1. "მაგთიკომის" ხელშეწყობით წიგნი "საქართველო და ქართველები" გამოიცა // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2013. - 8 ივლისი. - N27. - გვ.3[MFN: 133972]
UDC:  94 + 002](479.22)
სურგულაძე, ნინო ("მაგთიკომის საზოგადოებასთან ურთიერთობის" დეპარტამენტის უფროსი", კომენტარის ავტორი);  აბაშიძე, ზაზა (ისტორიკოსი, კომენტარის ავტორი);  ჯანელიძე, ოთარ (ისტორიკოსი, წიგნის ავტორი);
თემატიკა:  ისტორია; წიგნები.
12 წლის მოზარდზე განხორციელებული ძალადობის ამსახველი კადრები პროკურატურას გადაეცა / მ. ბოქოლიშვილი // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2013. - 8 ივლისი. - N27. - გვ.4-5[MFN: 133973]
UDC:  373.5 + 343.541-053.2](479.22)
კერესელიძე, ირაკლი (სკოლის ადვოკატი, კომენტარის ავტორი);  ჩიგოგიძე, ქეთევან (ფსიქოლოგი, კომენტარის ავტორი);  კუბლაშვილი, მარიამ (ადვოკატი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  "ქართულ-ბრიტანულ აკადემიაში" მოზარდზე განხორციელებული ძალადობის შესახებ
თემატიკა:  ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებები; ბავშვები; ძალადობა.
არჩევნებამდე კბილაშვილს პოსტს დაატოვებინებენ / მ. ბოქოლიშვილი // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2013. - 8 ივლისი. - N27. - გვ.6-7[MFN: 133974]
ოქროპირიძე, ვახტანგ (ყოფილი პატიმარი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  მთავარი პროკურორის, არჩილ კბილაშვილის საქმესთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ბედუკაძე ვლადიმერ (ციხის ყოფილი თანამშრომელი).
სკანდალური სასამართლო პროცესი. რატომ გაუშვეს გაუპატიურებაში ეჭვმიტანილები და რას უამბობს "პრაიმტაიმს" გაუპატიურებული ბიჭი / მ. ნადირაძე // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2013. - 8 ივლისი. - N27. - გვ.8-9[MFN: 133975]
მარიდაშვილი, ზაზა (ადვოკატი, კომენტარის ავტორი);  ჯეირანაშვილი, გოჩა (ახალციხის რაიონული სასამართლოს თავმჯომარე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  შსს ბორჯომის რაიონულ სამმართველოში ახალგაზრდაზე სექსუალური ძალადობის განხორციელების ფაქტთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ხვედელიანი მამუკა (ბორჯომის შს სამმართველოს ყოფილი უფროსი).
თემატიკა:  სექსუალური ძალადობა.
საკრებულოს ახალი თავმჯდომარე გიორგი ტყემალაძე გახდება? / ხ. მგალობლიშვილი // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2013. - 8 ივლისი. - N27. - გვ.12[MFN: 133976]
UDC:  343.25(479.22)
იონათამიშვილი, კოკი (საკრებულოს ნაციონალური ფრაქციის ყოფილი თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);  სამუშია, ჯაბა (საკრებულოს წევრი, კომენტარის ავტორი);  კუკავა, კახა ("თავისუფალი საქართველოს" ლიდერი, კომენტარის ავტორი);  ტყემალაძე, გიორგი (ძველი თბილისის რეაბილიტაციის, ურბანული დაგეგმარების კომისიის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);  ზუმბაძე, გულიკო ("ქართული ოცნება - თბილისელების" წევრი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  თბილისის საკრებულოში მიმდინარე მოვლენების შესახებ
პერსონალია:  სამადაშვილი ზაალ (თბილისის საკრებულოს თავმჯდომარე).
თემატიკა:  თვითმმართველობის ორგანოები.
1. ვაზაგაშვილი, იური (ზურაბ ვაზაგაშვილის მამა)
ზურაბ ვაზაგაშვილის ძმა ნარკოტიკებზე დააკავეს? : ინტერვიუ / ი. ვაზაგაშვილი ; ესაუბრა მ. ბოქოლიშვილი // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2013. - 8 ივლისი. - N27. - გვ.13[MFN: 133977]
UDC:  343.61 + 343.102](479.22)
ანოტაცია:  ზურაბ ვაზაგაშილის მკვლელობის გამოძიების მიმდინარეობასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  მკვლელობა; გამოძიება.
1. ტუკვაძე, ლედი (ადვოკატი)
კანონიერი ქურდების ადვოკატის სკანდალური ისტორიები : ინტერვიუ / ლ. ტუკვაძე5 ; ესაუბრა მარიამ ნადირაძე // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2013. - 8 ივლისი. - N27. - გვ.14-15[MFN: 133978]
ანოტაცია:  "ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის" ხელისუფლების მხრიდან ადვოკატზე განხორციელებული შანტაჟისა და ტერორის შესახებ
1. ზურაბიშვილი, დავით (განათლების მინისტრის მოადგილე)
ვფიქრობ, ბედუკაძეს სასჯელი მაინც უნდა დაკისრებოდა : ინტერვიუ / დ. ზურაბიშვილი ; ესაუბრა ქეთი ხატიაშვილი // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2013. - 8 ივლისი. - N27. - გვ.16-17[MFN: 133979]
პერსონალია:  ბედუკაძე ვლადიმერ (ციხის ყოფილი თანამშრომელი); კბილაშვილი არჩილ (მთავარი პროკურორი); ივანიშვილი ბიძინა (პრემიერ-მინისტრი).
პრეზიდენტობის კანდიდატების სლოგანები და ხმაურიენი განცხადებები // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2013. - 8 ივლისი. - N27. - გვ.18-19[MFN: 133980]
ბაღათურია, ჯონდი ("ქართული დასის" ლიდერი, კომენტარის ავტორი);  ბურჯანაძე, ნინო ("დემოკრატიული საქართველოს" ლიდერი, პრეზიდენტობის კანდიდატი, კომენტარის ავტორი);  ზურაბიშვილი, სალომე (პრეზიდენტობის კანდიდატი, კომენტარის ავტორი);
პერსონალია:  მარგველაშვილი გიორგი (პრეზიდენტობის კანდიდატი); ნათელაშვილი შალვა ("ლეიბორისტული პარტიის" ლიდერი); ბურჭულაძე პაატა (მომღერალი); ბაქრაძე დავით (პარლამენტის წევრი).
"გამოძიება დასრულებულია!!! სააკაშვილის ბრალეულობა ძალიან მძაფრად იკვეთება" : ინტერვიუ / მ. არეშიძე ; ესაუბრა ნ. სამხარაძე // ალია. - თბილისი, 2013. - 19-22 ივლისი. - N84. - გვ.4-5[MFN: 133981]
ანოტაცია:  ინტერვიუ კავკასიის საკითხებში ექსპერტ მამუკა არეშიძესთან მიხეილ სააკაშვილის დანაშაულებრივ ქმედებებზე
მოხსენიებული პირები:  ივანიშვილი ბიძინა (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი); მერაბიშვილი ვანო (შინაგან საქმეთა ყოფილი მინისტრი, პატიმარი).
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 13394 | 13395 | 13396 | 13397 | 13398 | 13399 | 13400 | 13401 | 13402 | 13403 | 13404 |  შემდეგი »  ბოლო »»