უბრალო კრიმინალი, თუ დამოუკიდებელი გაზეთისთვის მოწყობილი საბოტაჟი. გაზეთ "საქართველო და მსოფლიოს"-ს რედაქტორი აცხადებს, რომ რედაქციის გაძარცვის მიზანი გაზეთის მორიგი ნომრის ჩაგდება იყო : ინტერვიუ / ირაკლი თოდუა ; ესაუბრა ლანა ბერიძე // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 27 თებერვალი. - N50. - გვ.3[MFN: 13347]
ანოტაცია: გაზეთ "საქართველო და მსოფლიოს" რედაქტორი საუბრობს გაზეთის ოფისის გაძარცვის მიზეზებზე
მთავრობა საზოგადოების გულის მოსაგებად : ინტერვიუ / გ. ხუროშვილი ; ესაუბრა რუსიკო მაჩაიძე // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2009. - 23 მარტი. - N74. - გვ.2[MFN: 13348]
ანოტაცია: მთავრობის საპარლამენტო მდივანი საუბრობს საზოგადოებასთან კონტაქტის თვალსაზრისით ხელისუფლების გააქტიურებასა და 9 აპრილს დაგეგმილ ოპოზიციის საპროტესტო აქციასთან დაკავშირებით
მიიღებს თუ არა მედვედევი სააკაშვილის წინადადებას. ექსპერტებს ეჭვი ეპარებათ, რომ ახლო მომავალში საქართველოსა და რუსეთის პრეზიდენტების შეხვედრა შედგეს // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 27 თებერვალი. - N50. - გვ.4[MFN: 13350]
ანოტაცია: საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რუსეთის პრეზიდენტისათვის უმაღლესი დონის შეხვედრის შეთავაზებასთან დაკავშირებით. ექსპერტების კომენტარები
საქართველო ვაზისა და ღვინის სამშობლოა : ინტერვიუ / თეიმურაზ ღლონტი ; ესაუბრა თამარ ჟურული // ქართული უნივერსიტეტი. - , 2009. - 5-11 თებერვალი. - N4. - გვ.2[MFN: 13351]