[საქართველოს პრემიერ-მინისტრის რეაქციის შესახებ პრეზიდენტის გამოსვლასთან დაკავშირებით ბათუმში ამერიკის შეერთებული შტატების სამხედრო საზღვაო ხომალდზე მიღების დროს] / მაია აბაიაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 13 აგვისტო. - N214. - გვ.2[MFN: 134835]
მარტოხელა ბიბლიოთეკართა სახლზე მოთხოვნა იზრდება : ინტერვიუ / ც. კალმახელიძე ; ესაუბრა მ. ნამორაძე // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 21 აგვისტო. - N197. - გვ.7[MFN: 134836]
• გაბიცინაშვილი, მათე (თსუ-ს სტუდენტი, მოძრაობა "ლაბორატორია 1918"-ის წევრი, კომენტარის ავტორი); ლორთქიფანიძე, ლევან (თსუ-ს სტუდენტი, კომენტარის ავტორი); ჩოხელი, ლევან (თსუ-ს სტუდენტური თვითმმართველობის ვიცე-პრეზიდენტი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტების დამოკიდებულების შესახებ რექტორის არჩევნებთან დაკავშირებით
ქართველ პოლიციელთა ტრიუმფი ოლიმპიადაზე. შინაგან საქმეთა სამინისტროს ნაკრები ბელფასტიდან რეკორდული რაოდენობის მედლებით დაბრუნდა // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 13 აგვისტო. - N214. - გვ.3[MFN: 134839]
• ბაბუაძე, სულხან (შინაგან საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენელი, კომენტარის ავტორი); იმერლიშვილი, ედუარდ (ჩემპიონი კრივში, შინაგან საქმეთა მინისტრის პირადი დაცვის წევრი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: ირლანდიაში, ქალაქ ბელფასტში "მსოფლიო პოლიციის და სახანძრო სამსახურის სპორტულ ოლიმპიადაზე" ქართული დელეგაციის წარმატების შესახებ სპორტის სხვადასხვა სახეობებში
• პაიჭაძე, ხათუნა (პროკურატურის პრესსამსახურის უფროსი, კომენტარის ავტორი); სამუშია, ლევან (ასლან აბაშიძის ადვოკატი, კომენტარის ავტორი); აბაშიძე, გიორგი (ასლან აბაშიძის შვილი, ბათუმის ყოფილი მერი, კომენტარის ავტორი); ბერძენიშვილი, ლევან (საპარლამენტო უმრავლესობის წევრი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: ასლან აბაშიძის საქართველოში დაბრუნების შემთხვევაში მისი დაპატიმრების შესაძლებლობის შესახებ
სიჩუმე დიდი ცვლილების წინ - რა მოხდება სემეკში / ელზა წიკლაური // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 13 აგვისტო. - N214. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N31. - გვ.5,7[MFN: 134841]
არჩევნების შემდეგ ბიზნესმენებთან საპროცესო გარიგება აღარ დადებულა / ელზა წიკლაური // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 13 აგვისტო. - N214. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N31. - გვ.5,11[MFN: 134842]
• ბეგიაშვილი, დავით (საინიციატივო ჯგუფის "ბიზნესმენები საქართველოში თავისუფალი ბიზნესისთვის" კოორდინატორი, კომენტარის ავტორი); ცისკარიშვილი, სოსო (ექსპერტი ეკონომიკის საკითხებში, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: ხელისუფლების შეცვლის შემდეგ ბიზნესმენების დაკავების, საპროცესო გარიგებების შეწყვეტისა და დაზარალებული ბიზნესმენების საქმეების გამოძიების პრობლემებთან დაკავშირებით
ლაშა ღლონტი ფესტივალზე მიიწვიეს : ინტერვიუ / ლ. ღლონტი ; ესაუბრა ე. ირემაშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 21 აგვისტო. - N197. - გვ.8,12[MFN: 134843]
უამინდობამ თითო საოჯახო სასტუმრო უკვე 2-3 ათასი ლარით აზარალა / ელზა წიკლაური // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 13 აგვისტო. - N214. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N31. - გვ.6[MFN: 134844]