თემატიკა:  განათლება; ერთიანი ეროვნული გამოცდები.
ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი // თბილისის უნივერსიტეტი. - , 2008. - 31 მარტი. - N4. - გვ.3[MFN: 1348]
UDC:  378.4(479.22) + 001(479.22)
ანოტაცია:  თსუ-სა და მიხეილ ნოდიას სახელობის გეოფიზიკის ინსტიტუტს შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმის გაფორმების შესახებ
თემატიკა:  თსუ; სამეცნიერო ურთიერთობები.
1. ტლაშაძე, თეო
თეო ტლაშაძის და პოლიტიკური დევნის მსხვერპლი გახდა : ინტერვიუ / თეო ტლაშაძე ; ესაუბრა თამთა ქარჩავა // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 2 თებერვალი. - N28. - გვ.1,6[MFN: 1349]
ანოტაცია:  მოძრაობა "ერთიანი საქართველოსათვის" წევრი საუბრობს საპრეზიდენტო არჩევნებზე, შიდა ქართლის საარჩევნო უბნებში განხორციელებულ სპეცოპერაციასა და პოლიტიკურ ზეწოლაზე, რომელიც განხორციელდა მისი ოჯახის წევრის მიმართ
მოხსენიებული პირები:  ოქრუაშვილი ირაკლი (თავდაცვის ყოფილი მინისტრი); ქარელი მიხეილ (შიდა ქართლის ყოფილი გუბერნატორი); ვარძელაშვილი ლადო (კულტურის მინისტრის მოადგილე).
საკვანძო სიტყვები:  საპრეზიდენტო არჩევნები; დარღვევები არჩევნებზე.
1. კონკურსები და ტრენინგის პროგრამა ახალგაზრდა მეცნიერთათვის // ახალი განათლება. - თბ., 2008. - 10-16 აპრილი. - 14(404). - გვ.3[MFN: 1350]
UDC:  06.063(479.22)
ორგანიზაცია:  საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდი.
1. ჯორბენაძე, თეონა
ხელოვნებით გადარჩენილი მომავალი - ქველმოქმედების უნიკალური გზა / მოამზადა ლალი ჯელაძემ // ახალი განათლება. - თბ., 2008. - 10-16 აპრილი. - 14(404). - გვ.6-7[MFN: 1351]
UDC:  7.072(479.22)
პერსონალია:  ჯორბენაძე თეონა (ფონდ "იავნანას" სამხატვრო ხელმძღვანელი).
მემორანდუმის პუნქტობრივი განხილვა დაიწყო // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 2 თებერვალი. - N28. - გვ.2[MFN: 1352]
ანოტაცია:  ხელისუფლებისა და ოპოზიციის პირველი შეხვედრის შედეგებზე კომენტარს აკეთებენ პარლამენტის უმრავლესობის წარმომადნენლები
პერსონალია:  მაჭავარიანი მიხეილ (პარლამენტის ვიცე-სპიკერი); კუბლაშვილი პავლე (პარლამენტარი); ბეჟაშვილი ლევან (პარლამენტის იურიდიული კომიტეტის თავჯდომარე).
როდის დასრულდება უძრაობის პერიოდი მეცნიერთათვის? // თბილისის უნივერსიტეტი. - , 2008. - 31 მარტი. - N4. - გვ.4[MFN: 1353]
UDC:  001(479.22) + 378.4(479.22)
ანოტაცია:  თსუ-ში გამართული საბუნებისმეტყველო მეცნიერებათა აკადემიის გაფართოებულო სხდომის შესახებ
მოხსენიებული პირები:  გორდეზიანი დავითი (მათემატიკოსი, პროფესორი); ხუბუა გიორგი (თსუ-ის რექტორი, პროფესორი ).
თემატიკა:  მეცნიერება; თსუ.
1. კახიძე, ნათელა
სააზროვნო უნარების განვითარება მოსწავლეებში // ახალი განათლება. - თბ., 2008. - 10-16 აპრილი. - 14(404). - გვ.11[MFN: 1354]
ანოტაცია:  აზროვნების განვითარება სასკოლო ასაკის ბავშვებში
"მიშა ნაციონალური მოძრაობის გამო თავს არ მოიკლავს. სოსო ცინცაძის აზრით, ოპოზიციას ხელისუფლების დაბალანსების დიდი შანსი აქვს" : ინტერვიუ / სოსო ცინცაძე ; ესაუბრა ნინო მიქიაშვილი // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 2 თებერვალი. - N28. - გვ.3[MFN: 1355]
ანოტაცია:  პოლიტოლოგი საუბრობს სამთავრობო ცვლილებებსა და საზოგადოებაში მიმდინარე პროცესებზე
პერსონალია:  პატარკაციშვილი ბადრი (ბიზნესმენი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ბეჟუაშვილი გელა (საგარეო საქმეთა ყოფილი მინისტრი).
თემატიკა:  პოლიტიკა; მთავრობა; საკადრო ცვლილებები.
1. ქადარია, აზა
ანა კალანდაძის "ლაჰილზე ისევ დიდებული და სავსე მთვარეა" // ახალი განათლება. - თბ., 2008. - 10-16 აპრილი. - 14(404). - გვ.11[MFN: 1356]