"მანამდე იყო სიტყვიერი შეურაცხყოფა, რაც, სამწუხაროდ, გადაღებული არ არის". 19 აპრილის აქციაზე დაზარალებული ჟურნალისტი აცხადებს, რომ მას კამერა გიგი უგულავას დაცვის წევრმა დაუზიანა / სალომე სარიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 22 აპრილი. - N105. - გვ.3[MFN: 134790]
ანოტაცია: "ნაციონალური მოძრაობის" 19 აპრილის საპროტესტო აქციაზე მომხდარი ინციდენტის შესახებ ტელეკომპანია "თრიალეთის" ჟურნალისტსა და გიგი უგულავას დაცვის ერთ-ერთ წევრს შორის
დავით საგანელიძე: "ივანიშვილს ქვეყანაში ნებისმიერ პოლიტიკურ პროცესზე სერიოზული გავლენა ექნება" : ინტერვიუ / დავით საგანელიძე ; მაია აბაიაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 8 აგვისტო. - N209. - გვ.3,11[MFN: 134792]
"ხელისუფლება ან პასუხს აგებინებს ამ ადამიანებს, ან მე თვითონ ვიმოქმედებ". ყოფილი პოლიტპატიმარი მოქმედი პროკურორების დასჯას ითხოვს : ინტერვიუ / ზურაბ გელაშვილი ; ესაუბრა თამთა კაკაურიძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 22 აპრილი. - N105. - გვ.3,11[MFN: 134793]
ანოტაცია: "ყინწვისის საქმეში" ბრალდებული, ყოფილი პოლიტპატიმარი საუბრობს ცნობილი სპეცოპერაციის დეტალებსა და იმ მაღალჩინოსნების შესახებ, რომლებიც მონაწილეობდნენ მის წამებასა და დასჯაში
შს მინისტრი რუსეთ-საქართველოს ომის დროს დაღუპულ პოლიციელთა ოჯახის წევრებს შეხვდა : ინფორმაცია // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 8 აგვისტო. - N209. - გვ.3[MFN: 134794]
"მე არასოდეს მომითხოვია სამცხე-ჯავახეთის საქართველოდან გამოყოფა". ვაჰაგან ჩახალიანის თქმით, სამცხე-ჯავახეთში ყველაფერი რიგზეა, იქ ასეთი სტაბილურობა არასოდეს ყოფილა, როგორიც ახლაა : ინტერვიუ / ვაჰაგან ჩახალიანი ; ესაუბრა ვახო შამუგია // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 22 აპრილი. - N105. - გვ.5-6[MFN: 134797]
ანოტაცია: ყოფილი პატიმარი საუბრობს მისი დაპატიმრების მიზეზებზე, საქართველოს სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში არსებულ ვითარებასა და ეთნიკური უმცირესობების მდგომარეობაზე საქართველოში
ანოტაცია: საპარლამენტო უმცირესობის წევრი საუბრობს 19 აპრილს "ნაციონალური მოძრაობის" მიერ ორგანიზებულ აქციაზე გაკეთებული განცხადების შესახებ ახალი ეროვნული მოძრაობის დაწყებასთან დაკავშირებით