ბენდელიანი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 3 ივლისი. - N174. - გვ.4[MFN: 133439]
ანოტაცია:  ჟენევის კონსულტაციებისა და რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობების პერსპექტივებზე
მოხსენიებული პირები:  სტალინი იოსებ (საბჭოთა პოლიტიკური მოღვაწე).
მასობრივი ცემა-ტყეპა ნინოწმინდაში. რატომ დააკავეს ვაჰაგან ჩახალიანის ძმა / შ. მარსაგიშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 1 ივლისი. - N153. - გვ.3[MFN: 133440]
UDC:  323.15(479.22)
ჩახალიანი, ვაჰაგან (ყოფილი პოლიტპატიმარი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ნინოწმინდაში მომხდარი ინციდენტის შესახებ
პერსონალია:  ჩახალიანი არმენ (დაკავებული).
გეოგ.დასახელება:  ნინოწმინდის რაიონი სოფ.გონდურა.
თემატიკა:  ეროვნული უმცირესობანი.
1. კახელი გლეხები ატმების რევოლუციით იმუქრებიან ; ინფორმაცია "მედიანიუსი" // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 1 ივლისი. - N153. - გვ.3[MFN: 133441]
თარგამაძე, გიორგი ("ქრისტიან-დემოკრატიული მოძრაობის" ლიდერი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  გლეხობის უკმაყოფილების შესახებ პროდუქტის ფასთან დაკავშირებით
მყიფე ბალანსი საკრებულოში - თვის ბოლოს "ოცნება" სამადაშვილის გადაყენებას შეეცდება / თაკო მათეშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 3 ივლისი. - N174. - გვ.5[MFN: 133442]
UDC:  352.075.1(479.22-25)
გრიგალაშვილი, თემურ ("ნაციონალური მოძრაობის" ფრაქციის წევრი საკრებულოში, კომენტარის ავტორი);  ზუმბაძე, გულიკო (ფრაქცია "ქართული ოცნება - თბილისელების" თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);  მუსხელიშვილი, გიორგი (ფრაქცია "ქართული ოცნება - თბილისის" თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ძალთა ბალანსზე თბილისის საკრებულოში ფრაქცია "ნაციონალური მოძრაობის" თავმჯდომარის კოკი იონათამიშვილის მიერ ფრაქციის დატოვების შემდეგ
მოხსენიებული პირები:  სამადაშვილი ზაალ (თბილისის საკრებულოს თავმჯდომარე).
1. ნიკოლაიშვილი, გელა (ადვოკატი)
გელა ნიკოლაიშვილი: "ხელისუფლება სიტუაციაზე კონტროლს კარგავს" : ინტერვიუ / გ. ნიკოლაიშვილი ; ესაუბრა ნ. ცაბაძე // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 1 ივლისი. - N153. - გვ.4[MFN: 133443]
UDC:  323 + 342.843.17](479.22)
პერსონალია:  ივანიშვილი ბიძინა (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი); მარგველაშვილი გიორგი (განათლების მინისტრი).
თემატიკა:  საშინაო პოლიტიკა; პრეზიდენტობის კანდიდატები.
1. ფაცია, ანი
სამუშია: "ნაცმოძრაობას" საკრებულოდან კიდევ რამდენიმე დეპუტატი დატოვებს / ანი ფაცია // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 3 ივლისი. - N174. - გვ.5[MFN: 133444]
UDC:  352.075.1(479.22)
სამუშია, ჯაბა (თბილისის საკრებულოს ფრაქცია "ქართული ოცნება - დემოკრატიული საქართველოს" წევრი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  თბილისის საკრებულოს შესახებ
საკვანძო სიტყვები:  საკრებულო.
1. კასრელიშვილი, ზაალ ("კავკასიელ ხალხთა კონფედერაციის თავმჯდომარე)
კასრელიშვილი: ჩრდილოეთ კავკასიაში ბრძოლები არ შესუსტებულა : ინტერვიუ / ზაალ კასრელიშვილი ; ესაუბრა მაია აბაიაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 3 ივლისი. - N174. - გვ.5,11[MFN: 133445]
UDC:  323(470.6)
ანოტაცია:  ვითარებაზე ჩრდილოეთ კავკასიაში
გეოგ.დასახელება:  ჩრდილოეთ კავკასია.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 13340 | 13341 | 13342 | 13343 | 13344 | 13345 | 13346 | 13347 | 13348 | 13349 | 13350 |  შემდეგი »  ბოლო »»