მეორე ვიცე-პრეზიდენტის არჩევა აკადემიკოსებში აზრთა სხვადასხვაობას იწვევს / მარი ოთარაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 3 ივლისი. - N174. - გვ.3[MFN: 133436]
• ქარქაშაძე, დავით (ფიზიკის მეცნიერებათა დოქტორი, კომენტარის ავტორი); პაპავა, ლადო (ეკონომისტი, აკადემიკოსი, კომენტარის ავტორი); ვახანია, ზურაბ (აკადემიკოსი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: ვარაუდზე როინ მეტრეველის მეცნიერებათა აკადემიის მეორე ვიცე-პრეზიდენტად არჩევის შესახებ
ვინ იქნება ნაციონალების საპრეზიდენტო კანდიდატი - ბაქრაძე, ბარამიძე, ჯაფარიძე თუ მალაშხია / შ. მარსაგიშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 1 ივლისი. - N153. - გვ.3[MFN: 133437]
სილაევი, ნიკოლაი (მოსკოვის საერთაშორისო ურთიერთობათა ინსტიტუტის კავკასიის კვლევის ცენტრის ექსპერტი)
რუსი ექსპერტი: ურთიერთობების აღდგენის პროცესში ჩვენ წინ ცუდად არ მივიწევთ : ინტერვიუ / ნიკოლაი სილაევი ; ესაუბრა კობა ბენდელიანი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 3 ივლისი. - N174. - გვ.4[MFN: 133439]
მასობრივი ცემა-ტყეპა ნინოწმინდაში. რატომ დააკავეს ვაჰაგან ჩახალიანის ძმა / შ. მარსაგიშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 1 ივლისი. - N153. - გვ.3[MFN: 133440]
გელა ნიკოლაიშვილი: "ხელისუფლება სიტუაციაზე კონტროლს კარგავს" : ინტერვიუ / გ. ნიკოლაიშვილი ; ესაუბრა ნ. ცაბაძე // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 1 ივლისი. - N153. - გვ.4[MFN: 133443]
კასრელიშვილი: ჩრდილოეთ კავკასიაში ბრძოლები არ შესუსტებულა : ინტერვიუ / ზაალ კასრელიშვილი ; ესაუბრა მაია აბაიაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 3 ივლისი. - N174. - გვ.5,11[MFN: 133445]