თემატიკა: არჩევნები ; საპრეზიდენტო კანდიდატები .
თსუ-ის საპატიო დოქტორი / თ. დადიანი // თბილისის უნივერსიტეტი . - თბილისი, 2013. - 31 მაისი. - N7. - გვ.14[MFN: 133468 ]
UDC: 001(092)(410.1)
ანოტაცია: ბრიტანელი მეცნიერის, დონალდ რეიფილდისთვის თსუ-ის საპატიო დოქტორის წოდების მინიჭების შესახებ
პერსონალია: რეიფილდი დონალდ (ინგლისელი მეცნიერი, ქართველოლოგი, ლონდონის უნივერსიტეტის ემერიტუს პროფესორი).
მოხსენიებული პირები: მარგალიტაძე თინათინ (თსუ-ის ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტის "ლექსიკოგრაფიული ცენტრის" სამეცნიერო ხელმძღვანელი).
თემატიკა: ინგლისელი მეცნიერები ; ქართველოლოგები .
ელექტრონული ბარათების ალტერნატივის მომხრეები ამბობენ, რომ 50 000 ხელმოწერა შეაგროვეს / სალომე სარიშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 3 ივლისი. - N174. - გვ.11[MFN: 133469 ]
UDC: 351.755.62(479.22)
• სხილაძე, მარიამ (იუსტიციის სამინისტროს პრესსამსახურის უფროსი, კომენტარის ავტორი); ნანობაშვილი, ზაზა ("მართლმადიდებელთა კრებულის" ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: "მართლმადიდებელთა კრებულის" ინიციატივით შეგროვებული ხელმოწერების გადაცემის შესახებ იუსტიციის სამინისტროში - ელექტრონული პირადობის მოწმობების ალტერნატივის დაშვებისათვის
თემატიკა: პირადობის მოწმობები .
პრემიერს უფლებები გაზრდამდე შეუმცირდება / რუსიკო მაჩაიძე // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 5 ივლისი. - N176. - გვ.1,4[MFN: 133470 ]
UDC: 328.1 + 342.4](479.22)
ანოტაცია: პრემიერ-მინისტრის გაზრდილი უფლებების შეკვეცის შესახებ - ხელისუფლების მიერ ინიცირებული საკონსტიტუციო ცვლილებების საზოგადოებრივი განხილვის დაწყებაზე
თემატიკა: პრემიერ-მინისტრები ; კონსტიტუცია .
რა გვითხრა პატიოსანმა და წესიერმა რასმუსენმა? // საერთო გაზეთი . - თბილისი, 2013. - 3-9 ივლისი. - N20. - გვ.3[MFN: 133471 ]
UDC: 35.081.68(479.22)
ანოტაცია: ნატოს გენერალური მდივნის - ანდერს ფოგ რასმუსენის ვიზიტზე საქართველოში
თემატიკა: ვიზიტები .
გიორგაძე, მამუკა (სახალხო პარტიის ლიდერი)
მამუკა გიორგაძე: "პოლიტიკურად გაკოტრებული ნაცმოძრაობის ოპოზიციაში ყოფნა "ქართული ოცნების" ინტერესშია" : ინტერვიუ / მ. გიორგაძე ; ესაუბრა შ. კოწოწაშვილი // ახალი თაობა . - თბილისი, 2013. - 1 ივლისი. - N153. - გვ.5[MFN: 133472 ]
UDC: 328.1 + 329](479.22)
ანოტაცია: მოქმედი ხელისუფლებისა და ოპოზიციის ურთიერთობის შესახებ
თემატიკა: ხელისუფლება ; პოლიტიკური პარტიები .
ახალგორში სექტემბრიდან ტრანსპორტის შესვლა და ტვირთის გაშვება იკრძალება / მარი ოთარაშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 5 ივლისი. - N176. - გვ.1-2[MFN: 133473 ]
ანოტაცია: ახალგორის მიმართულებით გადაადგილების წესების შეცვლაზე 18 სექტემბრის შემდეგ
საკვანძო სიტყვები: საოკუპაციო საზღვრები ; ოსური პასპორტები .
[დავით საგანელიძის წინადადებაზე მოსახლეობისადმი - მსურველებმა შეიტანონ თანხა გიორგი მარგველაშვილის საარჩევნო ფონდში] / ნინო ნაცვალაძე // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 5 ივლისი. - N176. - გვ.2[MFN: 133474 ]
UDC: 342.843.17 + 336.1](479.22)
• დუნდუა, თედო (ისტორიკოსი, კომენტარის ავტორი); ჯანელიძე, ნუცა (მუსიკოსი, კომენტარის ავტორი); კოკოჩაშვილი, მერაბ (რეჟისორი, კომენტარის ავტორი); მაჭარაშვილი, გია (კომპოზიტორი, კომენტარის ავტორი);
პერსონალია: მარგველაშვილი გიორგი (განათლების მინისტრი, საპრეზიდენტო კანდიდატი).
თემატიკა: საპრეზიდენტო კანდიდატები ; დაფინანსება .
ოხ, შე ცუღლუტო და ონავარო "აირაი", ანუ "არ გათეთრდების ყორანი" // საერთო გაზეთი . - თბილისი, 2013. - 3-9 ივლისი. - N20. - გვ.3[MFN: 133475 ]
UDC: 324 + 303.4(479.22)
ანოტაცია: საქართველოში დაგეგმილ საპრეზიდენტო არჩევნებთან დაკავშირებით აშშ-ის არასამთავრობო ორგანიზაცია "აირაის" მიერ ჩატარებულ კვლევებზე
თემატიკა: საპრეზიდენტო არჩევნები ; სოციოლოგიური კვლევები .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 13343 | 13344 | 13345 | 13346 | 13347 | 13348 | 13349 | 13350 | 13351 | 13352 | 13353 | შემდეგი » ბოლო »»