ხავსს მოჭიდებული იმედი // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2009. - 23 თებ.. - N46. - გვ.11,16[MFN: 13344]
UDC:  323 + 323.233](479.22)
ანოტაცია:  პოლიტიკურ ვითარებაზე, ძალთა გადაჯგუფებასა და სამოქალაქო სექტორის მნიშვნელობაზე
საკვანძო სიტყვები:  ხელისუფლება; ოპოზიცია.
ჟურნალისტები "სამშობლოს" დაბრუნებას ითხოვენ. გაზეთ "შანსის" რედაქტორი ხელის მოჭრას აპირებს // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 27 თებერვალი. - N50. - გვ.3[MFN: 13345]
ანოტაცია:  გამომცემლობა "სამშობლოს" შენობიდან გამოძევებული რედაქციების ჟურნალისტთა აქცია შენობის დაბრუნების და იქ მედიასახლის დაფუძნების მოთხოვნით
პერსონალია:  ქურდაძე ბონდო (გაზეთ "შანსის" მთავარი რედაქტორი); გობეჯია გიგლა (ჟურნალისტი); ცაგარეიშვილი გია (პარლამენტარი).
თემატიკა:  მასმედია; საპროტესტო აქციები.
ნინო ბურჯანაძის არჩევანი : ინტერვიუ / ნ. ბურჯანაძე ; ესაუბრნენ ირმა ჩაფიძე და თამთა ქარჩავა // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2009. - 23 მარტი. - N74. - გვ.1,5,16[MFN: 13346]
ანოტაცია:  ვრცელი ინტერვიუ "დემოკრატიული მოძრაობა - ერთიანი საქართველოს" თავმჯდომარესთან, ქვეყანაში მიმდინარე პოლიტიკურ პროცესებთან დაკავშირებით
1. თოდუა, ირაკლი
უბრალო კრიმინალი, თუ დამოუკიდებელი გაზეთისთვის მოწყობილი საბოტაჟი. გაზეთ "საქართველო და მსოფლიოს"-ს რედაქტორი აცხადებს, რომ რედაქციის გაძარცვის მიზანი გაზეთის მორიგი ნომრის ჩაგდება იყო : ინტერვიუ / ირაკლი თოდუა ; ესაუბრა ლანა ბერიძე // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 27 თებერვალი. - N50. - გვ.3[MFN: 13347]
ანოტაცია:  გაზეთ "საქართველო და მსოფლიოს" რედაქტორი საუბრობს გაზეთის ოფისის გაძარცვის მიზეზებზე
თემატიკა:  დანაშაული; ძარცვა.
1. ხუროშვილი, გია
მთავრობა საზოგადოების გულის მოსაგებად : ინტერვიუ / გ. ხუროშვილი ; ესაუბრა რუსიკო მაჩაიძე // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2009. - 23 მარტი. - N74. - გვ.2[MFN: 13348]
ანოტაცია:  მთავრობის საპარლამენტო მდივანი საუბრობს საზოგადოებასთან კონტაქტის თვალსაზრისით ხელისუფლების გააქტიურებასა და 9 აპრილს დაგეგმილ ოპოზიციის საპროტესტო აქციასთან დაკავშირებით
1. გაბაშვილი, გოკა
აქციების მოლოდინში : ინტერვიუ / გ. გაბაშვილი ; ესაუბრა რუსიკო მაჩაიძე // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2009. - 23 მარტი. - N74. - გვ.2[MFN: 13349]
ანოტაცია:  ქვეყანაში მიმდინარე პოლიტიკური პროცესების პროგნოზები 9 აპრილს დაგეგმილი ოპოზიციის საპროტესტო აქციის წინ
პერსონალია:  გაბაშვილი გოკა (საპარლამენტო უმრავლესობის ერთ-ერთი ლიდერი).
მიიღებს თუ არა მედვედევი სააკაშვილის წინადადებას. ექსპერტებს ეჭვი ეპარებათ, რომ ახლო მომავალში საქართველოსა და რუსეთის პრეზიდენტების შეხვედრა შედგეს // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 27 თებერვალი. - N50. - გვ.4[MFN: 13350]
ანოტაცია:  საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რუსეთის პრეზიდენტისათვის უმაღლესი დონის შეხვედრის შეთავაზებასთან დაკავშირებით. ექსპერტების კომენტარები
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); მენაღარაშვილი ირაკლი (საგარეო საქმეთა ყოფილი მინისტრი); ცინცაძე სოსო (დიპლომატიური აკადემიის რექტორი).
მოხსენიებული პირები:  მედვედევი დიმიტრი (რუსეთის პრეზიდენტი).
1. ღლონტი, თეიმურაზ
საქართველო ვაზისა და ღვინის სამშობლოა : ინტერვიუ / თეიმურაზ ღლონტი ; ესაუბრა თამარ ჟურული // ქართული უნივერსიტეტი. - , 2009. - 5-11 თებერვალი. - N4. - გვ.2[MFN: 13351]
UDC:  63 + 663.2(479.22)
ანოტაცია:  საქართველოში მევენახეობა-მეღვინეობის სფეროში წარმოქნილი პრობლემების შესახებ საუბრობს მეღვინეობის სპეციალისტი
თემატიკა:  სოფლის მეურნეობა; მეღვინეობა.
"მიშა, წადი - მომავალო გაფრთხილდი!". 15 მარტს რუსთაველზე დიდი საზოგადოებრივი შეკრება იგეგმება // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 27 თებერვალი. - N50. - გვ.5[MFN: 13352]
ანოტაცია:  საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოების სხვადასხვა ჯგუფების წარმომადგენელთა მიერ დაგეგმილი საპროტესტო აქციის მიზეზები
პერსონალია:  ქუცნაშვილი ზაქარია (სამოქალაქო საზოგადოების ერთ-ერთი წევრი, ექსპერტი); ჩხარტიშვილი ლაშა (თანასწორობის ინსტიტუტის ერთ-ერთი ლიდერი); ღლონტი მამუკა (ჟურნალისტი).
კრიზისიდან გამოსავალი - დიალოგი, ცვლილებები და რეალური რეფორმები : ინტერვიუ / ლ. ადეიშვილი ; ესაუბრა ირმა ჩაფიძე // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2009. - 23 მარტი. - N74. - გვ.3,16[MFN: 13353]
ანოტაცია:  საუბარი იურისტთან სამართლებრივი რეფორმების კუთხით მომზადებულ კანონპროექტებსა და საკანონმდებლო ცვლილებებთან დაკავშირებით
თემატიკა:  საქართველოს კანონმდებლობა; სისხლის სამართლის კოდექსი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 1331 | 1332 | 1333 | 1334 | 1335 | 1336 | 1337 | 1338 | 1339 | 1340 | 1341 |  შემდეგი »  ბოლო »»