"მაგთიკომის" ხელშეწყობით წიგნი "საქართველო და ქართველები" გამოიცა // პრაიმტაიმი . - თბილისი, 2013. - 8 ივლისი. - N27. - გვ.3[MFN: 133972 ]
UDC: 94 + 002](479.22)
• სურგულაძე, ნინო ("მაგთიკომის საზოგადოებასთან ურთიერთობის" დეპარტამენტის უფროსი", კომენტარის ავტორი); აბაშიძე, ზაზა (ისტორიკოსი, კომენტარის ავტორი); ჯანელიძე, ოთარ (ისტორიკოსი, წიგნის ავტორი);
თემატიკა: ისტორია ; წიგნები .
ბოქოლიშვილი, მირიან
12 წლის მოზარდზე განხორციელებული ძალადობის ამსახველი კადრები პროკურატურას გადაეცა / მ. ბოქოლიშვილი // პრაიმტაიმი . - თბილისი, 2013. - 8 ივლისი. - N27. - გვ.4-5[MFN: 133973 ]
UDC: 373.5 + 343.541-053.2](479.22)
• კერესელიძე, ირაკლი (სკოლის ადვოკატი, კომენტარის ავტორი); ჩიგოგიძე, ქეთევან (ფსიქოლოგი, კომენტარის ავტორი); კუბლაშვილი, მარიამ (ადვოკატი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: "ქართულ-ბრიტანულ აკადემიაში" მოზარდზე განხორციელებული ძალადობის შესახებ
თემატიკა: ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებები ; ბავშვები ; ძალადობა .
არჩევნებამდე კბილაშვილს პოსტს დაატოვებინებენ / მ. ბოქოლიშვილი // პრაიმტაიმი . - თბილისი, 2013. - 8 ივლისი. - N27. - გვ.6-7[MFN: 133974 ]
UDC: 347.963(479.22)
• ოქროპირიძე, ვახტანგ (ყოფილი პატიმარი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: მთავარი პროკურორის, არჩილ კბილაშვილის საქმესთან დაკავშირებით
პერსონალია: ბედუკაძე ვლადიმერ (ციხის ყოფილი თანამშრომელი).
თემატიკა: პროკურორები .
ნადირაძე, მარიამ
სკანდალური სასამართლო პროცესი. რატომ გაუშვეს გაუპატიურებაში ეჭვმიტანილები და რას უამბობს "პრაიმტაიმს" გაუპატიურებული ბიჭი / მ. ნადირაძე // პრაიმტაიმი . - თბილისი, 2013. - 8 ივლისი. - N27. - გვ.8-9[MFN: 133975 ]
• მარიდაშვილი, ზაზა (ადვოკატი, კომენტარის ავტორი); ჯეირანაშვილი, გოჩა (ახალციხის რაიონული სასამართლოს თავმჯომარე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: შსს ბორჯომის რაიონულ სამმართველოში ახალგაზრდაზე სექსუალური ძალადობის განხორციელების ფაქტთან დაკავშირებით
პერსონალია: ხვედელიანი მამუკა (ბორჯომის შს სამმართველოს ყოფილი უფროსი).
თემატიკა: სექსუალური ძალადობა .
საკრებულოს ახალი თავმჯდომარე გიორგი ტყემალაძე გახდება? / ხ. მგალობლიშვილი // პრაიმტაიმი . - თბილისი, 2013. - 8 ივლისი. - N27. - გვ.12[MFN: 133976 ]
UDC: 343.25(479.22)
• იონათამიშვილი, კოკი (საკრებულოს ნაციონალური ფრაქციის ყოფილი თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი); სამუშია, ჯაბა (საკრებულოს წევრი, კომენტარის ავტორი); კუკავა, კახა ("თავისუფალი საქართველოს" ლიდერი, კომენტარის ავტორი); ტყემალაძე, გიორგი (ძველი თბილისის რეაბილიტაციის, ურბანული დაგეგმარების კომისიის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი); ზუმბაძე, გულიკო ("ქართული ოცნება - თბილისელების" წევრი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: თბილისის საკრებულოში მიმდინარე მოვლენების შესახებ
პერსონალია: სამადაშვილი ზაალ (თბილისის საკრებულოს თავმჯდომარე).
თემატიკა: თვითმმართველობის ორგანოები .
ვაზაგაშვილი, იური (ზურაბ ვაზაგაშვილის მამა)
ზურაბ ვაზაგაშვილის ძმა ნარკოტიკებზე დააკავეს? : ინტერვიუ / ი. ვაზაგაშვილი ; ესაუბრა მ. ბოქოლიშვილი // პრაიმტაიმი . - თბილისი, 2013. - 8 ივლისი. - N27. - გვ.13[MFN: 133977 ]
UDC: 343.61 + 343.102](479.22)
ანოტაცია: ზურაბ ვაზაგაშილის მკვლელობის გამოძიების მიმდინარეობასთან დაკავშირებით
თემატიკა: მკვლელობა ; გამოძიება .
ტუკვაძე, ლედი (ადვოკატი)
კანონიერი ქურდების ადვოკატის სკანდალური ისტორიები : ინტერვიუ / ლ. ტუკვაძე5 ; ესაუბრა მარიამ ნადირაძე // პრაიმტაიმი . - თბილისი, 2013. - 8 ივლისი. - N27. - გვ.14-15[MFN: 133978 ]
ანოტაცია: "ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის" ხელისუფლების მხრიდან ადვოკატზე განხორციელებული შანტაჟისა და ტერორის შესახებ
ზურაბიშვილი, დავით (განათლების მინისტრის მოადგილე)
ვფიქრობ, ბედუკაძეს სასჯელი მაინც უნდა დაკისრებოდა : ინტერვიუ / დ. ზურაბიშვილი ; ესაუბრა ქეთი ხატიაშვილი // პრაიმტაიმი . - თბილისი, 2013. - 8 ივლისი. - N27. - გვ.16-17[MFN: 133979 ]
ანოტაცია: ქვეყანაში მიმდინარე პოლიტიკური პროცესების შესახებ
პერსონალია: ბედუკაძე ვლადიმერ (ციხის ყოფილი თანამშრომელი); კბილაშვილი არჩილ (მთავარი პროკურორი); ივანიშვილი ბიძინა (პრემიერ-მინისტრი).
პრეზიდენტობის კანდიდატების სლოგანები და ხმაურიენი განცხადებები // პრაიმტაიმი . - თბილისი, 2013. - 8 ივლისი. - N27. - გვ.18-19[MFN: 133980 ]
• ბაღათურია, ჯონდი ("ქართული დასის" ლიდერი, კომენტარის ავტორი); ბურჯანაძე, ნინო ("დემოკრატიული საქართველოს" ლიდერი, პრეზიდენტობის კანდიდატი, კომენტარის ავტორი); ზურაბიშვილი, სალომე (პრეზიდენტობის კანდიდატი, კომენტარის ავტორი);
პერსონალია: მარგველაშვილი გიორგი (პრეზიდენტობის კანდიდატი); ნათელაშვილი შალვა ("ლეიბორისტული პარტიის" ლიდერი); ბურჭულაძე პაატა (მომღერალი); ბაქრაძე დავით (პარლამენტის წევრი).
"გამოძიება დასრულებულია!!! სააკაშვილის ბრალეულობა ძალიან მძაფრად იკვეთება" : ინტერვიუ / მ. არეშიძე ; ესაუბრა ნ. სამხარაძე // ალია . - თბილისი, 2013. - 19-22 ივლისი. - N84. - გვ.4-5[MFN: 133981 ]
UDC: 342.511(479.22)
ანოტაცია: ინტერვიუ კავკასიის საკითხებში ექსპერტ მამუკა არეშიძესთან მიხეილ სააკაშვილის დანაშაულებრივ ქმედებებზე
მოხსენიებული პირები: ივანიშვილი ბიძინა (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი); მერაბიშვილი ვანო (შინაგან საქმეთა ყოფილი მინისტრი, პატიმარი).
თემატიკა: პრეზიდენტები .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 13394 | 13395 | 13396 | 13397 | 13398 | 13399 | 13400 | 13401 | 13402 | 13403 | 13404 | შემდეგი » ბოლო »»