ყველაზე იაფი როუმინგული მომსახურება "მაგთიკომისგან" : ინტერვიუ / ნინო სურგულაძე ; ესაუბრა მარიამ ხიდაშელი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 1 აგვისტო. - N203. - გვ.7[MFN: 134373]
UDC:  621.395(479.22)
ანოტაცია:  "მაგთიკომის" საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსი საუბრობს "მაგთიკომის" ახალი პროდუქტის "იაფი როუმინგის" შესახებ
რუსეთში უკვე 1,8 მლნ ბოთლი მინერალური წყალი გაიგზავნა / მარი ჩიტაია // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 1 აგვისტო. - N203. - გვ.8[MFN: 134374]
UDC:  663.6 + 339.564](479.22)
კისტევი, დიმიტრი (ექსპორტის საკითხებში "საირმის" დირექტორი, კომენტარის ავტორი);  ქურდოვანიძე, გიგა (სურსათის ეროვნული სააგენტოს საზოგადოებასთან ურთიერთობის დეპარტამენტის უფროსი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  რუსეთში ქართული მინერალური წყლების ექსპორტისა და მათი ფალსიფიკაციის შესაძლებლობის შესახებ
თემატიკა:  მინერალური წყლები; ექსპორტი.
სტიქიისგან მიყენებული ზარალი 4 მილიონს აჭარბებს / ნატა გიორგაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 1 აგვისტო. - N203. - გვ.8[MFN: 134375]
UDC:  551.577.6 + 908](479.22)
ოსიაშვილი, ჯონი (გურჯაანის რაიონის გამგებელი, კომენტარის ავტორი);  ნარმანია, დავით (რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  საქართველოს რეგიონებში მომხდარი სტიქიური მოვლენების შედეგად მიღებული ზარალის შესახებ
თემატიკა:  სტიქიური მოვლენები; საქართველოს რეგიონები.
ეკონომიკურ უკუსვლაში ეროვნულ ბანკს ადანაშაულებენ / მაკა ხარაზიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 1 აგვისტო. - N203. - გვ.9[MFN: 134376]
ჯაფარიძე, ზურაბ ("ნაციონალური მოძრაობის" წარმომადგენელი, კომენტარის ავტორი);  არჩვაძე, სოსო (ექსპერტი, კომენტარის ავტორი);  სილაგაძე, ავთო (ექსპერტი, კომენტარის ავტორი);  გიორხელიძე, დემურ (ექსპერტი, კომენტარის ავტორი);