მასწავლებლებს ხელფასი მოემატათ, მაგრამ მანდატურებს მაინც ჩამორჩებიან / მარი ოთარაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 18 პარილი. - N101. - გვ.3[MFN: 134210]
UDC:  37.091.321 + 331.2](479.22)
ფურცელაძე, ქეთინო (ქუთაისის 23-ე საჯარო საკოლის მასწავლებელი, კომენტარის ავტორი);  ვახანია, ზურაბ (დიმიტრი უზნაძის სახელობის ფსიქოლოგიური ინსტიტუტის დირექტორის მოადგილე, აკადემიკოსი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  პედაგოგთა შრომის ანაზღაურების გაზრდასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  პედაგოგები; ხელფასები.
1. კუდავა, ბუბა
ბუბა კუდავა: ძეგლების გადასარჩენად თითოეული დღე გადამწყვეტია : ინტერვიუ / ბუბა კუდავა ; ესაუბრა სალომე სარიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 18 აპრილი. - N101. - გვ.4[MFN: 134211]
UDC:  27-523.4(=353.1)(560)
ანოტაცია:  ხელნაწერთა ეროვნული ინსტიტუტის დირექტორი, ისტორიკოსი საუბრობს ისტორიული ტაო-კლარჯეთის ტერიტორიაზე არსებული ქართული ისტორიული ტაძრების მძიმე მდგომარეობის შესახებ
თემატიკა:  ქართული ტაძრები საზღვარგარეთ.
1. ჭანტურია, ტარიელ
წიგნიდან: წაგებული კაცი. წაგებული ქალი : [ლექსები] / ტარიელ ჭანტურია // ლიტერატურული გაზეთი. - თბილისი, 2013. - 5-18 ივლისი. - N100. - გვ.4-5[MFN: 134212]
შინაარსი:  ღმერთო...; ლექსი - ნაღდი პოეტების; ცა...ცა...; თქვენ ათასნაირ ღვინოს სვამთ...; თამაში...; რუსთაველმა გამზარდა და...; თვითკრიტიკული ლექსპრომტი; ეს სიცოცხლე - წელი, წელი...; როგორც გვაოცებს მეტეორიტი...; თვალიც ბევრჯერ დამისველდა...; მეძინა შენთან, და სიზმარში...; ადამიანის სიცოცხლე...; ვის რად უყვარს მიწა უფრო...; ფერმიხდილი, ვალმოხდილი...; ვცდილობ, ჩემი ცხოვრების...; ჯიბეცარიელი ლექსპრომტი; პოლემიკის რეჟიმში; მატარებლით, თვითმფრინავით...; მუნათი; ლექსპრმტი აფრენის წინ; ცოლი; ჯერ კიდევ როდის შემეყარა; ისევ ინფანტილური...; გამოსვლა ეგვიპტით; ინფანტილური; დაიწყო სიყვარულის გლობალური დათბობა
1. ჯორბენაძე, რევაზ
"რექტორმა სოციალურ და პოლიტიკურ მეცნიერებათა ფაკულტეტი ლიდერების თავშესაფრად აქცია". დღეს არჩეული დეკანისა და თსუ-ს რექტორის დავას სასამართლო გადაწყვეტს : ინტერვიუ / რევაზ ჯორბენაძე ; ესაუბრა თამთა კაკაურიძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 18 აპრილი. - N101. - გვ.5[MFN: 134213]
ანოტაცია:  თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სოციალურ და პოლიტიკურ მეცნიერებათა ფაკულტეტის დეკანის მოადგილე, ფსიქოლოგიის მიმართულების სრული პროფესორი საუბრობს თსუ-ს რექტორთან დაპირისპირების მიზეზებზე
პერსონალია:  კვიტაშვილი ალექსანდრე (თსუ-ს რექტორი).
ორგანიზაცია:  თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი.
1. ჯაში, მარიამ
მინისტრის მოადგილე: ჯანდაცვა ცე-ჰეპატიტის მკურნალობის გაიაფებაზე მუშაობს : ინტერვიუ / მარიამ ჯაში ; ესაუბრა თათია ჩაფიჩაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 18 აპრილი. - N101. - გვ.6,11[MFN: 134214]
UDC:  616.36-002(479.22)
ანოტაცია:  საქართველოს ჯანდაცვის მინისტრის მოადგილე საუბრობს საქართველოში ცე-ჰეპატიტის დიაგნოსტიკისა და მკურნალობის რამდენიმე პროგრამული ღონიძიების განხორციელების შესახებ
თემატიკა:  ჰეპატიტი.
1. ჯავახიშვილი, კატო
თეთრი მიწა; ჯვარედინი; ფრანი; მკვლელები : [ლექსები] / კატო ჯავახიშვილი // ლიტერატურული გაზეთი. - თბილისი, 2013. - 5-18 ივლისი. - N100. - გვ.1,12[MFN: 134215]
1. ოლქიშვილი, მარი
"კამიკაძე ლოჯია" ვენეციის 55-ე ბიენალეზე / მარი ოლქიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 18 აპრილი. - N101. - გვ.6[MFN: 134216]
UDC:  72(479.22) + 069.9
თურმანიძე, გვანცა (ქართული პროექტის მენეჯერი);
ანოტაცია:  არაფორმალური არქიტექტურის ვენეციის 55-ე ბიენალეზე ქართული პროექტის "კამიკაძე ლოჯიას" წარდგენის შესახებ
პერსონალია:  სუმბაძე გიო (მხატვარი); მიზანდარი მარინე (ქართული პროექტის კურატორი, საქართველოს კულტურის მინისტრის პირველი მოადგილე); ლუტიძე ნიკოლოზ (პროექტის მონაწილე); პატაშური გელა (პროექტის მონაწილე); ჯორჯაძე თეა (პროექტის მონაწილე).
ორგანიზაცია:  ბულიონი, მხატვართა ჯგუფი.
თემატიკა:  ქართული არქიტექტურა; საერთაშორისო გამოფენები.
წავა თუ არა თანამდებობიდან კბილაშვილი. რატომ არ გაითვალისწინა მთავარმა პროკურორმა პრემიერის მოთხოვნა / ნ.დოლიძე // ყველა სიახლე. - თბილისი, 2013. - 10-16 ივლისი. - N28. - გვ.2[MFN: 134217]
ანოტაცია:  პატიმართა წამების ასმახველი ვიდეოკადრების გამავრცელებლის ვლადიმერ ბედუკაძის საპროცესო გარიგებით გათავისუფლების შესახებ
პერსონალია:  ბედუკაძე ვლადიმერ (პატიმართა წამებაში ბრალდებული); კბილაშვილი არჩილ (მთავარი პროკურორი); ივანიშვილი ბიძინა (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი).
1. მეგრელიშვილი, გურამ
აპოლონის სიზმარი : [მოთხრობა] / გურამ მეგრელიშვილი // ლიტერატურული გაზეთი. - თბილისი, 2013. - 5-18 ივლისი. - N100. - გვ.6-7[MFN: 134218]
თემატიკა:  ქართული პრზა.
1. გიგაშვილი, ვაჟა
"ლიტერატურული გაზეთის" ანკეტა : ინტერვიუ / ვ. გიგაშვილი // ლიტერატურული გაზეთი. - თბილისი, 2013. - 5-18 ივლისი. - N100. - გვ.8-9[MFN: 134219]
ანოტაცია:  მწერლის საუბარი მწერალთა სახლისა და საკუთარი შემოქმედების შესახებ
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 13417 | 13418 | 13419 | 13420 | 13421 | 13422 | 13423 | 13424 | 13425 | 13426 | 13427 |  შემდეგი »  ბოლო »»