[დ.მედვედევის ინტერვიუს შესახებ რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობებზე] / მაია აბაიაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 8 აგვისტო. - N209. - გვ.2[MFN: 134789]
ვარდოსანიძე, ლადო (არქიტექტორი, კომენტარის ავტორი);  ბურჯანაძე, გია (მსახიობი, კომენტარის ავტორი);  თორაძე, გოგი (რეჟისორი, კომენტარის ავტორი);  ანთაძე, ია (მედიაექსპერტი, კომენტარის ავტორი);  ჩიტაძე, ნიკა (პოლიტოლოგი, კომენტარის ავტორი);
პერსონალია:  მედვედევი დიმიტრი (რუსეთის პრემიერ-მინისტრი).
1. სარიშვილი, სალომე
"მანამდე იყო სიტყვიერი შეურაცხყოფა, რაც, სამწუხაროდ, გადაღებული არ არის". 19 აპრილის აქციაზე დაზარალებული ჟურნალისტი აცხადებს, რომ მას კამერა გიგი უგულავას დაცვის წევრმა დაუზიანა / სალომე სარიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 22 აპრილი. - N105. - გვ.3[MFN: 134790]
UDC:  323.233 + 070.422](479.22)
საჯაია, ნიკა (ტელეკომპანია "თრიალეთის" ჟურნალისტი, კომენტარის ავტორი);  შათირიშვილი, თეა (თბილისის მერიის პრესსამსახურის თანამშრომელი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  "ნაციონალური მოძრაობის" 19 აპრილის საპროტესტო აქციაზე მომხდარი ინციდენტის შესახებ ტელეკომპანია "თრიალეთის" ჟურნალისტსა და გიგი უგულავას დაცვის ერთ-ერთ წევრს შორის
თემატიკა:  საპროტესტო აქციები; ჟურნალისტები.
ომიდან 5 წლის შემდეგ ახალგორში / მარი ოთარაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 8 აგვისტო. - N209. - გვ.3,11[MFN: 134791]
UDC:  94(470:479)"2008.08"
ანოტაცია:  2008 წლის ომის შესახებ - ახალგორელების მოგონებები
თემატიკა:  რუსეთ-საქართველოს ომი.
1. საგანელიძე, დავით (პარლამენტარი, უმრავლესობის ლიდერი)
დავით საგანელიძე: "ივანიშვილს ქვეყანაში ნებისმიერ პოლიტიკურ პროცესზე სერიოზული გავლენა ექნება" : ინტერვიუ / დავით საგანელიძე ; მაია აბაიაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 8 აგვისტო. - N209. - გვ.3,11[MFN: 134792]
UDC:  323 + 324]479.22)
ანოტაცია:  პოლიტიკური პროცესების შესახებ
მოხსენიებული პირები:  ივანიშვილი ბიძინა (პრემიერ-მინისტრი).
თემატიკა:  საშინაო პოლიტიკა; არჩევნები.
1. გელაშვილი, ზურაბ
"ხელისუფლება ან პასუხს აგებინებს ამ ადამიანებს, ან მე თვითონ ვიმოქმედებ". ყოფილი პოლიტპატიმარი მოქმედი პროკურორების დასჯას ითხოვს : ინტერვიუ / ზურაბ გელაშვილი ; ესაუბრა თამთა კაკაურიძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 22 აპრილი. - N105. - გვ.3,11[MFN: 134793]
UDC:  351.865 + 323.28](479.22)
ანოტაცია:  "ყინწვისის საქმეში" ბრალდებული, ყოფილი პოლიტპატიმარი საუბრობს ცნობილი სპეცოპერაციის დეტალებსა და იმ მაღალჩინოსნების შესახებ, რომლებიც მონაწილეობდნენ მის წამებასა და დასჯაში
პერსონალია:  სუბელიანი ივერი (პოლკოვნიკი, წამების მოწმე); ხიზანაიძე დავით (პროკურორი); ჭანკოტაძე პროკოფი (პროკურორი); ნაღებაძე დავით (პროკურორი); ფაცაცია ოლეგ (სასჯელაღსრულების N8 დაწესებულების ხელმძღვანელი).
თემატიკა:  სპეცოპერაციები; პოლიტპატიმრები.
1. შს მინისტრი რუსეთ-საქართველოს ომის დროს დაღუპულ პოლიციელთა ოჯახის წევრებს შეხვდა : ინფორმაცია // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 8 აგვისტო. - N209. - გვ.3[MFN: 134794]
პერსონალია:  ღარიბაშვილი ირაკლი (შინაგან საქმეთა მინისტრი).
"სამხრეთ ოსეთში რუსეთი რეზერვაციას ქმნის" / მაია აბაიაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 8 აგვისტო. - N209. - გვ.5[MFN: 134795]
UDC:  323.173 + 327(470:479.22)
არეშიძე, მამუკა (ექსპერტი კავკასიის საკითხებში, კომენტარის ავტორი);  ვოლსკი, გიორგი (პარლამენტარი, კომენტარის ავტორი);  მალაშხია, შოთა (პარლამენტარი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ცხინვალის რეგიონში მავთულხლართების გაბმის შესახებ - გამოხმაურება დ. მედვედევის ინტერვიუზე
თემატიკა:  კონფლიქტური რეგიონები; რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობები.
ირაკლი ოქრუაშვილის მორიგი თავდასხმა ნაციონალებზე ; შ. მარსაგიშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 19 აგვისტო. - N195. - გვ.4[MFN: 134796]
სამადაშვილი, მერაბ (ბიზნესმენი, კომენტარის ავტორი);  ტლაშაძე, თეო (ყოფილი დეპუტატი, კომენტარის ავტორი);
პერსონალია:  ოქრუაშვილი ირაკლი (ბიზნესმენი).
თემატიკა:  პოლიტიკური პარტიები.
1. ჩახალიანი, ვაჰაგან
"მე არასოდეს მომითხოვია სამცხე-ჯავახეთის საქართველოდან გამოყოფა". ვაჰაგან ჩახალიანის თქმით, სამცხე-ჯავახეთში ყველაფერი რიგზეა, იქ ასეთი სტაბილურობა არასოდეს ყოფილა, როგორიც ახლაა : ინტერვიუ / ვაჰაგან ჩახალიანი ; ესაუბრა ვახო შამუგია // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 22 აპრილი. - N105. - გვ.5-6[MFN: 134797]
UDC:  343.81 + 323.15(479.22)
ანოტაცია:  ყოფილი პატიმარი საუბრობს მისი დაპატიმრების მიზეზებზე, საქართველოს სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში არსებულ ვითარებასა და ეთნიკური უმცირესობების მდგომარეობაზე საქართველოში
თემატიკა:  სასჯელაღსრულების დაწესებულებები; ეთნიკური უმცირესობები.
1. ვაშაძე, გიორგი
19 აპრილის სიურპრიზები და სიახლეები : ინტერვიუ / გიორგი ვაშაძე ; ესაუბრა სალომე სიგუა // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 22 აპრილი. - N105. - გვ.6[MFN: 134798]
UDC:  329(479.2)
ანოტაცია:  საპარლამენტო უმცირესობის წევრი საუბრობს 19 აპრილს "ნაციონალური მოძრაობის" მიერ ორგანიზებულ აქციაზე გაკეთებული განცხადების შესახებ ახალი ეროვნული მოძრაობის დაწყებასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  პოლიტიკური პარტიები და მოძრაობები; საპროტესტო აქციები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 13475 | 13476 | 13477 | 13478 | 13479 | 13480 | 13481 | 13482 | 13483 | 13484 | 13485 |  შემდეგი »  ბოლო »»