თემატიკა:  არჩევნები; საპრეზიდენტო კანდიდატები.
თსუ-ის საპატიო დოქტორი / თ. დადიანი // თბილისის უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2013. - 31 მაისი. - N7. - გვ.14[MFN: 133468]
UDC:  001(092)(410.1)
ანოტაცია:  ბრიტანელი მეცნიერის, დონალდ რეიფილდისთვის თსუ-ის საპატიო დოქტორის წოდების მინიჭების შესახებ
პერსონალია:  რეიფილდი დონალდ (ინგლისელი მეცნიერი, ქართველოლოგი, ლონდონის უნივერსიტეტის ემერიტუს პროფესორი).
მოხსენიებული პირები:  მარგალიტაძე თინათინ (თსუ-ის ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტის "ლექსიკოგრაფიული ცენტრის" სამეცნიერო ხელმძღვანელი).
თემატიკა:  ინგლისელი მეცნიერები; ქართველოლოგები.
ელექტრონული ბარათების ალტერნატივის მომხრეები ამბობენ, რომ 50 000 ხელმოწერა შეაგროვეს / სალომე სარიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 3 ივლისი. - N174. - გვ.11[MFN: 133469]
UDC:  351.755.62(479.22)
სხილაძე, მარიამ (იუსტიციის სამინისტროს პრესსამსახურის უფროსი, კომენტარის ავტორი);  ნანობაშვილი, ზაზა ("მართლმადიდებელთა კრებულის" ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  "მართლმადიდებელთა კრებულის" ინიციატივით შეგროვებული ხელმოწერების გადაცემის შესახებ იუსტიციის სამინისტროში - ელექტრონული პირადობის მოწმობების ალტერნატივის დაშვებისათვის
თემატიკა:  პირადობის მოწმობები.
პრემიერს უფლებები გაზრდამდე შეუმცირდება / რუსიკო მაჩაიძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 5 ივლისი. - N176. - გვ.1,4[MFN: 133470]
UDC:  328.1 + 342.4](479.22)
ანოტაცია:  პრემიერ-მინისტრის გაზრდილი უფლებების შეკვეცის შესახებ - ხელისუფლების მიერ ინიცირებული საკონსტიტუციო ცვლილებების საზოგადოებრივი განხილვის დაწყებაზე
თემატიკა:  პრემიერ-მინისტრები; კონსტიტუცია.
1. რა გვითხრა პატიოსანმა და წესიერმა რასმუსენმა? // საერთო გაზეთი. - თბილისი, 2013. - 3-9 ივლისი. - N20. - გვ.3[MFN: 133471]
UDC:  35.081.68(479.22)
ანოტაცია:  ნატოს გენერალური მდივნის - ანდერს ფოგ რასმუსენის ვიზიტზე საქართველოში
თემატიკა:  ვიზიტები.
1. გიორგაძე, მამუკა (სახალხო პარტიის ლიდერი)
მამუკა გიორგაძე: "პოლიტიკურად გაკოტრებული ნაცმოძრაობის ოპოზიციაში ყოფნა "ქართული ოცნების" ინტერესშია" : ინტერვიუ / მ. გიორგაძე ; ესაუბრა შ. კოწოწაშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 1 ივლისი. - N153. - გვ.5[MFN: 133472]
ანოტაცია:  მოქმედი ხელისუფლებისა და ოპოზიციის ურთიერთობის შესახებ
თემატიკა:  ხელისუფლება; პოლიტიკური პარტიები.
ახალგორში სექტემბრიდან ტრანსპორტის შესვლა და ტვირთის გაშვება იკრძალება / მარი ოთარაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 5 ივლისი. - N176. - გვ.1-2[MFN: 133473]
ანოტაცია:  ახალგორის მიმართულებით გადაადგილების წესების შეცვლაზე 18 სექტემბრის შემდეგ
საკვანძო სიტყვები:  საოკუპაციო საზღვრები; ოსური პასპორტები.
[დავით საგანელიძის წინადადებაზე მოსახლეობისადმი - მსურველებმა შეიტანონ თანხა გიორგი მარგველაშვილის საარჩევნო ფონდში] / ნინო ნაცვალაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 5 ივლისი. - N176. - გვ.2[MFN: 133474]
UDC:  342.843.17 + 336.1](479.22)
დუნდუა, თედო (ისტორიკოსი, კომენტარის ავტორი);  ჯანელიძე, ნუცა (მუსიკოსი, კომენტარის ავტორი);  კოკოჩაშვილი, მერაბ (რეჟისორი, კომენტარის ავტორი);  მაჭარაშვილი, გია (კომპოზიტორი, კომენტარის ავტორი);
პერსონალია:  მარგველაშვილი გიორგი (განათლების მინისტრი, საპრეზიდენტო კანდიდატი).
თემატიკა:  საპრეზიდენტო კანდიდატები; დაფინანსება.
1. ოხ, შე ცუღლუტო და ონავარო "აირაი", ანუ "არ გათეთრდების ყორანი" // საერთო გაზეთი. - თბილისი, 2013. - 3-9 ივლისი. - N20. - გვ.3[MFN: 133475]
UDC:  324 + 303.4(479.22)
ანოტაცია:  საქართველოში დაგეგმილ საპრეზიდენტო არჩევნებთან დაკავშირებით აშშ-ის არასამთავრობო ორგანიზაცია "აირაის" მიერ ჩატარებულ კვლევებზე
თემატიკა:  საპრეზიდენტო არჩევნები; სოციოლოგიური კვლევები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 13343 | 13344 | 13345 | 13346 | 13347 | 13348 | 13349 | 13350 | 13351 | 13352 | 13353 |  შემდეგი »  ბოლო »»