• ფურცელაძე, ქეთინო (ქუთაისის 23-ე საჯარო საკოლის მასწავლებელი, კომენტარის ავტორი); ვახანია, ზურაბ (დიმიტრი უზნაძის სახელობის ფსიქოლოგიური ინსტიტუტის დირექტორის მოადგილე, აკადემიკოსი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: პედაგოგთა შრომის ანაზღაურების გაზრდასთან დაკავშირებით
ანოტაცია: ხელნაწერთა ეროვნული ინსტიტუტის დირექტორი, ისტორიკოსი საუბრობს ისტორიული ტაო-კლარჯეთის ტერიტორიაზე არსებული ქართული ისტორიული ტაძრების მძიმე მდგომარეობის შესახებ
წიგნიდან: წაგებული კაცი. წაგებული ქალი : [ლექსები] / ტარიელ ჭანტურია // ლიტერატურული გაზეთი. - თბილისი, 2013. - 5-18 ივლისი. - N100. - გვ.4-5[MFN: 134212]
შინაარსი: ღმერთო...; ლექსი - ნაღდი პოეტების; ცა...ცა...; თქვენ ათასნაირ ღვინოს სვამთ...; თამაში...; რუსთაველმა გამზარდა და...; თვითკრიტიკული ლექსპრომტი; ეს სიცოცხლე - წელი, წელი...; როგორც გვაოცებს მეტეორიტი...; თვალიც ბევრჯერ დამისველდა...; მეძინა შენთან, და სიზმარში...; ადამიანის სიცოცხლე...; ვის რად უყვარს მიწა უფრო...; ფერმიხდილი, ვალმოხდილი...; ვცდილობ, ჩემი ცხოვრების...; ჯიბეცარიელი ლექსპრომტი; პოლემიკის რეჟიმში; მატარებლით, თვითმფრინავით...; მუნათი; ლექსპრმტი აფრენის წინ; ცოლი; ჯერ კიდევ როდის შემეყარა; ისევ ინფანტილური...; გამოსვლა ეგვიპტით; ინფანტილური; დაიწყო სიყვარულის გლობალური დათბობა
"რექტორმა სოციალურ და პოლიტიკურ მეცნიერებათა ფაკულტეტი ლიდერების თავშესაფრად აქცია". დღეს არჩეული დეკანისა და თსუ-ს რექტორის დავას სასამართლო გადაწყვეტს : ინტერვიუ / რევაზ ჯორბენაძე ; ესაუბრა თამთა კაკაურიძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 18 აპრილი. - N101. - გვ.5[MFN: 134213]
ანოტაცია: თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სოციალურ და პოლიტიკურ მეცნიერებათა ფაკულტეტის დეკანის მოადგილე, ფსიქოლოგიის მიმართულების სრული პროფესორი საუბრობს თსუ-ს რექტორთან დაპირისპირების მიზეზებზე
ანოტაცია: საქართველოს ჯანდაცვის მინისტრის მოადგილე საუბრობს საქართველოში ცე-ჰეპატიტის დიაგნოსტიკისა და მკურნალობის რამდენიმე პროგრამული ღონიძიების განხორციელების შესახებ
წავა თუ არა თანამდებობიდან კბილაშვილი. რატომ არ გაითვალისწინა მთავარმა პროკურორმა პრემიერის მოთხოვნა / ნ.დოლიძე // ყველა სიახლე. - თბილისი, 2013. - 10-16 ივლისი. - N28. - გვ.2[MFN: 134217]