რატომ ეწინააღმდეგებიან თბილისის აეროპორტისთვის გამსახურდიას სახელის მინიჭებას / შ. მარსაგიშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 20 აგვისტო. - N196. - გვ.2[MFN: 134847]
• მაჭავარიანი, ნათელა (თბილისის საკრებულოს სახელდებისა და სიმბოლიკის კომისიის თავმჯდომარე); კუკავა, კახა (პარტია "თავისუფალი საქართველოს ლიდერი"); გამსახურდია, ცოტნე (პრეზიდენტ ზვიად გამსახურდიას ვაჟი);
უხარისხო ბითუმი ქვეყნის საზღვრებს ვეღარ გადმოკვეთს / ნატა გიორგაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 13 აგვისტო. - N214. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N31. - გვ.9[MFN: 134849]
• მთვრალაშვილი, ვანო (ნავთობპროდუქტების იმპორტიორთა კავშირის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: ნავთობპროდუქტების იმპორტიორთა კავშირის მიერ ავტომანქანებისთვის განკუთვნილი საცხებ-საპოხი მასალების ხარისხის გაკონტროლების რეკომენდაციის გაცემის შესახებ
რატომ გაძვირდა მხოლოდ პომიდორი და ისიც მარტო თბილისში? / მარი ჩიტაია // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 13 აგვისტო. - N214. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N31. - გვ.10[MFN: 134851]
• ქოროღლიშვილი, ზურაბ ("მწვანეთა მოძრაობის" წარმომადგენელი, კომენტარის ავტორი); ქოროღლიშვილი, ალექსი (წავკისის საინიციატივო ჯგუფის წევრი, კომენტარის ავტორი); შიხიაშვილი, ირაკლი (თბილისის საკრებულოს თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი); ქოქრაშვილი, გიორგი (მერიის ეკოლოგიისა და გამწვანების სამსახურის უფროსი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: თბილისის მასშტაბით მწვანე საფარის გაჩეხვის პრობლემასთან დაკავშირებით
საჯარო უწყებებში უფრო მეტი ადამიანი მიიღეს, ვიდრე გაათავისუფლეს // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 13 აგვისტო. - N214. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N31. - გვ.11[MFN: 134853]
ანოტაცია: "საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს" კვლევა 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ საჯარო სამსახურში მომხდარი საკადრო ცვლილებების შესახებ
ბათიაშვილი ხელისუფლებას რუსეთთან სერიოზული მოლაპარაკებებისკენ მოუწოდებს : ინტერვიუ / ირაკლი ბათიაშვილი ; ესაუბრა სალომე სარიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 13 აგვისტო. - N214. - გვ.16[MFN: 134854]
[არჩევნებზე ადმინისტრაციული რესურსების გამოყენების შემთხვევების შესახებ] / ანი ფაცია // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 10 აგვისტო. - N211. - გვ.2[MFN: 134855]
• თარგამაძე, გიორგი ("ქრისტიან-დემოკრატიული მოძრაობის" ლიდერი, კომენტარის ავტორი); საყვარელიძე, რამაზ (პოლიტოლოგი, კომენტარის ავტორი); კახიშვილი, კახა ("საარჩევნო და პოლიტტექნოლოგიების კვლევითი ცენტრის" ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი); გოგოლაშვილი, კახა ("სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდის" მკვლევარი, კომენტარის ავტორი); თავხელიძე, მიხეილ (კოალიციის "ევროპული საქართველოსთვის" წარმომადგენელი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: პრემიერ-მინისტრისა და პრეზიდენტის განცხადებების შესახებ ერთის პოლიტიკიდან წასვლისა და მეორის პოლიტიკური გეგმების შესახებ. ექსპერტების შეფასებები