ყველაზე იაფი როუმინგული მომსახურება "მაგთიკომისგან" : ინტერვიუ / ნინო სურგულაძე ; ესაუბრა მარიამ ხიდაშელი // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 1 აგვისტო. - N203. - გვ.7[MFN: 134373 ]
UDC: 621.395(479.22)
ანოტაცია: "მაგთიკომის" საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსი საუბრობს "მაგთიკომის" ახალი პროდუქტის "იაფი როუმინგის" შესახებ
რუსეთში უკვე 1,8 მლნ ბოთლი მინერალური წყალი გაიგზავნა / მარი ჩიტაია // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 1 აგვისტო. - N203. - გვ.8[MFN: 134374 ]
UDC: 663.6 + 339.564](479.22)
• კისტევი, დიმიტრი (ექსპორტის საკითხებში "საირმის" დირექტორი, კომენტარის ავტორი); ქურდოვანიძე, გიგა (სურსათის ეროვნული სააგენტოს საზოგადოებასთან ურთიერთობის დეპარტამენტის უფროსი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: რუსეთში ქართული მინერალური წყლების ექსპორტისა და მათი ფალსიფიკაციის შესაძლებლობის შესახებ
თემატიკა: მინერალური წყლები ; ექსპორტი .
გიორგაძე, ნატა
სტიქიისგან მიყენებული ზარალი 4 მილიონს აჭარბებს / ნატა გიორგაძე // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 1 აგვისტო. - N203. - გვ.8[MFN: 134375 ]
UDC: 551.577.6 + 908](479.22)
• ოსიაშვილი, ჯონი (გურჯაანის რაიონის გამგებელი, კომენტარის ავტორი); ნარმანია, დავით (რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: საქართველოს რეგიონებში მომხდარი სტიქიური მოვლენების შედეგად მიღებული ზარალის შესახებ
თემატიკა: სტიქიური მოვლენები ; საქართველოს რეგიონები .
ეკონომიკურ უკუსვლაში ეროვნულ ბანკს ადანაშაულებენ / მაკა ხარაზიშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 1 აგვისტო. - N203. - გვ.9[MFN: 134376 ]
• ჯაფარიძე, ზურაბ ("ნაციონალური მოძრაობის" წარმომადგენელი, კომენტარის ავტორი); არჩვაძე, სოსო (ექსპერტი, კომენტარის ავტორი); სილაგაძე, ავთო (ექსპერტი, კომენტარის ავტორი); გიორხელიძე, დემურ (ექსპერტი, კომენტარის ავტორი);